sobota, 4 lipca 2015

"Jedwabnik"- Robert Galbraith

Autor:  Robert Galbraith

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Rok: 2014
Stron: 480Pisarz Owen Quine zaginął. Jego żona zleca sprawę prywatnemu detektywowi Cormoranowi Strike’owi. Kobieta sądzi, że mąż potrzebował kilku dni dla siebie, jak to zdarzało się już wcześniej. Strike ma go odnaleźć i sprowadzić do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód zniknięcia Quine’a może być znacznie poważniejszy niż podejrzewa żona. Pisarz właśnie ukończył rękopis będący jadowitym portretem niemal wszystkich jego znajomych. Gdyby książka została opublikowana, zrujnowałaby niejedno życie, więc wielu osobom mogło zależeć na uciszeniu autora. A kiedy ten zostaje odnaleziony – brutalnie zamordowany w dziwacznych okolicznościach – rozpoczyna się wyścig z czasem, by zrozumieć motyw bezwzględnego zabójcy, zabójcy, jakiego Strike do tej pory nie spotkał…

Kryminalne wcielenie znanej pisarki J. K. Rowling przedstawia nam nie czarodzieja tym razem, lecz detektywa: weterana wojennego bez jednej nogi, Cormorana Strike’a, dużego „owocu” w bok celebryty. Dowiedziałam się, że po rozwiązaniu sprawy z „Wołania Kukułki” (której niestety jeszcze nie czytałam) jest sławny i rozpoznawalny.

„Rob to, co do ciebie należy i rób to dobrze.”

Najpierw wydawało by się, że przed detektywem stoi sprawa zaginięcia pisarza, który ma zamiar opublikować książkę mało pochlebnie opisującą jego znajomych. Zmartwiona żona Quinna, Leonora zwraca się w tej sprawie do Strike’a, który z ciekawości przyjmuje tę sprawę oraz drobiazgowo, bo to część jego prywatnego kodeksu, prowadzi śledztwo. Jednak odkrycie zwłok i potworność tego, co zaszło na miejscu zbrodni, nadaje tej sprawie inny wydźwięk: sadyzmu i groteski…

Porządne, rzetelne morderstwo, duet Strike i Robin, przesłuchania detektywa (bo brak podejrzanego albo inaczej podejrzani są wszyscy, którzy czytali dzieło zmarłego, a teraz ochoczo spotykają się z Cormoranem), obraz pracy detektywa, od której niewątpliwie ciężko wziąć wolne- to mocne atuty tego kryminału. Co natomiast było dla mnie nudne? Rozpamiętywanie o byłej dziewczynie i rozpadzie związku Cormorana, także sama akcja budzi zastrzeżenia: mało dynamiczna, potrafi się wlec.
Mimo wyżej wymienionych zarzutów lekturę uznaję za udaną- wady aż tak nie rażą, jedynie czasami irytują. Niezmiernie byłam ciekawa rozwiązania tej sprawy i tutaj się nie zawiodłam, a podglądanie pracy niesztampowego Strike’a przyniosło godziwą rozrywkę.

„Ten morderca był rzadziej spotykaną, dziwniejszą bestią, taką, która skrywa prawdziwą naturę, dopóki ktoś nie zakłóci jej spokoju.”

OCENA: 4,8/  6

16 komentarzy:

 1. Czytałam "Wołanie kukułki" i podobała mi się ta książka. Za jedwabnika nie miałam okazji się jeszcze zabrać i muszę to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na półce leży ''Wołanie kukułki'', więc najpierw wezmę się za tę lekturę, a potem pomyślę o powyższej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam obie części, lecz jeszcze żadnej nie przeczytałam, ale na pewno to zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem już po lekturze i się nie zawiodłam. Druga część tej serii jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podobało, ja muszę poszukać "Wołanie kukułki".

   Usuń
 5. Nie czytałam jeszcze, lecz opis bardzo mnie zaintrygował :) Ciekawa recenzja !
  www.oczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Wątki osobiste w kryminałach dodają moim zdaniem uroku. Widać, że detektyw to nie jakaś istota z kosmosu i możemy go poznać jako człowieka. Rowling postawiła na dobre przedstawienie życia Cormorana, bo przecież pisze długi cykl, w którym występuje jako główny bohater, więc dla mnie to tylko zaleta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię wątki kryminalne, ale tutaj rozpamiętywanie o byłej trochę wyszło monotonnie, ale z kolei inne aspekty z życia prywatnego Cormorana są ciekawe. A w sumie nie wiedziałam, że to będzie dłuższy cykl :)

   Usuń
 7. Z wielką chęcią przeczytam. Przyznam, ze wcześniej o niej nie słyszałam, ale fabuła mnie zaintrygowała!

  Pozdrawiam, Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Wołanie kukułki" -bardzo mi się podobała ta powieść , teraz mam ochotę na "Jedwabnika" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje klimaty :). Powinnam poznać tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę nadrobić. Wołanie kukułki mam w domu zapomniane na półce...

  OdpowiedzUsuń
 11. Najpierw muszę przeczytać "Wołanie kukułki", a potem zabiorę za "Jedwabnika" ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chciałabym zobaczyć tą inną stronę słynnej autorki :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 13. Zarówno ,,Jedwabnika" jak i ,,Wołanie kukułki" mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...