piątek, 16 września 2016

"Córeczka"- Liliana Fabisińska

Autorka: Liliana Fabisińska

Wydawca: Filia
Rok: 2015
Stron: 320Kochanek sprzed lat.
Obietnica złożona małej dziewczynce.
Sekret, który może kosztować życie wielu ludzi.

Agata jest szczęśliwą żoną i matką. Ekspertem od wychowywania dzieci i rozwiązywania rodzinnych problemów. Pewnego dnia w progu jej mieszkania staje dziewczynka, której Agata kiedyś zbyt pochopnie złożyła obietnicę. Ta chwila zmienia życie Agaty. Na nią samą, jej męża i ukochanego synka pada strach. Żeby odzyskać spokój, Agata będzie musiała zapukać do wielu drzwi i wyjawić obcym osobom swoje najskrytsze tajemnice. Zrozumie też, że czasami milczenie może kosztować życie wielu ludzi.

“Córeczka” to powieść o różnych obliczach miłości, o sile, którą może odnaleźć w sobie kobieta w najtrudniejszej w życiu chwili. O przeszłości, która staje się teraźniejszością i o odpowiedzialności, która czasami każe dokonywać śmiertelnie trudnych wyborów.

Agata jest zapracowaną, cenioną psycholog, żoną Marcina, matką przedszkolaka Filipa. Ale osiem lat temu była przez chwilę kochanką Grzegorza i przybraną matką dla jego córeczki Zuzy. Potem straciła z nimi kontakt, aż do tej chwili, gdy przeszłość puka do jej drzwi i stwarza zagrożenie dla życia jej samej i jej rodziny. Bohaterka czuje, że wizyta nastoletniej Zuzy nie jest przypadkowa, że potrzebuje ona pomocy,  gdyż ta pojawia się i znika nagle i bez ostrzeżenia. A Agata (a wraz z nią czytelnik) powraca do swojej przeszłości…

„Chcesz o wszystkim zapomnieć? Chyba się nie da.”

Jaki jest cel wizyty Zuzy? Co to zmieni w życiu Agaty? Szczerze przyznam, że pisarka zaskoczyła mnie poruszeniem wątku HIV, ukazania jak i dlaczego, przyczyn i następstw, splotu okoliczności, pochopnym decyzji i namiętnych związków. Dałam się zaskoczyć.

Ciekawym zabiegiem jest także ukazanie kwestii odpowiedzialności, miłości i profesjonalizmu; Agata swoim klientom jako psycholog radzi spokój w kryzysowych sytuacjach, ale sama w swoim życiu traci kontrolę, nie rozmawia szczerze z mężem, narusza prywatność innych. Kiedyś złożyła pewną pochopną, lekkomyślną obietnicę, chciała „dobrze”, ale zawiodła nadzieje dziecka, poznała smak rozczarowania, braku liczenia się z uczuciami.

„Córeczka” to powieść obyczajowa dotykająca tematu tak często będącego tabu, kwestii wciąż trudno oswajalnej, trzech liter, które mimo postępu w medycynie, budzą strach na całym świecie. Dla „zwykłych” ludzi, często nieświadomych, wydającą się całkowitą niemożliwością, bo jak to można mieć. Ale ta książka zmienia przekonania- ukazuje, że to nas wszystkich może dotyczyć. Warto poznać!


OCENA: 5+ / 68 komentarzy:

 1. Książka porusza bardzo trudny temat. Będę ją mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam ''Córeczki'', ale znam inną powieść autorki, która wywarła na mnie niesamowite wrażenie, mianowicie ,,Śnieżynki''. Dlatego będę miała również na uwadze powyższy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja wrażliwość nie będzie zachwycona ale chętnie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta powieść i chciałabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się ciekawa nie wiem jednak czy znajdę dla niej czas :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię styl autorki :) jest taki delikatny :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś niezbyt mnie zaintrygowała ta książka.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...