sobota, 11 maja 2019

"Ocalić Grace"- Jane Green

Autorka: Jane Green

Wydawnictwo: Sonia Draga

Rok:2016
Stron: 368


Grace i Ted Chapmanowie są powszechnie uważani za idealną, wpływową parę literacką. Ted odnosi sukcesy jako powieściopisarz, a jego żona jest piękną, stylową i beztroską panią domu.
Nikt jednak nie widzi tego, co kłębi się pod powierzchnią wspaniałego małżeństwa – wybuchów złości Teda i jego zmiennych nastrojów. Życie pary to w rzeczywistości domek z kart. Kiedy odchodzi asystentka i wieloletnia podpora Teda, krucha konstrukcja zaczyna się walić, a Grace okazuje się najbardziej bezbronna i narażona na ciosy.
Wtedy znienacka pojawia się Beth, nowa asystentka. Kompetentna, łagodna, młoda kobieta potrafi poradzić sobie z Tedem i posiada umiejętność przetrwania burz, które niemal zawładnęły domem Chapmanów. Zachowanie Beth wydaje się jednak Grace zbyt idealne, by mogło być szczere i prawdziwe. Wiele wskazuje na to, że przez asystentkę kobieta straci małżeństwo, reputację, a nawet kontrolę nad własnym życiem. Ryzykując wszystkim i nie mogąc nikomu zaufać, musi znaleźć sposób, by ocalić samą siebie, zanim będzie za późno.

Grace boi się męża, kuli się w sobie na jego widok. „Dzisiaj nie mam szczęścia.” Inni widzą go jako troskliwego kochającego małżonka, geniusza pisarskiego. Ale świat nie zna go tak, jak Grace po 25 latach małżeństwa- inni nie znają jego nieprzewidywalnych nastrojów, napadów furii, rzucanych obelg. Ted tłamsi żonę, kiedyś jeszcze odpierała jego ataki, teraz usuwa się i chowa, maskuje swój strach, przeprasza za zachowanie męża. Czasami miewa nadzieję, że jego dobry nastrój potrwa dłużej, ale to nie zdarza się nigdy. I  Grace zastanawia się „jakim cudem jej życie stało się tak trudne.”

Asystentka Teda z powodów osobistych zrezygnowała z posady, co dodatkowo jest trudne dla Grace, bo tamta umiała rozładować emocje Teda, maskować jego wybuchowość. Nagle niespodziewanie na imprezie poznaje Beth, która wydaje się być idealną kandydatką na nową asystentkę- samowystarczalna, kompetentna, wielozadaniowa. Jednak Grace ma pewne niepokojące uczucia co do niej, ale zagłusza je. Beth zajęła się całym ich życiem, co później, po początkowej euforii staje się niepokojące…

Na pewno ciekawym wątkiem jest także historia matki Grace, która nie radziła sobie z życiem i zrzuciła odpowiedzialność za codzienność na córkę. Jej choroba zatruła życie bohaterki, świadomość że może stać się taka jak ona, strach przed nieprzewidywalnością wpływa na Grace do dzisiaj, nie pozwalając cieszyć się życiem. To tajemnica, o której nikomu nie powiedziała.

„Jeśli będzie doskonała, nikt jej nie oceni, nie obwini ani nie zawstydzi.”

Książka ukazuje, że cokolwiek dzieje się w życiu, zwykle nie jest tak idealne jak się wydaje, większość z nas ukrywa jakieś tajemnice, może wstyd, może cierpienie. Małżeństwa miewają wzloty i upadki, rzadko są początkiem bajki. Jeśli coś od dawna jest normalnością, to nawet piekło staje się normalnością, aby siebie ocalić, trzeba być niesłychanie silnym, przyda się też pomoc innych. Powieść polecam- bardzo wiarygodnie opisane stany psychiczne bohaterki, realna sytuacja, niepokojący klimat jak z dobrych thrillerów.

OCENA: 6-/ 6

3 komentarze:

  1. Chyba każdy ukrywa jakieś tajemnice. Interesująca książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Już sprawdziłam, że nie mamy w bibliotece, więc na pewno kupię, zapowiada się świetna lektura!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...