piątek, 12 maja 2017

"Idealna"- Magda Stachula

Autorka: Magda Stachula

Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok: 2016
Stron: 384Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć.
Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Potem wydarza się coś jeszcze…
Ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan.

Thriller psychologiczny, którego nie będziesz mógł odłożyć. Takiej autorki jeszcze w Polsce nie było.

„Idealna” to ciekawie skonstruowany thriller psychologiczny, którego bohaterami są: małżeństwo Anita i Adam, pewna Marta oraz Eryk. A oto ich kreacje i relacje:

Anita: Dawniej jej małżeństwo z Adamem było inne: szczęśliwe, bez widma katastrofy. Ten błogostan przerwało ich starania o dziecko, Anita zmieniła się, zaczyna już jej brakować sił na walkę z niepłodnością, nie wie, czy mąż ją nadal kocha, już straciła nadzieję. „Bo naiwność też ma swoje granice.” Bohaterka spędza czas w domu, nie robiąc nic, by zmienić swoje życie. Z czasem jest pasją- obsesją staje się podglądanie ludzi przez kamery internetowe.

Adam: Wmawia sobie, że jego żona Anita jest cudowna. Idealna. Ale ucieka od niej, od jej humorów, ataków agresji, prób poczęcia dziecka. Stał się sfrustrowanym trzydziestolatkiem. „A więc uciekam. Każdego dnia”. Najpierw w pracę, potem w ramiona kochanki…Ale ma świadomość, że kiedyś to się zawali.

Eryk: to malarz, który kopiuje obrazy, pewnego dnia dostaje pewne zlecenie…

Marta: z początku wiemy, że od kilku tygodni obserwuje Adama, zna jego plan dnia. „Czekam tylko na odpowiednią porę.” Coś było w jej przeszłości, jakieś zdarzenie, które teraz wpłynie na życie innych.

Pisarka zastosowała tutaj zabieg, który procentuje. Dzięki narracji poprowadzonej z punktu widzenia wszystkich bohaterów możemy niezwykle realnie poczuć ich emocje i uczucia. Poza tym widzimy jak te same wydarzenia z różnych perspektyw wyglądają dla bohaterów zupełnie inaczej. On myśli, że ona myśli i na odwrót, a w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Udawanie, gra pozorów, brak szczerych rozmów. Oskarżanie w myślach o kłamstwa- tylko nie o te, które były naprawdę, oszukiwanie. To zmierza do katastrofy… Dzieje się wiele, ale raczej w głowach bohaterów, chociaż nie brak pewnych dramatycznych wydarzeń. Zdrada. Przekraczanie granic moralności i etyki. Wendeta. Podejrzenia. Brak zaufania do kogokolwiek.

„Idealna” to z pewnością pozycja warta uwagi, dobra, czasami mocna, celna. Ukazuje, że niemożność poradzenia sobie z problemami, obsesje, bezpodstawne oskarżanie innych i brak szczerych rozmów mogą prowadzić do dramatu. I bądźcie ostrożni: zawsze może znaleźć się ktoś, kto was obserwuje…

„Gdyby tak łatwo dało się wszystkich zastąpić, nie byłoby tylu ludzkich tragedii.”

OCENA: 5+/ 6

6 komentarzy:

 1. Teź mi się bardzo podobała☺

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w domu, ale jeszcze jej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdrada. Przekraczanie granic moralności i etyki. Brzmi naprawdę intrygująco. Zapiszę sobie zatem tytuł tej książki i w wolnym czasie postaram się ją nabyć i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. W życiu takich historii nie lubię, ale w książce - czemu nie? Zwłaszcza, że ciekawi mnie zawsze to, jak różni ludzie różnie interpretują to samo wydarzenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się dosyć mrocznie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...