środa, 10 kwietnia 2019

"Róża północy"- Lucinda Riley

Autorka: Lucinda Riley

Wydawnictwo: Albatros
Rok: 2016
Stron: 576


ORIENTALNA PIĘKNOŚĆ, DZIEDZIC PODUPADŁEJ FORTUNY, I KOBIETA, KTÓRA CHCE ZABIĆ ICH MIŁOŚĆ!

Sędziwa Hinduska, Anahita Chaval, w dniu swoich setnych urodzin, przekazuje prawnukowi manuskrypt, w którym opisała historię swojego życia. Młody Ari Malik, skoncentrowany na pracy i karierze, chowa babcine opowieści do szuflady. Po latach, spełniony w życiu zawodowym, ale rozczarowany swoim życiem osobistym, sięga po wspomnienia Anahity. Podążając tropami tajemnic przeszłości trafia z upalnych kolorowych Indii do ponurej i mrocznej rezydencji Astbury w angielskim hrabstwie Devon. Tam poznaje jej tajemniczego właściciela i … gwiazdę filmową z Hollywood. Mroczne sekrety, które kładą się cieniem na historii szlachetnego rodu Astbury, połączą ich losy.

„Róża północy”, to książka o skomplikowanej współzależności ludzkich losów, potędze przekazywanego z pokolenia na pokolenie niezwykłego daru intuicji i jasnowidzenia, bogatych indyjskich dziedziczkach, wytwornych angielskich lordach i ogromnej sile miłości.

„Róża północy” to historia dwóch bohaterek na przestrzeni lat.

Anhita, to stuletnia staruszka, która historię swojego życia przedstawiła w liście, który przekazuje swojemu prawnukowi. Także przedstawiła w nim powody, dla których zostawiła swojego syna- o którym była przekonana (w przeciwieństwie do reszty rodziny), że żyje. Historia Anhity zabiera na w przeszłość, do Indii, do pałacu, do biedy. Anhita pochodziła z biednej rodziny, potem została sierotą, była towarzyszką księżniczki. Zwykle czuła się wyobcowana, nie pasując do innych, częściowo na pochodzenie hinduskie, częściowo na posiadany dar uzdrawiania. Jej losy skrzyżują się z losami pewnego Donalda- to będzie historia o miłości, poświęceniu, też poświęceniu uczuć dla majątku, uwikłanie w nierokujący dobrze związek. Anhita pozna smak zdrady, potęgę miłości, niezłomną miłość do dziecka, pomoc przyjaźni.

Z kolei ukazanie losów Rebecci- to historia współczesna; młoda dziewczyna jest aktorką, która na zaproszenie lorda wraz z ekipą filmową kręci film w jego posiadłości. Bohaterka czuje się osaczona przez media, które obserwują jej związek z niestabilnym emocjonalnie aktorem. Jej partner i życie nie jest takie cudowne, „różowe okulary zaczęły przybierać odcienie szarości.” W samej zaś posiadłości dzieją się pewne niepokojące rzeczy, ktoś ją obserwuje, czy nie dojdzie do tragedii? Zaskakujący okaże się lord...

Ta powieść obyczajowa to fascynująca podróż do zakrętów ludzkich losów: historia o miłości, przeznaczeniu, przywiązaniu i przyjaźni; o tym, że przeszłość jednych to przyszłość dla innych. Serdecznie polecam lekturę.

„Pamiętaj, że ci których kochamy, zawsze są przy nas, nawet jeśli ich nie widzimy.”

OCENA: 6-/ 6

3 komentarze:

 1. Tej książki Riley nie czytałam. Ale na pewno nadrobię zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwierzycie, że nie czytałam jeszcze żadnej książki Riley? Jedną zaczełam i gdzie została... może w pociągu? Aż sama się zaczęłam zastanawiać. Po twojej recenzji wiem, że musze ją odnaleźc ;P

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna książka, którą mam w planach i jak czas pozwoli to przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...