środa, 29 czerwca 2016

"Ktoś taki jak ty"- Sarah Dessen

Autorka: Sarah Dessen

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Rok: 2016
Stron: 255Los zafundował Scarlett szybką lekcję dorastania. Jej chłopak zginął w wypadku, a ona dowiedziała się, że jest z nim w ciąży. Niepokorna i szalona szesnastolatka nie ma pojęcia o odpowiedzialności, a co dopiero o byciu matką. To będzie czas ogromnych wyzwań. Jej najlepsza przyjaciółka Halley zawsze była jej przeciwieństwem. Cicha, poukładana i niezbyt towarzyska, ograniczana przez nadopiekuńczą matkę. Zwykle to ona potrzebowała optymizmu i nieustępliwości Scarlett, jednak teraz role się odwróciły. Halley będzie musiała wesprzeć przyjaciółkę, choć sama ma problem – zakochała się w niewłaściwym facecie. Czeka je trudny krok w dorosłość i prawdziwy sprawdzian z przyjaźni.

Rzadko już czytam powieści przeznaczone dla nastolatków, jednak czasem skuszę się na jakąś z tego gatunku, jeśli mnie bardzo zainteresuje. Tymi słowami, które mnie tym razem przyciągnęły były „Czeka je trudny krok w dorosłość i prawdziwy sprawdzian z przyjaźni.” 

Na pewno Scarlett i Haley są prawdziwymi, bliskimi przyjaciółkami, od kilku lat. Gdy Scarlett dzwoni do Haley z informacją, że jej chłopak tragicznie zginął w wypadku, ta od razu „zorientowałam się, że coś jest nie tak, jeszcze zanim mi o tym powiedziała. Poznałam to po głosie. Po prostu wiedziałam.” Scarlett zawsze w tym duecie była tą silniejszą, odważniejszą, nie potrzebowała pomocy, ale teraz potrzebuje wsparcie przyjaciółki. I Haley wspiera ją, bez wahania. 

„Wiedziałam tylko, że mnie potrzebuje, a ja jestem przy niej. I na razie nic innego nie mogłyśmy zrobić.”

Okazuje się, że to konkretne lato to nie tylko koniec zwykłych wakacji, lecz koniec wielu rzeczy i krok w dorosłość. Haley cicha i nieśmiała, zaczęła dorastać, stawać się kimś innym, oddalać od matki. Wcześniej były sobie bliskie, rozmawiały o wszystkim. Teraz zaczyna mieć przed nią sekrety, poznaje luzackiego tzw. „niegrzecznego” chłopca o imieniu Macon. Przyciąga ją do niego jego nieokiełznany charakter, pozorna wolność, kiedy z nim jest, może udawać, że też ona taka jest- śmiała i beztroska, „dziewczyna, taką jak inne”.
 
Natomiast Scarlett jest w ciąży, co z początku ukrywa przed otoczeniem. To problem, który przerasta te dwie nastolatki, ale Haley jest przy niej, nie kwestionuje jej decyzji. Mimo młodego wieku i popełnianych błędów, Scarlett mądrze i szczerze radzi przyjaciółce, gdy ta zwierza się, do czego namawia ją Macon.

Problemy poruszane w tej książce: nastoletnia ciąża, chłopak naciskający na pójcie na całość, surowo wychowująca matka, potrzeba dopasowania się do rówieśników- są istotne dla młodzieży. Pisarka ukazała także, że wsparcie w bliskiej osobie, przyjaciółce pomaga uporać się z problemami, oraz że nauczyć się trzeba czasami na własnych błędach. Fabuła może nie jest specjalnie oryginalna, bardzo raczej przewidywalna, ale skłania do przemyśleń.

„Nigdy niczego się nie nauczę, jeśli mi na to nie pozwolisz.”

OCENA: 5-/ 6
7 komentarzy:

 1. W książce zostały rzeczywiście poruszone bardzo istotne problemy, a to już dużo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam inną książkę autorki, tej jeszcze nie miałam okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanowię się jeszcze nad tą książką, a na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie to zdanie w ogóle do książki, więc póki co odpuszczę sobie tę młodzieżówkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba zabrakło czasownika w komentarzu.
   Jasne, nie namawiam usilnie.

   Usuń
 5. Lubię książki dla młodzieży więc chętnie przeczytam :P Świetny blog! Obserwuję! melodylaniella.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiam się nadal, czy przeczytać jakąś z książek tej właśnie autorki. Podoba mi się stwierdzenie: "Przyciąga ją do niego jego nieokiełznany charakter, pozorna wolność..." -> trafnie to ujęłaś - to dokładnie taka pozorna tylko wolność ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...