wtorek, 11 listopada 2014

"Kto sieje wiatr"- Nele Neuhaus

Autor: Nele Neuhaus

Wydawca: Media Rodzina
Rok: 2014
Stron: 560Akcja toczy się wokół śledztwa związanego z farmą wiatrową, przeciwko której protestują okoliczni mieszkańcy. Pia Kirchhoff i Oliver von Bodenstein muszą znaleźć winnych śmierci dwóch osób, a krąg podejrzanych ciągle się poszerza...

Zaczyna się od śmierci stróża nocnego, alkoholika z wyskokami, z firmy WindPro, która zamierza na pobliskiej łące postawić farmę wiatrakową. Jednakże właściciel tej łąki, niejaki Ludwik, mimo nacisków szefów tej firmy i własnych dzieci, będących w spirali zadłużenia, nie zamierza jej sprzedawać. Pewnej nocy Ludwik zostaje brutalnie zamordowany… Czy motywem zbrodni była łąka warta miliony? Czy też te dwa zgony są ze sobą powiązane, a sprawca wywodzi się z kręgów przeciwników energetyki wiatrowej?

Pisarka stworzyła intrygujący labirynt, z wątków przeplatających się pomiędzy bohaterami, którzy to mają własne tajemnice. Jannis jest byłym pracownikiem WindPro, a teraz prowadzi inicjatywę NIE dla elektrowni wiatrowych; rozchwiany emocjonalnie nastolatek Mark jest zakochany w partnerce Jannisa- Ricky, która uwielbia bezkrytycznych wielbicieli; Nika to tzw. „szara myszka”, której prawdziwa tożsamość okazuje się być sporym zaskoczeniem dla wszystkich. Także prowadzący śledztwo policjanci: Pia i Oliver zmagają się z problemami osobistymi- Oliver po chwilach paniki i strachu na debacie odważy się dopuścić pewną osobę do swojego prywatnego życia, co może mieć katastrofalne skutki dla prowadzonego śledztwa. Pośród animozji rodzinnych, tajemnic i kłamstw, za żądzą zemsty, ogromnymi pieniędzmi oraz nepotyzmem ukrywa się ktoś, dla kogo życie ludzkie nie gra większej roli. Bo kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. I żniwo śmierci. W tle pojawia się także ogólnoświatowy spisek dotyczący polityki klimatycznej.

Nie mam zastrzeżeń, jeśli chodzi o akcję. Jest dynamicznie, są elementy napięcia i zaskoczenia, uknuta intryga jest nieprzewidywalna i perfidna. Rozpoczęte wątki są wytłumaczone i precyzyjnie poprowadzone, choć z początku może wydawać się inaczej- na raz jest tego dosyć sporo.

„Kto sieje wiatr” mogę polecić sympatykom wielowątkowym kryminałów z elementami polityczno-obyczajowymi, gdzie występują dobrze zarysowane psychologicznie postacie- nawet te drugoplanowe. Znalazłam informację, że to kryminał z cyklu Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff (tom 5) co mnie ogromnie cieszy, bo oznacza to, że mogę pokusić się o kolejne spotkanie z prozą pisarki.

OCENA: 5,3/ 6

11 komentarzy:

 1. Widzę, że to godny uwagi cykl. Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. hmm...myślę, że mogłoby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem odpuszczę, to nie moje klimaty.

  PS Mój blog od kilku dni działa pod nowym adresem, wpadnij pojawił się nowy wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chociaż nie lubię lubię jak jest za dużo wątków, to jednak ostatnio uwielbiam kryminały z wątkiem politycznym, dlatego z chęcią ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej cieszy mnie to, że znajdę w tej książce dynamiczną, pełną napięcia akcję oraz nieprzewidywalną i perfidną intrygę. W takim razie będę mieć na uwadze tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiści brzmi ciekawie, minusem (ale to tylko czepianie się) jest projekt okładki, co za horror!

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam inne lektury autorstwa Nele Neuhaus z tą jeszcze nie miałam okazji się bliżej spotkać, a mam nadzieję, że będzie tak samo dobra jak pozostałe :)
  serdecznie pozdrawiam, zwariowana książkoholiczka

  OdpowiedzUsuń
 8. Usłyszałam o tej pisarce dopiero w ubiegłym roku, przy okazji jej wizyty w Polsce, ale jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o tej książce :) więc dziękuję za polecenie, przeczytam :)

  Pozdrawiam, naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapisuję tytuł. Mam nadzieję, że i w mojej bibliotece się znajdzie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o tej książce, może kiedyś się na nią skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...