niedziela, 25 grudnia 2016

"Trzydziesta pierwsza"- Katarzyna Puzyńska

Autorka: Katarzyna Puzyńska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2015
Stron: 560

Cykl: Lipowo (tom3)W Lipowie nastał świąteczny czas. Wszystko pachnie sosnowym igliwiem, a w ceglanym kościele śpiewa się kolędy. Jedno tylko mąci spokój mieszkańców wsi: już za kilka dni ma wrócić morderca. Przez długie piętnaście lat nikt we wsi nie wymawiał nawet jego imienia. Młodszy aspirant Daniel Podgórski ma szczególne powody, żeby nienawidzić mężczyzny - sprawcy pożaru, w którym bohaterską zginął ojciec policjanta. Jakby tego było mało, we wsi zjawia się rodzeństwo ze Szwecji, które grozi jednemu z mieszkańców. Podgórski stara się zapanować nad sytuacją. Nie spodziewa się jednak, że na dzień przed Wigilią zabójczy ogień zapłonie na nowo.

Trafiła mi się powieść, której akcja rozgrywa się przed i podczas świąt. Jednak mieszkańców wsi oprócz przygotowań do świąt zajmuje jeszcze co innego: do Lipowa po 15 latach pobytu w Zakładzie Karnym ma wrócić Tytus Weiss. A to im się nie podoba… Były więzień był oskarżony o podpalenie domu państwa Dworakowskim, w którym zginęła jedna osoba cywilna oraz trójka policjantów: Podgórski, Kamiński i Dworakowska.

„Musimy to przeczekać.”

A co u Daniela Podgórskiego? Czuje się wypalony i zmęczony, jego dziewczyna Weronika na święta do swojej rodziny. I do tego powracają bolesne wspomnienia związane z obecnością Weissa, od śmierci ojca Daniel pragnie być tak, jak on oddanym służbie policjantem. A teraz nagina prawo, robi kroki w niewłaściwą stronę, ale ciężko mu się cofnąć ze ścieżki, którą wybrał. To jest wbrew temu, co wierzy i czuje się z tym źle.

W Lipowie pojawiają się tez nowi bohaterowie: policjantka Emilia wraz z nastoletni synem; naukowiec Jerzy Graala, który bada osadę sekty położoną w Cichym Lesie; rodzeństwo Szwedów, którzy mają jakąś niezałatwioną sprawę do Filipa Weissa (brata Tytusa).

Jak to u Puzyńskiej bywa, seria o Lipowie to nie tylko dopracowana zagadka kryminalna i policyjne śledztwo, ale też istotne są wątki obyczajowo- psychologiczne. Czy Weiss może i powinien dostać drugą szansę od swojej rodziny i od mieszkańców Lipowa? Morderca i już, inaczej się o nim nie mówi, w zakładzie był numerem, czy w domu rodzinnym będzie człowiekiem? Co zrobić, gdy dobre intencje obracają przeciwko komuś? Co robić gdy ciągle rozpamiętuje się przeszłość, ale teraz „wszystko ma znaczenie.”

„Jesteśmy dla was tylko rodzina mordercy. Nikim więcej.”

Tu wszystko jest powiązane: bohaterowie, miejsca, wydarzenia, emocje namacalne. W miarę postępu akcji coraz więcej wiemy o postaciach, tajemnicach i sekretach, wydarzeniach obecnych i z przeszłości. Ktoś nie powiedział całej prawdy, bo chciał by pozostało tak, jak jest. Zdrada boli, a nienawiść jest prawdziwa. A niebezpieczne sekrety wychodzą na jaw… Pożar, znalezione szczątki, wymazywanie faktów…Pojawia się wiele, wiele pytań. Małym minusikiem dla mnie była tylko nieobecność Klementyny Kopp oraz Paweł Kamiński był wyjątkowo irytujący, mimo wszystko.

„Trzydziesta pierwsza” to intrygujący i zaskakujący kryminał z wątkami społecznymi; o chęci zemsty i nienawistnych spojrzeniach, o szaleństwie pod pozorami normalności. O kwestii czy przestępca może być ofiarą i na odwrót. Serdecznie polecam i mam nadzieję, że jeszcze będzie wiele tak dobrych tomów o mieszkańcach Lipowa.

OCENA: 5+/ 6

5 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, aktualnie mam u siebie jeszcze inny tom do przeczytania :)

      Usuń
  2. Wypożyczyłam dzisiaj w bibliotece inny tytuł tej autorki :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...