środa, 26 grudnia 2018

"Posag szwaczki"- Meredith Jaeger

Autorka: Meredith Jaeger

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2017
Stron: 368


Barwna opowieść o miłości, historii i tajemniczym morderstwie, splatająca losy dwóch niezwykłych kobiet w XIX-wiecznym San Francisco i współcześnie.

San Francisco 1876
Dwie imigrantki z Europy, Niemka Hannelore Schaeffer oraz Irlandka Margaret O’Brien pracują jako szwaczki, naprawiają eleganckie suknie i garnitury zamożnych mieszkańców San Francisco. Gdy do zakładu, w którym pracują, wkracza Lucas, ich życie odmieni się na zawsze – Hanna za namową przyjaciółki zakłada wytworną aksamitną suknię i – niczym Kopciuszek – idzie na spotkanie z młodzieńcem. Tej samej nocy znika Margaret, a Hanna zwraca się do Lucasa o pomoc w poszukiwaniach. Razem przemierzają mroczne zaułki San Francisco i zakazane spelunki dzielnicy Barbary Coast. Hanna odkryje, jak straszny los spotkał Margaret, i będzie musiała podjąć rozdzierającą serce decyzję... która odciśnie swoje piętno na życiu następnych pokoleń.

San Francisco obecnie
Przypadek sprawił, że Sarah Havensworth natknęła się artykuł w gazecie z 1876 roku o zaginięciu dwóch młodziutkich szwaczek. Dziennikarski instynkt kazał Sarah wyjaśnić, co naprawdę spotkało Hannelore i Margaret. Tymczasem sama ukrywa przed mężem tajemnicę o tragedii sprzed czternastu lat.

Powieść o losach dwóch kobiet, które uczą się, że miłość to konieczność dokonywania wyborów, a dar wybaczania jest kluczem do wolności...

Sarah, dawniej dziennikarka, obecnie stara się pisać powieść historyczną. Blizna na czole przypomina jej o pełnym winy pisku hamulców z przeszłości. Dawną siebie chowa przed innymi w sekrecie. Boi się utracić wszystko… Bohaterka podczas pisania natrafia na informację z 1876 roku o zaginionej szwaczce. 

Tak więc równolegle przenosimy się do San Francisco w tamtym okresie. Hanna, z klasy robotniczej, po śmierci matki sama wychowuje swoje młodsze rodzeństwo, na ojca pijaka nie mając co liczyć. Razem z przyjaciółką pracują jako szwaczki. Pewnego dnia tamta znika bez śladu.

Na łamach powieści przemierzymy zaułki pełne biedy, nędzy, ujrzymy kochających się młodych ludzi, poznamy kogoś przesiąkniętego złem. Pisarka ukazuje, jak bardzo może prześladować przeszłość, a tajemnice zniszczyć związek. Całkiem udana powieść.
OCENA: 5-/ 6
 

3 komentarze:

  1. Fabuła bardzo interesująca. Myślę, że ta książka mogłaby mnie wciągnąć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się całkiem całkiem ciekawie, jestem skłonna przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaintrygowałaś mnie tą książką :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...