środa, 26 kwietnia 2017

"Milcząca siostra"- Diane Chamberlain

Autorka: Diane Chamberlain

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2015
Stron: 456Riley MacPherson przez całe życie sądziła, że jej starsza siostra Lisa we wczesnej młodości popełniła samobójstwo. Teraz, ponad dwadzieścia lat później, odnajduje dowody, że to nieprawda. Lisa żyje. Przybrała nową tożsamość. Dlaczego jednak przed laty postanowiła uciec z domu i jakich tajemnic strzeże do dziś? Poszukując prawdy, Riley musi zdecydować, co przeszłość oznacza dla jej obecnego życia.

A jeśli całe twoje dotychczasowe życie okazuje się zbudowane na kłamstwie… Co byś zrobiła? Czy chciałabyś poznać prawdę?

Riley myśli, że przed 25 urodzinami straciła prawie całą rodzinę oprócz starszego brata Danny’ego: matkę z powodu choroby, teraz niedawno ojca z powodu ataku serca, i starszą siostrę Lisę ponad dwadzieścia lat temu, która popełniła jako nastolatka samobójstwo. Jednakże bohaterka podczas porządkowania spraw spadkowych po ojcu odkrywa i dowiaduje się od innych niepokojących rzeczy. Tajemnic o jej rodzinie.

„Nie pamiętam jej. Nigdy jej tak naprawdę nie poznałam. Ale teraz jest mi potrzebna.”

Bardzo lubię powieści Chamberlain: są doskonale wyważone między emocjami, ukazaniem przeszłości bohaterów i relacji międzyludzkich. Czytelnik może zrozumieć Riley, która czuje ciężar samotności, nie może dotrzeć do swojego brata, który trzyma ją na dystans. A chciałaby mieć zwyczajnego brata, z którym może porozmawiać o przeszłości, swojej rodzinie. Potem dowiaduje się, że być może jej siostra Lisa nie popełniła samobójstwa i żyje w ukryciu, z dala od niej. Dlaczego? Co się stało? To pytanie zadaje sobie Riley, bo jak ma wrócić do swojej codzienności, gdy nie wie co było prawdą a co kłamstwem? Ale czy warto znać prawdę za wszelką cenę? Riley wraca do przeszłości, której nie pamięta, bo czuje się samotna. Natomiast skryty i wybuchowy Danny nie chce wracać pamięcią do tamtych lat- pisarka ukazuje tutaj różne postawy bohaterów, różne motywacje. Zmienia się także stosunek Riley do Lisy, cudownego dziecka, osoby, która odeszła.

„Chciałabym ją uściskać. Powiedzieć, że nie musi być idealna. Pewnego dnia, obiecałabym jej, wszystko będzie dobrze.”

Powieść obyczajowa „Milcząca siostra” to historia o tajemnicach z miłości, z pragnienia chronienia najbliższych, ze strachu; kłamstwach, które zniszczyły kruche relacje między bliskimi, skrzywdziły jej członków, spowodowały rany na duszy. Lektura nasuwa pytanie czy lepiej znać całą prawdę czy nie znać jej wcale oraz ukazuje, kiedy płaci się większą cenę. Czy niewygodne sprawy mogą zrobić miejsce dla przyszłości? Czy to o czym się nie mówi i tak może zabierać całą wolną przestrzeń? Lekturę serdecznie polecam sympatykom pełnych emocji życiowych historii rodzinnych.

„Do głowy przyszło mi to odwieczne pytanie: Dlaczego nic nikomu nie powiedziała?”

OCENA: 6-/ 6

4 komentarze:

 1. Takie pełne emocji książki zawsze mnie mocno wciągają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę mam na swojej półce i niebawem będę ją czytać, dlatego bardzo się cieszę, że tak pozytywnie ją oceniasz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na powieści tej autorki zawsze się skuszę. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki tej autorki mam dopiero w planach :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...