czwartek, 4 kwietnia 2013

"Zawładnięci"- Elana Johnson

 
Autor: Elana Johnson
Wydawca: Amber
Rok: 2011
Stron: 320Zawładnij innymi, bo jeśli nie… inni zawładną tobą…
Kontrolerzy śledzą każdy twój ruch.Identyfikatory rejestrują każdy twój krok.
Transmisje sączą ci co noc do głowy, co masz myśleć.
W mieście migających technoświateł i czytników tęczówki w każdych drzwiach nie ma miejsca na samodzielne decyzje.
Szesnastoletnia Vi nie zamierza przestrzegać praw ustanowionych przez Tych-Od-Myślenia. Już dawno odłączyła się od ich transmisji, które przekazują jedyną oficjalną wersję tego, co mają myśleć mieszkańcy Dobrych Ziemi. Zależy jej tylko na Zennie, narzeczonym wybranym jej przez Tych-Od-Myślenia.

Ale jeśli zostanie zesłana do Złych Ziemi, nigdy go już nie zobaczy. Musi uciekać – razem z buntowniczym Jagiem, aresztowanym tak jak ona za złamanie prawa. Ale Ci-Od-Myślenia nie pozwolą jej uciec. Chcą, żeby stała się jedną z nich. Sterowała innymi… w zamian za całkowite posłuszeństwo.
Czy samodzielne myślenie jest warte każdej ceny?
Czy miłość jest warta buntu?

Powyższe zdania zachęciły mnie do przeczytania książki. Jednak jak dla mnie średniawa antyutopijna opowieść.

Bohaterka- narratorka Violet żyje w świecie absurdalnych zakazów i ograniczeń (zakaz dotykania, posiadania zwierząt itd.-zakaz bycia człowiekiem?), gdzie społeczeństwo jest opanowane przez technikę (kontrolerzy śledzą każdy ruch, transmisje). Ludzie nie mają myśleć samodzielnie, tylko biernie słuchać, jak żyć.
Violet poznajemy jako mieszkankę Dobrych Ziem, buntowniczkę, łamiącą reguły, która zostaje na tym kolejny raz przyłapana przez Tych-od- Myślenia (określenie z książki) i wtrącona do aresztu. W celi przebywa z Jagiem, chłopakiem z tego drugiego „obozu”.
„- Dorastałeś jako zły?

- Tak. Ale to nie znaczy, że naprawdę jestem zły, rozumiesz. Po prostu nas tak nazywacie. W gruncie rzeczy jesteśmy tacy sami jak wy”.

Ta rozmowa oraz więź, która zaczyna ich łączyć, daje do myślenia Vi. Bo kim ona jest naprawdę? Dobrą czy złą, czy to ma w ogóle znaczenie?
Pojawia się zagadka: kim jest znajomy głos w jej głowie, który „podąża” za nią, gdziekolwiek by nie podążyła?

Ujawniają się w niej talenty, które mogą być niebezpieczne. Obowiązek albo śmierć. Rząd chce to dostać za wszelką cenę, więc jedynym wyjściem jest ucieczka do Złych Ziem. Razem z Jagiem wyruszają w podróż pełną przygód i niebezpieczeństw, która całkowicie odmieni ich życie. „Są źli, bo nie pozwalają się kontrolować. Są źli, bo tak mi zawsze o nich mówiono.” Violet poznaje inny świat i niekontrolowany śmiech.

Wszystko jednak zaczyna się komplikować. Najbliżsi dla niej ludzie okazują się zdrajcami. Sporo zamieszania i wątpliwości. Gmatwanina problemów dotyczących miłości i zdrady, dobra i zła. Odkrycie pewnych tajemnic rodzinnych może być wstrząsem. Prawda może być trudna do udźwignięcia. Tak, to były mocne punkty tej książki. A i jeszcze rzucona taka kwestia, że być może ludzie potrzebują kogoś, kto by ich „trzymał w ryzach”, mówił, jak mają postępować. Bo przecież mają tendencję do ignorancji problemów. Choć z drugiej strony kontrola oznacza, że nie będą wtedy sobą, odbierze się im cechy, które czynią ich wyjątkowymi.

Drażniło mnie to, że ciągle jest mówione, że bohaterka musi dokonać wyboru, ale tego wyboru jakby hm… nie było. Vi nie chce wybierać, po której stronie stanąć, kogo i co wybrać. Rzeczy w jej życiu rozwiązują się w dziwny sposób, często bez jej udziału. 

„Każdy ma jakieś metody przekonywania do swoich racji. Wszystko sprowadza się do wyboru, komu uwierzyć. Więc kogo wybierasz?”

W książce występują liczne opisy nowoczesnych technologii (myślące budynki, poduszkoptery), dlatego osoby, które nie są fanami takiej fantastyki (naukowej) mogą czuć się znudzone- jak ja na przykład. Nie nastawiało mnie to entuzjastycznie do lektury.

Romans w trójkącie, państwo podzielone na odseparowane od siebie części, rząd dyktatorów, pozornie idealny świat jako więzienie, buntowniczka - to wszystko już niestety było.

W "Zawładniętych" koniec historii jest niespodziewany i intrygujący.
Szybka i złożona akcja (ciągle dowiadujemy się czegoś nowego), elementy zaskoczenia, pozwalają mi nazwać ją dosyć dobrą lekturą. Niestety tylko „dosyć dobrą”, ponieważ niektóre momenty nie mają sensu. Miałam wrażenie, że fabuła nie jest do końca dopracowana. Niektóre momenty nie mają sensu, raz jest coś mówione, potem się temu zaprzecza i nie wiadomo, w co wierzyć. Tak, zdecydowanie brak większej logiki.

Co mi się jeszcze nie podobało: przedstawienie miłosnych zmagań Violet. Miota się od Zenna do Jaga (powtarzając to samo o nich kilka razy w książce). Z Jagiem dają sobie obietnice, zaraz je łamią, kłamią, kłócą się i godzą. Takie zmiany nastroju i czasem paplanina bez składu nie przekonały mnie do tego wątku.

Jeżeli ktoś lubi książki o tematyce antyutopijnej to (może) spodoba mu się i ta. Czyta się szybko i pewien przekaz w sobie ma. Czytelnik jest ciekawy, co zrobią dalej bohaterowie, jak się potoczą ich losy. Jednak uprzedzam, że w porównaniu do „Igrzysk Śmierci” wypada sporo gorzej. Świat „Zawładniętych” zupełnie mną nie zawładnął. Raczej nie sięgnę po kontynuację.


OCENA 3,9/6

10 komentarzy:

 1. Skoro twoim zdaniem jest to średniawa antyutopijna opowieść, to i ja w takim razie nie zamierzam ją czytać, tym bardziej, że naprawdę sporadycznie sięgam po ten gatunek literacki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię powieści antyutopijne, jednak ostatnio jest ich na rynku bardzo dużo. Dobrze, że ostrzegłaś mnie przed tą. Poszukam lepszej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że lepsza jest "Niezgodna" Veronicy Roth czy jeśli nie znasz wspomniane "Igrzyska Śmierci" :)

   Usuń
 3. No to chyba szkoda czasu, choć tematyka ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Antyutopie bardzo lubię, jednak do tej książki jakoś nie byłam przekonana. Teraz widzę, że dobrze:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam mieszane uczucia po Twoim tekście. Będę pamiętać o tej książce, ale nie znajdzie się na mojej liście priorytetów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie wolę klasykę, czyli "Rok 1984" i "Nowy wspaniały świat" od nowych powieści utrzymanych w podobnej konwencji;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka ciekawa, ale fabuła brzmi trochę zbyt...młodzieżowo, tak to ujmijmy ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, fabuła jest raczej młodzieżowa i niestety niedopracowana.

   Usuń
 8. przeczytałam te książkę i szczerze mówiąc nie polecam. Historia sama w sobie jest ciekawa ale sposób w jaki została napisana określiła bym jako co najwyżej mierny. według mnie dużo lepszym przykładem tego gatunku literackiego jest np. Legenda. Rebeliant czy wspomniane wcześniej Igrzyska śmierci.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...