piątek, 12 lutego 2016

"Kasacja"- Remigiusz Mróz

Autor: Remigiusz Mróz

Wydawca: Czwarta Strona
Rok: 2015
Stron: 496Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat…
Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu w towarzystwie ciał zamordowanych osób.
Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?
Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.
Dwoje prawników zostaje wciągniętych w wir manipulacji, który sięga dalej, niż mogliby przypuszczać.

Remigiusz Mróz wciąga czytelnika do prawniczego świata

Duet: prawniczka Chyłka (która ma iście do duszy robotę) oraz aplikant Kordian Oryński ze znanej kancelarii prawniczej, mają bronić mężczyznę, który oskarżony jest o zabicie młodej dziewczyny i jej chłopaka. Już od samego początku Langer, syn biznesmena, stanowi ciężki orzech do zgryzienia: niepodatny na manipulacje, sprawia niepokojące wrażenie, robi wszystko, by sprawiać wrażenie winnego, z tym wyjątkiem, że nie zająknął się słowem na temat samego zabójstwa.

Pisarz oprócz terminów prawniczych funduje czytelnikowi dużą dawkę sarkastycznego i ironicznego humoru, dzięki czemu dialog, przepychanki słowne i opisywane sytuacje mają „tą ikrę”.

„-Zordon!
-Mam na imię Kordian.
- Zordon, Kordon, jeden pies”.

„-Masz tempo jak krzyżówka genetyczna żółwia, ze ślimakiem, Zordon.”

Bohaterowie są wyraziści: Chyłka to niekonwencjonalna prowokatorka z ciętym językiem, co daje odczuć swojego podopiecznemu Kordianowi. Oryńskiego zaś zaskakują zwyczaje, które panują w prestiżowej kancelarii- zwyczaje, których się nie spodziewał. Intrygi, manipulacje, podłe szantaże, nieczyste zagrania są na porządku dziennym, dla stołka, kariery i by ukryć niewygodne rzeczy niektórzy decydują się na wiele. Kto za tym wszystkim stoi? A polecenie dla bohaterów jest jasne: okiełznać Langera, który ma dobrowolnie przyznać się do winy. Jednak po wyroku skazującym i odrzuconej apelacji upartemu duetowi pozostaje tylko kasacja do Sądu Najwyższego. Nadzwyczajny środek odwoławczy. Wóz albo przewóz, wszystko na jedną kartę. Chyłkę i Kordiana po drodze spotkają niecodzienne trudności, groźne spotkania, będą balansować na granicy prawa, aż w końcu „podpalą świat”. A jakie będzie zakończenie sprawy Langera? Zaskoczenie, czytelniku murowane.

„Winny czy niewinny, trzeba było wykonać swoją robotę najlepiej, jak się dało.”

Podsumowując, przy lekturze „Kasacji” bawiłam się przednio. Przemyślana intryga, do końca trzymająca w napięciu, zaskakujące wydarzenia, wyraziste postacie, świat przestępstw i prawa, w którym „wszystko zależy”. Dla fanów kryminałów, thrillerów i świata prawniczego- pozycja obowiązkowa. Dajcie się zakasować.

OCENA: 5,7/ 6

Wyzwanie Polacy nie gęsi IV- kategoria 3. kryminał, którego akcja rozgrywa się w którejś ze stolic wojewódzkich

10 komentarzy:

 1. Jestem w trakcie czytania "Parabellum" tego autora i bardzo mi się podoba mam nadzieję, że niedługo będą mogła tą przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już za mną i również bardzo pozytywnie ją oceniam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacyjna książka. Uwielbiam Mroza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialna! Od niej zaczęła się miłość do Mroza. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarza, na pewno jednak nie ostatnie.

   Usuń
 5. Jeszcze nie czytałam, ale już się czuję zakasowana : )

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja dałem się zakasować tej recenzji. :) Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Od jakiegoś czasu mam w planach książki pisarza :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja twórczość autora mam dopiero przed sobą i mam nadzieję, że również i mnie przypadnie do gustu :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...