piątek, 10 czerwca 2016

"Fortuna i namiętności. Klątwa"- Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Autorka: Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok: 2015
Stron: 464Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć…
Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę.
W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa?

„Fortuna i namiętności” to powieść historyczna z wątkami zarówno miłosnymi, jak i awanturniczo-przygodowymi. Pisarka ukazuje zarówno sytuację polityczną naszego kraju po śmierci króla Augusta II, polityczne rozważania szlachty, wolną elekcję; życie zwykłych, szarych obywateli: gospodarzy, służących, staropolską gościnność. Daje wgląd w skrywane namiętności niewiast, młodych wdów, tak różnych od siebie: Cecylii, która jest niecierpliwa i szuka przygód i podniet miłosnych; Zofii, zrównoważonej i spokojnej, która musi dbać sama o gospodarstwo i o swoje dzieci. Na łamach kart pojawią się także zbóje, którzy nie zawsze są czarnymi charakterami i mają swój własny kodeks honorowy; kat, który stara się uciec od tytułowej klątwy rzuconej przez „czarownicę”.

Tak więc tematyka jest różnorodna: od amorów, do polityki, do zabobonów, to wszystko w starodawnej stylizacji językowej. Do tej staropolszczyzny trzeba się z początku przyzwyczaić, ale moim zdaniem pasuje do konwencji utworu. Zaletą powieści jest dosyć wartka akcja; różnorodni, wyraziści, może trochę schematyczni bohaterowie. Znajdą się także opisy właściwej tamtym czasom społeczności, zwyczajów, prawa; wykorzystywanie słabszym przez tych z władzą. A fortuna kołem się toczy…

Ten pierwszy tom na tyle mnie zainteresował, że jestem ciekawa co będzie dalej. Jeśli więc lubicie lekkie powieści historyczne, gdzie między konwenansami, zbójeckimi przygodami i polityczną zawieruchą skrywane są ludzkie namiętności, to polecam ten tytuł.

„I zawsze ktoś katusze cierpi, pod szerokim uśmiechem ukrywając złamane serce.”

OCENA: 5-/ 6  Wyzwanie Polacy nie gęsi IV- kategoria 9. wojna w tle

8 komentarzy:

 1. Czuję, że ta książka by mi się spodobała. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo cenię sobie prozę autorki. Na pewno przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za czytaniem powieści historycznych, toteż jednak odpuszczę sobie powyższą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam wątki awanturniczo-przygodowe, w których nie brakuje też nutki romansu. Myślę, że w tej powieści bym się odnalazła. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka historyczna rzadko kiedy do mnie przemawia, ale mimo wszystko jeśli książka trafi w moje ręce, to dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka ciekawa i chętnie bym przeczytała książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również jestem bardzo ciekawa tej książki, bo niewątpliwie jej tematyka bardzo trafia w mój gust :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale zapowiada się dobrze, chyba nie czytałam jeszcze podobnej kobiecej powieści w polskich realiach :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...