środa, 5 grudnia 2018

"Jej wszystkie śmierci"- Marta Zaborowska

Autorka: Marta Zaborowska

Seria: Czarna Seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok: 2017
Stron:  440


Erwin Cis wymazał z pamięci swoją przeszłość. Kiedy pewnego dnia podnosi słuchawkę telefonu, dowiaduje się, że ktoś dla niego ważny pozostawił przesyłkę, po którą ma się zgłosić do warszawskiej kancelarii prawnej. Nadawcą przesyłki jest dawna miłość Erwina, Izabela. Od Polski dzielą go setki kilometrów, a z dziewczyną nie widział się od czasów studiów. Nie wie, jak potoczyły się jej losy ani dlaczego zostawiła dla niego kopertę z tajemniczą zawartością. Po przyjeździe do kraju czeka na niego szokująca wiadomość - Izabela nie żyje. Jej śmierć tylko na pozór wydaje się sprawą zamkniętą. Erwin, nie mogąc uwolnić się od wspomnień o Izabeli, zrobi wszystko, by poznać, jak wyglądały ostatnie dni życia dziewczyny.

Erwin Cis ma 33 lata, własną firmę w Niemczech i pozycję społeczną, niemiecką żonę i małego synka. Niby życie idealne, ale Erwin chciałby „poprzestawiać klocki w swoim życiu”. Pewnego dnia otrzymuje telefon z Polski, z kancelarii adwokackiej, że jego dawna miłość Izabela zostawiła dla niego pewną przesyłkę. Po przyjeździe do naszego rodzinnego kraju dowiaduje się, że Izabela nie żyje, policja uznała jej śmierć za wypadek.

Jednak Erwin ma przeczucie, że to co się działo wokół jej śmierci, nie było dziełem przypadku. Dodatkowo niepokoi go zawartość przesyłki, pewne wycinki i zdjęcia. Podejmuje się śledztwa na własną rękę, ale to uruchomi lawinę pewnych wydarzeń.

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tego kryminału sensacyjnego, ale okazał się on udany, intrygujący. Na szczególną uwagę zasługuje pewne „wydarzenie” z przeszłości bohaterów, swoiste widmo śmierci, istotne dla fabuły.

Ponadto pisarka ciekawie pisze o konsekwencjach błędnych decyzji, uleganiu własnym słabościom (zarówno u Izabeli, jak i Erwina), nakreśla realia nocnego biznesu (w tym nielegalnego handlu, biznesu, z którego nie tak łatwo się wychodzi). Jest to też historia o zemście, tragicznej w skutkach. Zakończenie na pewno zaskoczy czytelnika.

„To takie dziwne, że można umrzeć i żyć nadal.”

OCENA: 5/ 6


4 komentarze:

 1. Interesujący kryminał. Myślę, że mógłby mnie wciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam już trochę twórczość autorki i muszę przyznać, że pisze naprawdę świetne kryminały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O coś dla mnie... I koniecznie muszę zamówić do biblioteki, widzę, że tej pozycji jeszcze nie mamy :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...