środa, 2 marca 2016

"Zmowa milczenia"- Katarzyna Pisarzewska

Autorka: Katarzyna Pisarzewska

Cykl: Gosztów (tom2)

Wydawca: Znak Literanova
Rok: 2014
Stron: 352Czy odważysz się spojrzeć w przeszłość? Każdy nosi w sobie jakiś sekret. Niektóre są jednak mroczniejsze od innych.

Gosztowo to mała miejscowość, w której spokojne życie mieszkańców toczy się w sennym rytmie codziennych rytuałów. Szkoła, praca, wizyta w miejscowym supermarkecie, niedzielna wyprawa do kościoła. Młodzi marzą tylko o wyjeździe, starsi trwają w życiowym letargu. Kiedy jednak w zagadkowych okolicznościach zginie młody chłopak, poruszeni tym faktem mieszkańcy powoli zaczną ujawniać swoje zupełnie inne, nieznane oblicze… Sierżant Maria Gajda, by rozwiązać sprawę, będzie musiała zmierzyć się z demonami, drzemiącymi za sielankową fasadą prowincjonalnej społeczności. Nie mniejszym wyzwaniem będzie dla niej poradzenie sobie z prywatnymi problemami. Kontakt z toksyczną matką komplikuje dodatkowo jej i tak już niełatwe relacje z mężczyznami.

Pisarzewska serwuje czytelnikowi połączenie kryminału z powieścią obyczajową (z naciskiem na to drugie). 

Maria Gajda, to sierżant sztabowy z komendy powiatowej policji- obecnie z ogoloną głową (efekt decyzji na kacu), samotna dusza, od zawsze nie dogadująca się z matką, bo mają za sobą burzliwą i pełną nieporozumień przeszłość. Z drugiej strony mamy sprawę (nie)typowego wypadku. Starszy z dwóch braci Terleckich przy powrocie do domu z koncertu zostaje potrącony przez samochód, zachowuje się po tym nietypowo, bo ukrywa się lesie przed karetką i na skutek obrażeń zmarł kilka godzin potem. Tak więc z wypadku robi się morderstwo, a że rodzina ofiary jest znana w tej małej miejscowości, policji będzie się patrzeć na ręce.

Maria wprawdzie oficjalnie nie zajmuje się tą sprawą (sic!), ale zostaje poproszona, a potem odczuwa przymus, by sprawdzić pewne fakty, odkryć nieścisłości. Ale napotyka na zmowę milczenia, ostrożne dobieranie słów, głęboko skrywane konflikty. A według jednego z bohaterów lepiej drążyć po cichu…Powraca echo nierozwiązanego zabójstwa z przeszłości, pojawia się pewna teoria. Czego boją się pewni ludzie?

Czytelnicy liczący na porywający kryminał mogą się srodze zawieść, natomiast sympatycy obyczajówki z wątkiem kryminalnym mogą po lekturze być całkiem zadowoleni. Minusem są fragmenty przestoju, nic nie wnoszące do wątku głównego, liczyłam także na bardziej gorętszą i gęstszą atmosferę i jakieś większe emocje. Plusem jest nienachalne „coś” między Marią a kolegą z pracy oraz trochę byłam zaskoczona udziałem pewnej osoby w sprawie.

„Czasem z boku wszystko wygląda zupełnie inaczej niż w środku.”

„Zmowa milczenia” to historia o tym, że wiele można ukrywać z wielu powodów i mieć przez wiele lat na sumieniu milczenie; o bezsilności policji i braku dowodów na pewne zbrodnie. Pozycja na raz, raczej nie zachowa się w pamięci.

OCENA: 4,5/ 6


Wyzwanie Polacy nie gęsi IV- kategoria 18. książka, do lektury której zachęciła Cię recenzja blogera

4 komentarze:

 1. Jakoś zupełnie mnie do tej książki nie ciągnie. Przeglądałam ją w bibliotece, coś mnie od niej odpycha. Głupie;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książki też się czasami przydają. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej oo tej książce, ale chyba na razie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja lubię najbardziej obyczajówki, więc myślę, że nie zawiodłabym się na owej lekturze :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...