niedziela, 21 sierpnia 2016

"Lesio"- Joanna Chmielewska

Autorka: Joanna Chmielewska

Wydawca: Firma Księgarska Olesiejuk

Rok: 2014
Stron: 315



Lesio o jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno - humorystycznych powieści Joanny Chmielewskiej. Autorka mistrzowsko nakreśliła realia życia w Polsce początku lat 70 i stworzyła postać prześmiesznego tytułowego bohatera - architekta pracującego w biurze projektów, który wplątuje się w serię niezwykłych, zabawnych przygód.

Część pierwsza, niewątpliwie najlepsza, opowiada o zbrodniczych planach Lesia na personalnej (kadrowej), która poprzez notowanie spóźnień bohatera, jest wrogiem jego kariery. „Nie sposób jej ominąć, oszukać i uniknąć wpisu.” Biednemu, sympatycznemu Lesiowi, w jego mniemaniu, nie pozostaje nic innego, jak popełnić na kobiecie zbrodnię doskonałą- oczywiście łagodną i naturalną. Jednak ile w tym trudności…Roztargniony, z zamętem w umyśle („czy Lukrecja Borgia też robiła zakupy?”), obłędem w oczach, niesamowitymi przygodami i wrażeniami Lesio bawi czytelnika i wywołuje niekontrolowane chichoty podczas czytania.

OCENA: 5/ 6

Część druga to historia o napadzie stulecia, konkursie, który doprowadził Lesia i jego współpracowników do ruiny finansowej, a desperacja do wcielenia przestępczych planów. Przygotowania idą pełną parą. Występuję też różowy słoń. I sprawdza się przysłowie, że głupi to ma szczęście.

„Ostatnia doba zaznaczyła się czymś w rodzaju końca świata, trzęsienia ziemi i dantejskiego piekła razem wziętych.”

OCENA: 4/6

Część trzecia o tytule „Droga do chwały” to wręcz komicznie absurdalny ciąg zdarzeń. Zaczyna się od potyczek w komunikacji językowej z nowym pracownikiem pracowni, potem pilnie strzeżona matryca zmusza ekipę bohaterów do ponownie przestępczych czynów, a pewien artystyczny występ przynosi im chwałę…

OCENA: 4-/ 6

Tak więc podsumowując: jest nieprzewidywalnie, zabawnie i komicznie, czasami nielogicznie i abstrakcyjnie, z bohaterem szalonym, lekkomyślnym, targanym wieloma emocjami. Nudzić się przy czytaniu nie będziecie.

„Charakter Lesia, acz szlachetny, jest nad wyraz skomplikowany, dusza pełna fantazji, a życiorys bogaty w wydarzenia.”


  Wyzwanie Polacy nie gęsi IV- kategoria
  • 5. kryminał na wesoło



  

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam tę książkę. Może przy niej się nieźle uśmiać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadal nie czytałam książek pani Joanny :) wiem, wiem, nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam ,,Lesia'' w czasach szkolnych, czyli bardzo, bardzo dawno temu, ale pamiętam doskonale, że śmiałam się przy tej lekturze co niemiara.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś czytałam, ale kiedy to było :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lesia akurat jeszcze nie znam, ale mam zamiar to nadrobić. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...