wtorek, 30 kwietnia 2013

"Cień przeszłości"- J.A. Jance

Autor: J.A. Jance

Wydawca: Damidos
Rok: 2012
Stron: 312OPIS: Niedaleko miasta Bisbee, na pustyni, zostają odnalezione zwłoki dyrektorki miejscowej szkoły średniej, Debry Highsmith, którą zastrzelono. Śledztwo w tej sprawie prowadzi szeryf Joanna Brady. Początkowo trop prowadzi do jednego z uczniów szkoły, Marty'ego, który miał zatarg z dyrektorką i który zamieścił w Internecie niepochlebny filmik na jej temat. Chłopak ma jednak alibi, co więcej, okazuje się że Debra Highsmith występowała pod przybranym nazwiskiem, a o jej przeszłości nic nie wiadomo..

Rosyjski szpieg, zwłoki znalezione na pustyni

Judith Ann Jance to amerykańska autorka  kryminałów i powieści grozy. „Cień przeszłości” to książka z serii o szeryf Joannie Brady, gdzie akcja osadzona jest w Arizonie (gdzie notabene wychowywała się pisarka).

Już sam prolog zdradza czytelnikowi, że egzekucja dyrektorki szkoły jest osobistą zemstą i karą. Za co? „Z prochu powstałaś i w proch się obrócisz” takie słowa kieruje zabójca do swej ofiary, po czym zaciera po sobie wszelkie ślady. Intrygujące, prawda? Do poznania jego osoby i motywów zapraszam do lektury, miłośnicy kryminałów lub ukrytych sekretów nie zawiodą się.

Okazuje się, że dyrektorka szkoły Debra była osobą skrytą, mało towarzyską, bez bliskich krewnych. Na dodatek wychodzi na jaw, że przywłaszczyła sobie cudzą tożsamość oraz nosiła w torebce broń. Kim Debra była naprawdę i kogo się obawiała? To pytania, które mają kapitalne znaczenie dla rozwiązania zagadki jej zabójstwa. Więcej już nie zdradzę.

Główną bohaterką tej książki jest szeryf Joanna Brady. Można rzecz, że jej życie odzwierciedla skomplikowaną czynność żonglerki: bo zajmuje ją nie tylko praca, ale też życie rodzinne. Czytelnikowi zostaje ukazane nie tylko jak pani szeryf radzi sobie ze śledztwem, ale też jej problemy z dorastającą córką z pierwszego małżeństwa , do tego mąż pisarz oraz jej wymagająca matka. Postać Joanny zyskała moją sympatię z tego względu, że to normalny człowiek, nie super błyskotliwy detektyw. Gdy trzeba, potrafi być uparta, dociekliwa, jak wtedy gdy prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa. Jednocześnie nieraz ma wątpliwości, czy wolno postąpić źle ze słusznego powodu, żeby zdobyć potrzebne informacje.

„To, co się wydarzyło dawno temu, często powraca i nie daje człowiekowi spokoju.”

Książka jest dobrze napisana i trzyma w zaciekawieniu od początku do końca. Nie ma zastojów, za to czytelnik zetknie się z nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Zakończenie zaskakuje pod względem rozwiązania zagadek, jak i również tego, że pewna sprawa sprzed wielu lat wychodzi na jaw.

Dodam jeszcze, że pisarka pokusiła się o odmalowanie tła obyczajowego, nie jakoś rozwlekle, żeby to było nużące, ale zachowała w tym „złoty środek”. Czytelnik przy lekturze ujrzy, jak życie niektórych mieszkańców nie jest tak idealne, jak by się wydawało, a wręcz przeciwnie, czasami pełne jest goryczy i smutku.

Tak więc książka podobała mi się. Nie jest to może kryminał wysokich lotów, brakowało tu psychologii, ale dobrze nakreślona zbrodnia, rozwiązanie zagadki oraz postać szeryf Brady sprawiły, że była to ciekawa lektura. Również z przyjemnością przeczytam inne kryminały tej pisarki.

OCENA 5/6

7 komentarzy:

 1. Bardzo chętnie! Lubię namacalnych bohaterów, nie super inteligentnych wysportowanych i mega uzdolnionych robotów. A nawet drobne braki w powieści nie przeszkodzą mi, bym dopisała książkę do listy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo obiecująco. Dawno nie czytałam już kryminału, więc może warto nadrobić braki w tej kwestii, tym bardziej, że figurują tutaj nieoczekiwane zwroty akcji, które ja osobiście lubię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za kryminałami, a jeśli już je czytam to liczę na dobrze rozwiniętą warstwę psychologiczną. Nawet wartka akcja mi nie wynagrodzi tego braku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna książka, którą mnie strasznie zaciekawiłaś :) Dziękuję za polecenie kolejnego, dobrego tytułu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie podoba mi się okładka. Ale już opis książki brzmi zachęcająco;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi interesująco :) A ponieważ lubię kryminały, więc niewykluczone, że przy nadarzającej się okazji, skuszę się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...