środa, 30 września 2015

"Lato drugiej szansy"- Morgan Matson

Autor: Morgan Matson

Wydawca: Jaguar
Rok: 2014
Stron: 450Taylor Edwards ma nieprawdopodobnie utalentowane rodzeństwo i dobrze ugruntowane przekonanie, że niczym się nie wyróżnia. No, może poza tym, że nienawidzi konfrontacji i ucieka, ilekroć na horyzoncie majaczą kłopoty. Kiedy okazuje się, ze ojciec Taylor jest ciężko chory, rodzina podejmuje decyzję, że wszyscy razem spędzą lato w domku nad jeziorem z którym wiąże się wiele wspomnień. Po raz ostatni Taylor była tam w wieku dwunastu lat i jest to ostatnie miejsce, do którego chciałaby wrócić. Lato w tym miejscu oznacza konieczność zmierzenia się z przeszłością – z Lucy, niegdyś najlepszą przyjaciółką i Henrym Crosbym, który zapisał się w jej pamięci jako pierwsza wielka miłość. Mija trochę czasu i do Taylor dociera, że powrót nad jezioro daje jej szansę na naprawienie tego, co kiedyś popsuła, odzyskanie ludzi, na których jej zależy i pożegnanie z tymi, których niebawem zabraknie.

Udawać, że to lato nigdy się nie zdarzy, uciekać od tego co niewygodne, od dziwnie brzmiących wyrazów współczucia obcych ludzi- tak Taylor radzi sobie z problemami. Patrząc na swojego ojca stara się nie myśleć, że zostały mu trzy miesiące życia. Nastolatka nie chce jechać do domku letniskowego, bo to by oznaczało stawić czoła temu, co tam zostawiła bez żadnego wyjaśnienia pięć lat temu. A ona wyparła wspomnienie o Henrym, którego zredukowała do „błahej historyjki o pierwszym chłopaku”, degradując tym samym to, co się między nimi wydarzyło. Odgoniła także myśli o swojej przyjaciółce Lucy…

Ale los bywając złośliwy (a może sprawiedliwy?) daje mocnego pstryczka w nos Taylor, poprzez przypadkowe spotkania w napiętej atmosferze z tamtą dwójką najbliższych osób z jej przeszłości. Każe jej sobie przypomnieć, co zrobiła (a czego nie), poprzez retrospekcje dając czytelnikowi okazję poznania przeszłości. Bohaterka zrozumie, że oni byli dla niej ważni wtedy i nadal są.

Wraz z bohaterami doświadczamy niemocy i poczucia nadchodzącej straty w obliczu nieuleczalnej choroby. Już nigdy potem Taylor nie zada ojcu pytań zarazem błahych, jak i niesamowicie ważnych. Pisarka przedstawia nam relacje w ich rodzinie, w której nie rozmawia się o bolesnych sprawach i uczuciach, ponieważ powiedzenie na głos mogłoby urzeczywistnić ich obawy. Taylor nie wie, jak przetrwa te wakacje. Normalność tego co było, jest nie do odzyskania.

„to wszystko, czego nie powiedzieliśmy, uniemożliwiało powiedzenie czegokolwiek”

Przesłanie, które ja osobiście odnajduję w tej książce? Strach i ucieczka przed prawdziwym rozwiązywaniem problemów mogą spowodować katastrofę. Trzeba zostać i znaleźć rozwiązanie, zmierzyć się z bolesną prawdą.

„Lato drugiej szansy” to ostatnie wakacje, które dają szanse na znalezienie chwili, by powiedzieć komuś bliskiemu „kocham”, na naprawienie tego, co złe lub niewłaściwe. Lektura z udzielającymi się emocjami, dająca impuls do przyjrzenia się swojemu zachowaniu i sposobowi, w jaki budujemy relacje z innymi. Serdecznie polecam, nie tylko nastolatkom.

„Dzisiejszy dzień podzieli moje życie na to, co wcześniej i na to, co potem.”

OCENA: 5,6/ 6

 

5 komentarzy:

 1. Patrząc na okładkę, myślałam, że to będzie nudna lektura, ale po przeczytaniu Twojego tekstu dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię, gdy książka wywołuje tak różne przemyślenia i refleksje. Może się na nią skuszę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się interesująco, a że wakacje się kończą, chętnie wróciłabym jeszcze na moment do tych cieplejszych dni ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo ciekawie. Jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że zainteresowała mnie ta książka, jak tylko będę mieć okazje chętnie ją przeczytam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...