środa, 12 października 2016

"Sakrament niedoskonały"- Anna Karpińska

Autorka: Anna Karpińska

Wydawca: Prószyński
Rok: 2015
Stron: 360Każda rodzina ma swoje sekrety.

Kiedy Blanka wychodzi za Donata, wydaje się, że w jej pełnym tragicznych zdarzeń życiu nastąpi wreszcie stabilizacja. Teraz ma być już tylko lepiej. Jednak świeżo poślubiony małżonek nie budzi się po nocy poślubnej, a wszystko wskazuje na to, że został otruty…
Rozpoczyna się skomplikowane śledztwo. Na światło dzienne wywlekane są trudne relacje rodzinne, traumy i tajemnice z przeszłości. Ekstremalna sytuacja sprawia, że na jaw wychodzą emocje bohaterów, ich wzajemne powiązania i prawdziwe uczucia.
Opowieść o życiu, w którym każdy będzie musiał znaleźć swoje miejsce na nowo, rozliczając się ze starych grzechów. Tylko czy naprawdę warto, nawet w imię więzów krwi?

Ta powieść, na poły kryminalna, która opowiada o śledztwie w sprawie nagłego zgonu świeżo poślubionego Donata, zamożnego spadkobiercy lokalnej firmy, jest tylko pretekstem do poruszenia problemów, z jakim mierzą się bohaterowie tej historii, sekretów, które wyjdą na jaw oraz rozliczenia się z przeszłością.

Narratorek mamy kilka: jedną z nich jest Marzena, starsza siostra Blanki (małżonki zmarłego), matka dwójki dzieci, mężatka, dziennikarka. Drugą narratorką jest Gabriela, która dostaje szansę prowadzenia śledztwa w sprawie tego nagłego zgonu, ma ona także prywatne powiązania zarówno z Blanką, jak i Marzeną, co powoduje u niej komplikacje i wyrzuty sumienia, ale „taki fach”. A Sophia, kim jest, jaki ma związek ze sprawą i dlaczego chce się odciąć od przeszłości? Interesująca jest bliska rodzina zmarłego, Królowie rządzący firmą kwiatową, u których na próżno szukać ciepłych uczuć, lecz panuje tu zawiść i zazdrość. Roman, brat, wręcz zieje nienawiścią i pretensjami do Donata. Jego żona, ma swoje sekrety, zawsze jest tą drugą, po swojej teściowej. A Lidia, matka, uwielbiała swojego młodszego syna, kosztem pozostałych…

„Wszystko było pod kontrolą, ustawione, zadysponowane, zaplanowane. Warto było się postarać, pomyśleli oboje, rozchodząc się każde w swoją stronę.”

Ciekawił mnie zarówno wątek kryminalny, jak i aspekty obyczajowe. Czy śmierć Donata była zaplanowanym morderstwem i kto się do tego posunął? Czy dosyć tragiczna przeszłość Blanki ma wpływ na jej obecne życie? Zakończenie i rozwiązanie zagadki kryminalnej kompletnie mnie zaskoczyło, to na pewno się pisarce udało, udanie myliła tropy, podsuwając potencjalnych morderców i zmienne motywy. Z kolei jednak zabrakło mi trochę więcej ukazania rozwoju pewnego wątku miłosnego oraz wydarzeń z przeszłości. Bogate są natomiast motywacje innych działań: wściekłość, zachłanność na pieniądze, ambicje, żale, brak rekompensaty rozczarowań, wyrzuty sumienia. Czy aby rozliczyć się z przeszłością, pogodzić z losem, trzeba wyjawić wszystkie tajemnice?

„Sakrament niedoskonały” to historia obyczajowa z wątkiem kryminalnym, o tylko na pozór idealnych rodzinach, w których są wstydliwe tajemnice, niechęć i zawiść, gdzie jej członkowie nie zawsze postępowali fair. Polecam fanom gatunku.

OCENA: 5/ 67 komentarzy:

 1. Połączenie kryminału z wątkiem obyczajowym może być bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obyczajówka z wątkiem kryminalnym. Jestem jak najbardziej na tak.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre, że wątek kryminalny zaskakuje, to cenna informacja. Przeczytam z chęcią. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, obyczajówka i kryminał w jednym - to może być ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Inna książka tej autorki mi się podobała, więc może i na tę się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawa mieszanka gatunków.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...