sobota, 24 maja 2014

"Dobrani"- Ally Condie

Autor: Ally Condie

Wydawca: Prószyński
Rok: 2011
Stron: 351Nastoletniej Cassie wydaje się, że ma doskonale poukładane życie. Społeczeństwo podczas Bankietu Doboru wybiera jej Wybranka, mężczyznę, z którym ma spędzić resztę życia. To Xander- przyjaciel z dzieciństwa. Ale jednak następnego dnia w miejsce jego twarzy na ekranie pojawia się inna twarz. Także jej dobrze znana…

„Kiedy całe życie patrzysz na kogoś w pewien sposób, czujesz się naprawdę dziwnie, gdy ta perspektywa się zmienia.”

Ciekawy jest wykreowany przez autorkę futurystyczny obraz świata. Szczęście, ślepy traf to archaiczne pojęcia, tam jest tylko prawdopodobieństwo. Wąska specjalizacja, ludzie nie umieją pisać odręcznie, rejestracja snów. Społeczeństwo kontrolowane, bez błędów, bliskie ideału. Czy są powody, by się buntować? Marionetki, które na rozkaz oddają najcenniejsze skarby. Ale są też wykluczeni- Aberracje, które dopuściły się Naruszenia. Dla starych ludzi, zaplanowaną śmiercią jest Ostatni Bankiet. Bohaterka w ten sposób traci kogoś bliskiego, który mówi jej „Chcę być ufała własnym słowom”, każe się zastanawiać.

„Nie wchodź łagodnie do tej dobrej nocy.”

Powyższe słowa jej nie opuszczają. Cassie, zamknięta w bańce bezpieczeństwa, od akceptacji stopniowo (i ta przemiana jest realistyczna) przechodzi do fazy buntu, zaczyna ukrywać pewne sprawy przed innymi. Zobaczyła, że życie może biec różnymi drogami, mieć różne wersje, są w nim nie tylko skrajności. Sceny jej z Ky są bardzo dobrze przedstawione, to także częściowo ze względu na jego kreację i tragiczną przeszłość- on wiele ryzykuje, bo chce by ktoś go zobaczył.

Mimo wielu pozytywów można znaleźć pewne mankamenty, czy niedociągnięcia. Fabuła w tego typu książkach (dysutopijnych romansach) jest w sumie do przewidzenia. Zakończenie oczywiście nie zamyka fabuły, ponieważ to jest dopiero pierwszy tom trylogii. Trudno także powiedzieć, że książka ma mroczny klimat czy skomplikowaną fabułę z pędzącą akcją, ale ciekawi- jej siła tkwi w kreacji świata przedstawionego i umiejętnym opisywaniu uczuć bohaterki i wydarzeń.

„Dobrani” to intrygująca powieść o pozornie idealnym, ale fałszywym systemem społecznym, o ludziach, którzy pragną, by miłość była prawdziwa mimo okoliczności. O wykradaniu skrawków wolności i prawdziwego życia. Myślę, że warto się zapoznać z tą historią. Zwolennicy historii miłosnych w świecie przyszłości nie powinni być zawiedzeni. 

„Chodzi o to, żebyśmy sami mogli wybierać. To jest sedno.”

OCENA: 5/ 6


15 komentarzy:

 1. Czytałam ,,Dobrani'' chyba ze 2 lata temu, ale ciągle pamiętam jej historię, która zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie mimo, iż zazwyczaj na co dzień gustuje w zupełnie innym gatunku literackim.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej książce wiele dobrego, ale niestety nie miałam okazji jej przeczytać. Mam nadzieję, że się to zmieni!

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka taka dość niepozorna. Ciekawa trylogia, jestem zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń
 4. O książce słyszałam, ale nie jestem do końca przekonana. Może jak gdzieś ją złapię, to przeczytam ;d

  OdpowiedzUsuń
 5. Futuryzm lubię tylko w malarstwie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książkę mam od dawna ale te recenzyjne wypierają ją z kolejki :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Wielokrotnie polecano mi ten tytuł i chyba wreszcie się za nim porozglądam, szkoda tylko że historia jest jednak przewidująca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba bym się w takich klimatach nie odnalazła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie zetknęłam się wcześniej z tą książką, z chęcią to zmienię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja podobnie jak Ania zupełnie nie gustuję w tego typu książkach. Mimo, że bardzo ciekawie ją zrecenzaowałaś niestety nie jestem do niej nastawiona pozytywnie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię czytać o światach wykreowanych przez autorów. Z pewnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. naprawdę zachęciłaś mnie recenzją...poza tym jestem ciekawa tej pozorności i walki o miłość, wolność i prawdziwość życia;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja jednak zawsze podziwiam autorów takich książek za wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubie nowe doznania literackie, wiec czemu nie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...