piątek, 1 września 2017

"O krok za daleko"- Tina Seskis

Autorka: Tina Seskis

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2014
Stron: 400Szczęśliwe z pozoru małżeństwo. Uroczy synek. Piękny dom. Co więc sprawia, że Emily Coleman pewnego ranka wstaje i jak gdyby nigdy nic porzuca swoje życie, by zacząć wszystko od nowa? Przeżyła załamanie nerwowe? Chce uciec przed dysfunkcyjną rodziną – szczególnie przed zaburzoną siostrą bliźniaczką? I co oznacza prześladująca ją data, kiedy będzie musiała stawić czoło przeszłości? Nikt dotąd nie odkrył jej tajemnicy. Czy tobie się uda?

Nikt nie zna jej historii. Nareszcie jest anonimowa.

Emily zrobiła to. Uciekła. Porzuciła swoje życie. „Nie spodziewałam się, że to takie łatwe opuścić własne życie i zacząć nowe.” Trzeba trochę pieniędzy i silnej woli, by nie myśleć o tych, których się zostawia. Zrobiła to, myśląc, że tak będzie najlepiej dla wszystkich: męża Bena, Charliego, rodziców.

W tego typu książkach sprawdza się nielinearne przedstawianie zdarzeń, co potęguje ciekawość czytelnika. Z jednej strony mamy teraźniejszą próbę odnalezienia się w nowym miejscu przez Emily (narracja pierwszoosobowa), za chwilę zaś ukazanie zdarzeń z jej przeszłości, relacji z mężem, siostrą-bliźniaczką z problemami.
„Nie wiem, co robić. Chcę tylko, żeby wszystko się skończyło.”

Dla bohaterki zaczęcie od nowa wydawałoby się „niedorzecznie proste”, ale w bolesny sposób dopadają ją wspomnienia o porzuconej rodzinie i wyrzuty sumienia. Co się stało? Jaką tajemnicę skrywa Emily? Czy uda jej się zapomnieć, odciąć od przeszłości, bo „co chwila wraca myśl, że dokładnie rok temu było wciąż jeszcze przedtem.” Tragizm ucieczki doprowadza do pewnych dramatycznych, zaskakujących zdarzeń, do ujawnienia sekretów, bolesnych emocji, rozpaczy, winy, wściekłości. Na końcu tej czytelniczej drogi dowiemy się, co było katalizatorem wydarzeń, czym był jeden krok za daleko.

Po zakończeniu książki długo nie można otrząsnąć się ze wszystkich targających nami emocji, oderwać się od wydarzeń w niej przedstawionych. Ocena bohaterów nie jest jednoznaczna i łatwa. Pisarka skutecznie zaskakuje czytelnika: co do motywów, tożsamości pewnej postaci i zakończenia. „O krok za daleko” polecam sympatykom emocjonujących i nieprzewidywalnych lektur.

„W moim sercu nie ma miejsca na nic, oprócz ciszy.”

OCENA: 5+/ 65 komentarzy:

 1. Dobrze, że książka pozostawia po sobie ślad. Jakoś nie trafiłam na nią do tej pory, ale się rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że książka wywołuje aż tyle emocji. Super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale lubię takie dawki emocji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię kiedy zakończenie wywołuje tak dużo emocji, że potem długo nie można się otrząsnąć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z dużym zainteresowaniem sięgnę po książkę, powinna dostarczyć mi sporo wrażeń. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...