środa, 27 lipca 2016

"Przysługa"- Anna Karpińska

Autorka: Anna Karpińska

Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2014
Stron: 505Siedemnaście lat temu Karol zgodził się oddać swojemu bratu bliźniakowi brzemienną w skutkach przysługę, która miała nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Życie przerwało jednak zmowę milczenia, a następstwa uczynku uruchomiły lawinę zdarzeń, które wystawiły na próbę rodziny obu braci, i tajemnica z przeszłości ujrzała światło dzienne. Konsekwencje braterskiej umowy poniosły żony bliźniaków i ich rodziny.
Czy Elwira i Jagoda, dwie silne i przebojowe kobiety, znajdą dość sił, by uporać się z przeszłością mężów i ich marzeniami? Ile można poświęcić w imię raz danego słowa?
Opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych, urokach codzienności i przeszłości, która nigdy nie pozostaje tajemnicą.

„Przysługa” jest powieścią obyczajową, niebanalną, wiele w niej zwrotów akcji oraz skomplikowanych sytuacji. Pisarka dosyć ciekawie, lecz nie do końca w sposób realny połączyła losy bohaterów: za dużo tu powiązań rodzinnych i nierealnych zbiegów okoliczności, wszyscy się znają z przeszłości.

Karol był niezamożnym, samotnym mężczyzną, aż wżenił się w rodzinę Elwiry- został przyjęty do klanu jako zięć i zastępca dyrektora w firmie teścia. Jagoda i Wojtek w katastrofie lotniczej tracą męża i ojca. Jednak bohaterka w dniu pogrzebu widzi mężczyznę identycznego jak jej zmarły mąż Dariusz- wsparta nadzieją, postępując nieracjonalnie, chce go odszukać. Z kreacji to najlepiej rozumiałam Elwirę oraz Jagodę (mimo jej nieracjonalności), natomiast Karol jest dla mnie niespójny psychologicznie: małostkowy w sprawach majątku i firmy, rozbudził w sobie pewne uczucia, tli się w nim dawna złość i uraz do brata.

Pojawia się tu sporo wątków, a także bohaterowie muszą zmierzyć się z wieloma problemami: radzenie sobie z żałobą, rozbiciem emocjonalnym, porzuceniem i złością, zawiedzionym zaufaniem, ciężką chorobą. Między nimi jest wiele pretensji, nierozwiązanych spraw z przeszłości, kłamstw, niedopowiedzeń i sekretów, i teraz, gdy wyszły one na jaw, dezorganizują ich życie. Wracają dawne animozje i kwestia rywalizacji między rodzeństwem, oraz tytułowej przysługi. 

Miejscami niestety pojawiają się „kwadratowe” dialogi i dziwne sformułowania (jak „Wściekł mnie”), oraz moim zdaniem sztuczne, beznamiętne i bezkrytyczne reakcje na szokujące zdarzenia i wieści. Zakończenie natomiast bardzo zaskakuje, zostawia historię otwartą (czyżby był ciąg dalszy?), ze spekulacjami, co jednak przy całości fabuły nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.

„Przysługa” to przypominająca (trochę odrealniony) film obyczajowo- dramatyczny, historia o splatającym się losie dwóch rodzin. Niestety jak dla mnie z wadami, które uniemożliwiają pełne polecenie tej książki, ale jak macie ochotę na bardzo zaskakujące rozwiązania i spiętrzenie życiowych przeciwności to będzie w sam raz.
OCENA: 4+/ 6  Wyzwanie Polacy nie gęsi IV- 20. książka, której tytuł zaczyna się na tę samą literę, co Twoje imię9 komentarzy:

 1. Czytam teraz inną książkę autorki :) i podoba mi się jej styl :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że te wady są aż tak widoczne. A okładka jest taka piękna.

  OdpowiedzUsuń
 3. W sumie to przekonana nie jestem, więc się jeszcze zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś przeczytam, chociaż w tym momencie raczej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam i zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niebanalna historia obyczajowa? Lubię to! Szkoda, że momentami tak drażni, ale w przypadku niektórych książek tak bywa. Całe szczęście, że nie ma dennego zakończenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie zakończenie rzeczywiście może oznaczać ciąg dalszy. Książkę może kiedyś przeczytam. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wierzę w tajemnice, które nie wychodzą na jaw. Zawsze prędzej czy później coś się wyda. A co do samej książki, trudno powiedzieć czy przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...