piątek, 1 stycznia 2016

"Więcej czerwieni"- Katarzyna Puzyńska

Autorka: Katarzyna Puzyńska

Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2014
Stron: 560W Lipowie lato w pełni. Na polach rozpoczynają się żniwa, a w sadach dojrzewają jabłka. Młodszy aspirant Daniel Podgórski czuje, że znalazł się w najlepszym momencie swojego życia. Tymczasem w okolicach sennego zazwyczaj Lipowa zostają zabite dwie młode kobiety. Sprawca okaleczył brutalnie ich ciała. Policja kryminalna z Brodnicy podejrzewa, że oba zabójstwa mogą być dziełem seryjnego mordercy. Podgórski dołącza do ekipy śledczej prowadzonej przez kontrowersyjną komisarz Klementynę Kopp. Policja stara się znaleźć punkty wspólne pomiędzy obiema ofiarami i stworzyć profil zabójcy. Brak postępów w śledztwie zbiega się z kłopotami w życiu prywatnym policjanta. Czy Podgórski odkryje, jaki jest prawdziwy cel mordercy? Czy uda się w porę zapobiec śmierci kolejnej kobiety?

Lipowo. Małe, tradycyjne miasteczko. Wydaje się, że tu nic nie da się ukryć, wieści rozchodzą się bardzo szybko (jak o romansie policjanta Daniela Podgórskiego  z psycholog Weroniką). Sceneria kolejnej zbrodni.

„Mamy morderstwo”.

Ano mamy, nawet makabryczne. I to nie jedno bynajmniej. Kózka i Śmieszka, dwie dziewczyny, i ktoś jeszcze. Istnieje obawa, że to seryjny zabójca…

Co do kreacji bohaterów, nie można im nic zarzucić: każdy jest inny, posiada własne cechy osobowości. Eryk, dyrektor szkoły nie chce psuć sobie wizerunku, jego syn Feliks coś wie, chce to wykorzystać; Kamil Mazur ratownik pręży muskuły, ale ciągnie się za nim nieciekawa historia; Milena pielęgniarka boi się i przykrywa makijażem paskudną bliznę z przeszłości; ojciec z koneksjami chce zatuszować występek dziecka. Mają sporo do ukrycia, niejasne sprawki, podejrzane układy. Czy wszyscy jednak będą trzymać język za zębami? 

Śledztwo dotyczące morderstw prowadzi Klementyna Kopp- kobieta legenda w brodnickiej policji. Postać koło 60-tki, oryginalna, robi to, co chce i nie przejmuje się innymi, konkretna do bólu. Jest jak kot chodząca własnymi ścieżkami. Czasami nieuprzejma, Podgórski musi po niej zamiatać. Kopp specyficznie się zachowuje, ale dręczy ją coś, do czego nie chce się przyznać sama przed sobą.

Co można jeszcze powiedzieć o tym kryminale? Pisarka zbudowała intrygę, w której dominuje wielowątkowość, rzuca poszlaki i fałszywe tropy, którymi też podąża czytelnik- czasami wiedząc więcej niż policjanci (jak np. myśli mordercy, który tworzy dzieło). Ma talent w opowiadaniu historii, cały czas coś się dzieje, ciągła zmiana głównych podejrzanych sprawia, iż wytypowanie tego prawdziwego nie jest takie oczywiste-  ja jego twarzy nie rozszyfrowałam, dopóki autorka sama tego nie ujawniła. Do tego co mają z tym wspólnego trzy mądre małpki, które

„nic nie słyszałem, nic nie widziałem, nic nie powiem.”

Fanów wyśmienitych kryminałów, ciekawych odpowiedzi na pytanie, co dzieje się w Lipowie i jak wypadnie się gra między śledczymi a mordercą zapraszam do lektury „Więcej czerwieni”. Brawo, idealnie trafiła w moje gusta kryminalne.

OCENA: 5,7/ 6

Wyzwanie biblioteczne 2016
Wyzwanie Polacy nie gęsi IV- kategoria 2. kryminał z motywem seryjnego morderstwa


11 komentarzy:

 1. Książkę czytałam i bardzo entuzjastycznie ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć kryminały czytam rzadko to jednak chciałabym poznać pióro Puzyńskiej. Może ta książka byłaby dobrym początkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wielką ochotę na taki kryminał. Tym bardziej, że o autorce już przecież słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna przybieram się do poznania twórczości Puzyńskiej - jak tylko przeczytam zaległe egzemplarze książkowe, to rozejrzę się w bibliotece za książkami tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawią mnie książki tej autorki. Muszę w końcu się na jakąś skusić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nadrabiam dopiero książki pani Bondy, na te jeszcze przyjdzie czas :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czuję się zainteresowana ;-) Już od dawna czytam o autorce i jej twórczości,ale jakoś zawsze czasu brak :/

  OdpowiedzUsuń
 8. Kilka razy miałam tę książkę w ręce i odkładałam na półkę. Jeśli jeszcze raz na nią trafię - jest moja.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kilka razy miałam tę książkę w ręce i odkładałam na półkę. Jeśli jeszcze raz na nią trafię - jest moja.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...