sobota, 11 listopada 2017

"Serce królowej"- Elizabeth Chadwick

Autorka: Elizabeth Chadwick

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok:2017
Stron: 464

Cykl: Eleonora Akwitańska (tom 2)Niezwykła kobieta. Legendarna królowa.

W 1154 roku Henryk II i jego żona Eleonora Akwitańska, jedna z najpotężniejszych kobiet w Europie, zostają królem i królową Anglii. Podczas gdy Henryk tłumi opór przeciwników i snuje coraz śmielsze plany, ona sprawnie rządzi państwem i opiekuje się coraz liczniejszą gromadką dzieci. Ale pragnie czegoś więcej… gdyby tylko mąż zechciał jej wysłuchać.
Jednakże Henryk spycha ją na margines, znajduje młodą kochankę i odmawia żonie należnych praw. W końcu sprawy się komplikują i Eleonora zostaje wplątana w konflikt, który może przesądzić o sprawach królestwa. Oskarżenie o zdradę nie ominie nawet królowej…

Elizabeth Chadwick snuje dalsze losy średniowiecznej królowej, która walczy o swoje miejsce w świecie sprzecznych interesów, gdzie zdrada goni zdradę.

W roku 1154 Alienor ma za sobą unieważnione małżeństwo z królem Francji Ludwikiem, obecnie jest zaś żoną świeżo koronowanego króla Anglii, Henryka II.

„Pieniądze, wpływy i nakazy ludzkie zawsze przemawiały głośniej aniżeli Bóg i sumienie.”

Z jednej strony to matka dziedziców, przyszłego króla, co jej siłą- ale i ją czekają utracone nadzieje i szczęście. Nauczyła się, żeby potencjalnych wrogów trzymać blisko i mieć na nich baczenie. Początkowe uczucie i pożądanie do męża-króla zastępuje ograniczone zaufanie, ponieważ on uwzględnia ją w swoich planach kiedy mu tylko wygodnie. Lekceważona i pomijana w decyzjach i planach, pewnego dnia traci ostrożność i zapłaci za to wysoką cenę…

„Serce królowej” to barwna powieść historyczna o życiu, codzienności władczyni; o byciu matką i żoną w tamtych czasach; o walce o władzę i cenie za przebywanie w pobliżu korony. Czytelnik zobaczy jak Alienor radziła sobie z niełatwą rolą bycia królową, o wszystkich tym, co stanowi jej serce: dzieci, ukochana Akwitania, przyjaźń z Izabelą. Powieść bazuje na faktach historycznych, jednak pełno w niej też emocji, relacji międzyludzkich- ma ludzki pierwiastek. Serdecznie polecam fanom fabularnych powieści historycznych.

„Musi grać na zwłokę jak wytrawny strateg.”

OCENA: 5+/ 6
 

9 komentarzy:

 1. Dawno już nie czytałam powieści historycznej. Czas do niej wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kusi mnie ta seria bardzo, lubię historyczne powieści.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie mam ochoty na powieść historyczną, ale może kiedyś się skuszę. Czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 4. rzadko sięgam po literaturę historyczną, bo jakoś się zraziłam, aczkolwiek kiedyś planuję się przełamać.
  Sądzę, że ta historia może być naprawdę interesująca!

  Pozdrawiam serdecznie, cass z cozy universe

  OdpowiedzUsuń
 5. Również nie często sięgam po powieści historyczne, ale ta mnie coraz bardziej kusi. ;)

  https://czytam-wszystko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio mam fazę na takie historyczne aspekty :) książkę z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię powieści historyczne a o tej autorce jeszcze nie słyszałam, a chęcią się zainteresuje :) Dodatkowo nie można nie wspomnieć o pięknej okładce *.* Az chce się kupować!

  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Na razie nie udało mi się zrealizować planu przekonania się do książek historycznych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka czeka na spotkanie, a ja na sprzyjający okres zainteresowania historycznymi nutami. Przyjemnie będzie się w nią zagłębić. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...