wtorek, 20 maja 2014

"Lekcje Madame Chic"- Jennifer L. Scott

Autor: Jennifer L. Scott

Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok: 2013
Stron: 256Ostatnio modne są poradniki, blogi lifestylowe- dotyczące stylu życiu. „Lekcje madame Chic” wpisują się w ten nurt, a inspirowane są zmianą, jaka dokonała się w życiu autorki po przyjeździe do francuskiej rodziny w ramach wymiany studenckiej. Osobiście rzadko sięgam po poradniki, ale zainteresowałam się tym tytułem po pozytywnych recenzjach i informacji, że porusza pewien temat (o tym za chwilę). Więc o to, co nam radzi pani Scott:

Pierwsza część to dieta i aktywność fizyczna, która akurat mnie mało ciekawiła. Odwodzi nas od bezmyślnego podjadania na rzecz celebrowania dobrych (i obfitych) posiłków (niby dobrze, ale wydaje mi się, że lepiej jeść często mniejsze porcje niż trzydaniowy obiad). Zamiast popadać w lenistwo nastawmy się na aktywność fizyczną każdego dnia, mając jednocześnie pozytywny stosunek do własnego ciała.

Potem autorka porusza tematy związane z stylem i urodą. Szczególnie zwrócił moją uwagę rozdział „Wyzwól siebie dzięki szafie z dziesięcioma rzeczami” (to właśnie ten temat, na który czekałam). Na swój sposób (po dostosowaniu do swoich potrzeb) to dobra metoda. Zwykle mając wypchaną szafę i tak stajemy przed nią (przynajmniej ja- przyznaję się) i narzekamy, że nie mamy w co się ubrać. Jednak jak pisze sama Scott, to nie znaczy to, że zostawiamy tylko 10 rzeczy w szafie- bo do tej liczby nie wliczamy butów, wierzchnich ubrać, dodatków- ale ma nas to „wyzwolić” od kiepskiej garderoby, w której i tak nie chodzimy, no i przy małym wyborze decyzja, co ubrać zajmuje mniej czasu i nie oszczędzamy ubrań „na potem”. Ten pomysł pewnie ze sporymi modyfikacjami wykorzystam. Co jeszcze? Ogólnie, by dobrze czuć się we własnej skórze- francuskie bien dans sa peau- czyli ubrania, w którym dobrze się czujemy, wyglądamy itp. Trochę też znajdziemy porad urodowych: makijaż, cera, ale tu już w sumie nic szczególnego.

Ostatni rozdział to „Jak żyć z klasą”. Autorka przekonuje nas do używania swoich najlepszych rzeczy, regularnych porządków, obcowania ze sztuką oraz do walki z konsumpcjonizmem. Warto żyć z pasją, rozwijać swój umysł (np. poprzez czytanie książek- to popieram), zrobić sobie telewizyjną dietę i odkrywać przyjemności nawet w codziennych rzeczach i czynnościach.

Jak widać, pani Scott poruszyła tematykę, z której coś nas, czytelniczki, zainteresuje i może z czegoś w codziennym życiu skorzystamy. Opowiada to w sposób przyjemny, absolutnie nie drętwy, wplatając historie z pobytu w Paryżu (czasem zabawne), motywujące hasła. Ma to na celu ukazać jak można wg niej prowadzić satysfakcjonujące życie i być chic. Nie nastawiając się na rzeczy bardzo odkrywcze i przełomowe możecie się skusić na ten poradnik- a nuż jednak do czegoś Was zainspiruje?
OCENA: 4,5/ 6
12 komentarzy:

 1. ja nie potrafię przekonać się do poradników. Wolę zaufać intuicji lub uczyć się na własnych błędach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezły poradnik, ale jakoś nie pomógł mi się zmotywować np. do porządków w szafie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, czyta się, ale jakoś w praktyce to nie wychodzi.

   Usuń
 3. Jestem ciekawa, czy by mnie zainspirował. Bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie mogłabym przejrzeć, ale jakoś specjalnie się nie napalam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakby mi się taki przyplątał, to bym przeczytała :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze coś staje mi na przeszkodzie. Kiedyś na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już jakiś czas temu o tej książce i przyznam, że mnie zaciekawiła :) Jeśli wpadnie w moje ręce to na pewno przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo fajny poradni k i ogólnie ta zasada 10 rzeczy i mnie by się przydała...może będzie ich 20-cia;P ale to i tak będzie sukces, ponieważ uwielbiam koszulki;))

  OdpowiedzUsuń
 9. Będę pożyczać od koleżanki ten tytuł, także wyrobię sobie osobiście zdanie na temat tejże książki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...