piątek, 15 lipca 2016

"Rewizja"- Remigiusz Mróz

Autor: Remigiusz Mróz

Wydawca: Czwarta Strona
Rok: 2016
Stron: 624
Cykl: Joanna Chyłka (tom 3)Szary człowiek kontra wielka korporacja.
Dyskryminacja kontra tolerancja.
Chyłka kontra Oryński.

Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy...
Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.

Chyłka po zwolnieniu z prestiżowej kancelarii prawnej wylądowała w boksie udzielając porad prawnych „za 49 zł prostą poradę lub prawie trzy stówy, jeśli w grę wchodził proces.” Jej dni są bure, wspomaga się szczodrze alkoholem. Pewnego dnia los zetknie ją z Cyganem-robotnikiem, którego żona i córka zginęły tragicznie na Ursusie. Były one ubezpieczone na ogromną kwotę w towarzystwie ubezpieczeniowym Salus. Natomiast Oryński został junior associate w znanej kancelarii, doczekał się swojego gabinetu. Wraz ze swoim nowym patronem, reprezentuje interesy firmy… Salus. Jak więc widać drogi Joanny i Kordiana skrzyżują się, ona zaczyna reprezentować Bukano, rzucając tym samym rękawicę byłemu pracodawcy.

„To rzeczywiście może być gnój.”

Oryński z początku wierzy, że tym razem stoi po stronie sprawiedliwości- bo policyjne śledztwo wskazuje, że to Cygan zamordował swoją rodzinę. Jednak bardzo szybko (głównie za sprawą Chyłki) okazuje się, że sprawa ma drugie, trzecie dno, na sali sądowej wyciąga asy z rękawa, zrzuca kamyk, który może wywołać lawinę. Potem zaś Kordiana zaskoczy osoba przedstawiciela klienta, dawnego „znajomego”, co zostawi go z przekonaniem, że to sprawa brudniejsza niż sądził. Zbliżą się do punktu bez odwrotu, gdzie wszystkie chwyty dozwolone. Chyłka staje się destrukcyjna, dla informacji gotowa jest zaryzykować życie i zdrowie. Pije codziennie, na umór, pije by zapić kaca, pije by zapomnieć o bolesnej (jakiej?) przeszłości, strzegąc pilnie swojej prywatności. Czy kariera będzie ważniejsza od moralności?

„- To musiało być zrobione.
- Myślisz, że jak użyjesz formy bezosobowej, poczujesz się mniej winny?”

Akcentów humorystycznych dostarczają nam przepychanki słowne Chyłki & Oryńskiego, plus rozmowy Kordiana z nieocenionym Kormakiem, chociaż jest ich mniej niż w „Kasacji”.

„Lew… Borsuk… sam nie wiem, czy nie robi się tu za bardzo zwierzęco.”

Ponadto ciekawym wątkiem są informacje o kulturze i tradycji Cyganów, ukazanie ich wygnania i wyobcowania ze społeczności oraz kwestii skalania.

„Rewizja” to dynamiczna powieść kryminalna z prawniczego świata, z pełnokrwistymi bohaterami, iskrzącymi dialogami. Ukazuje, że nie o prawo chodzi, nienawiść pociąga nienawiść, a zbrodnia zbrodnię. Czytajcie, nie ociągajcie się!

OCENA: 6-/ 613 komentarzy:

 1. Mam w planach. Mam nadzieję, że w tym roku się wyrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na półce książkę autora ;) chyba w nocy sobie go poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym przeczytać. Jak na razie nie przeczytałam żadnej książki tego pisarza :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, książka jest dynamiczna, a mi najbardziej podobało się podejście autora do portretu psychologicznego sprawcy. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie osoba sprawcy z kolei b. zaskoczyła, miałam inne typy- co oznacza, że pisarz potrafi wyprowadzić czytelnika w pole :)

   Usuń
 5. Czytałam dwa pierwsze tomy tej serii i byłam zachwycona, dlatego mam zamiar przeczytać również ,,Rewizję''.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tylko pierwszy i ten, drugi ominęłam, ale nadrobię :)

   Usuń
  2. Na pewno się nie zawiedziesz :)

   Usuń
 6. Twórczość Mroza ciągle jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam żadnych książek tego autora. Nie za bardzo lubię kryminały, raczej powieści z wątkami kryminalnymi. Ale może kiedyś? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię R.Mroza, zaskakuje mnie jego kreatywność, pomysłowość, a także mnogość wydawnictw z którymi współpracuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki wielkie! :) I miło, że udało mi się wyprowadzić w pole. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) A udało, udało. Życzę dalszego, znakomitego pisania (by było co czytać). Pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...