środa, 22 lipca 2015

"Rajskie ptaki"- Marta Zaborowska

Autorka: Marta Zaborowska

Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok: 2014
Stron: 608
Parna czerwcowa noc. W odrestaurowanym dworku miejscowych notabli odbywają się długo oczekiwane zaręczyny ich syna Eryka z piękną, lecz osieroconą dziewczyną. Dom tonie w kwiatach, a szampan leje się strumieniami. Uroczystość zostaje przerwana tuż po północy. Narzeczona znika z posiadłości w tajemniczych okolicznościach. Na miejsce zostaje wezwana policyjna detektyw Julia Krawiec, której asystuje nowa ekscentryczna podopieczna, Michalina Bodnar.
Początkowe podejrzenia policji, że narzeczona Eryka rozmyśliła się i w kontrowersyjny sposób zrezygnowała ze zbliżającego się ślubu, zostają szybko zweryfikowane. W miasteczku dochodzi bowiem do kolejnych incydentów, które Julia musi powiązać ze sprawą zaginionej dziewczyny.
Tymczasem atmosfera w bogatym domu Kornatowskich staje się coraz bardziej napięta. Rodzina, której celem do tej pory było utrzymywanie wzorowego wizerunku, okazuje się daleka od ideału…

Detektyw. Tutaj to bezkompromisowa, rozwódka i matka kilkuletniej córki, policjantka Krawiec, „była” alkoholiczka. Bynajmniej nie romantyczna Julia, lecz pozbawiona złudzeń, samowystarczalna, walcząca z wyrzutami sumienia, że przedkłada pracę nad córkę. Tzw. twarda sztuka, nie ma dla niej nic gorszego od śledztwa, które utknęło w martwym punkcie. Do pomocy ma asystentkę Michalinę, dziewczynę szybką w działaniu, która nie umie trzymać języka za zębami i wyrzuca z siebie komentarze bez zastanowienia. Razem to dobry, nietypowy duet.

„Nie wykluczaj tego, co wydaje się niemożliwe.”

Zbrodnia. Na początku tajemnicze zniknięcie narzeczonej chłopaka z bogatej, lokalnej elity, w dniu zaręczyn. Potem dochodzi kolejna zaginiona dziewczyna, więc Krawiec stara się odkryć co łączy dwie, pochodzące z różnych środowisk bohaterki. Aż w końcu mamy makabryczne odkrycia

Co ponadto? Mamy tu także wgląd w „dziwne” relacje w rodzinie Kornatowskich, która pozuje na idealnych i szczęśliwych, lecz w rzeczywistości jest zupełnie inna, wyczuwa się u nich pewne napięcie, a za tym kryje się nienawiść i wstręt. Domownicy w tym domu skaczą sobie do gardeł. Pisarka okrasiła to lekko ironicznym stylem, szczególnie widoczne jest to w dialogach Julia- Michalina i w kąśliwych uwagach Krawiec. Zaskakuje efektowne zamknięcie sprawy przez Julię.

Małe mankamenty. Nie obyło się oczywiście bez nich: czy każda pani detektyw musi zmagać się z nałogiem alkoholowym? Takie to schematyczne. Także pewien motyw mistyczny, związany z pogańskimi wierzeniami pojawił się nagle, nie wnosząc nic do sprawy.

Myślę, że powieść spodoba się wielbicielom kryminałów z rozbudowanymi wątkami obyczajowymi. Autorka skutecznie przyciągnęła moją uwagę.

OCENA: 5,3/ 6

 


13 komentarzy:

 1. Koniecznie chce przeczytać tę książkę, ponieważ poprzednia powieść autorki, czyli ''Uśpienie'' bardzo mi się spodobała, dlatego mam nadzieję, że niebawem w moje ręce trafią także "Rajskie ptaki".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei nie czytałam "Uśpienia", ale to jest do nadrobienia.

   Usuń
  2. Przeczytaj koniecznie. Naprawdę świetny debiut.

   Usuń
 2. Coś dla mnie :) Nigdy nie słyszałam o tej autorce...

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę zapisać ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Tobą co do schematyczności - samotna matka, była alkoholiczka to przecież opis Saszy Załuskiej, bohaterki z książek Bondy! Niestety nie lubię kryminałów z rozbudowanym wątkiem obyczajowym, więc raczej sobie daruję ;)

  PS po dłuższej przerwie sama postanowiłam wrócić do blogowania, jeśli masz ochotę zapraszam na nowego bloga http://patrzac-z-ksiezyca.blogspot.com przepraszam za spam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mi się też kojarzyła z bohaterką Bondy, to taki mały minus, taka schematyczność. A zajrzę na Twój nowy blog :)

   Usuń
 5. Zaczynam myśleć, że nałóg alkoholowy jest wpisany w ten zawód. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tak, co czytam , to w prawie wszystkich mają ten problem, że chce im się "łyka".

   Usuń
 6. Lubię kryminały, a wątek obyczajowy tak rozbudowany mi nie przeszkadza.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię kryminały, nie znam tej autorki, więc muszę się przekonać na własnej skórze, jak to jest z jej twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Uśpienie" - przeciętny kryminał , w którym można doszukać się kilku mankamentów; ale chętnie dam szansę autorce i sięgnę po "Rajskie ptaki" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pomimo drobnych minusów, mam chęć na tę książkę, Chętnie przeczytam ten kryminał :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...