poniedziałek, 11 grudnia 2017

"Chciwość"- Marta Guzowska

Autorka: Marta Guzowska

Cykl: Simona Brenner (tom 1)
Wydawnictwo: Burda Książki
Rok: 2016
Stron: 350Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego.
Simona Brenner to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu. Pracuje na największych wykopaliskach na całym świecie. Ma też oryginalne hobby, kradzieże dzieł sztuki. W tym też jest świetna i podobnie ceniona. Różnica tylko taka, że kto inny ceni ją za pierwszy fach, a kto inny za ten drugi. No i ci drudzy zazwyczaj lepiej płacą.
Pewnego dnia dostaje zlecenie kradzieży legendarnego złotego diademu pochodzącego ze skarbu Priama. Przyjmuje to zlecenie bez wahania. Honorarium jest warte ryzyka. Opracowuje inteligentny plan i wprowadza go w życie. Jak się okazuje nie ona jedna dostała to zlecenie.
Czy można okraść złodzieja? Ile można poświęcić, gdy kieruje tobą żądza zysku? Czy warto ufać innym?

Guzowska wykreowała ciekawą bohaterkę: z jednej strony Simone to ceniona archeolog, znająca się świetnie na dziełach sztuki. Z drugiej  … bohaterka kradnie dzieła sztuki dla prywatnych, bogatych (a jakże) kolekcjonerów. Oczywiście zajęcie po godzinach ukrywa przed innymi, ale jej eks Ivan zna jej sekret. I ma zamiar złożyć jej propozycję, ale spotyka go coś nieciekawego- zostaje porwany…

Określiłabym, że Simone to osoba pragmatyczna, bez wyrzutów sumienia w związku z kradzieżą ( „w końcu z czegoś trzeba żyć”), sprytna i pomysłowa. Ma kilka zasad złodzieja, między innymi serwować ludziom mieszankę prawdy i kłamstwa oraz unikać policji. Były partner ją irytuje (ponadto poderwał studentkę i kole w oko to Simone), ale skoro porywacze dają pewną robotę do wykonania dla bohaterki i dla motywacji przysyłają palec Ivana- to za bardzo wyboru nie ma. I tak zaczyna się wyścig z czasem, sensacyjne pościgi, bezpośrednie zagrożenie, kradzieże, ucieczki.

„Złoto ma jeszcze jedną cechę. Jeśli kto je posiada, chce mieć więcej.”

„Chciwość” to powieść sensacyjna z ciekawostkami archeologicznymi (kontekst, zasada stratygrafii). Nie brakuje tu dreszczyka emocji, chociaż fabuła nie jest do końca realna- ot taki a la Indiana Jones. Nie podobało mi się samo zakończenie. Ciekawa jest też myśl, którą wypowiada pewien bohater, że „Chciwość jest rzeczą wstrętną i grzeszną” i powiedziałabym, że chciwość gubi ludzi, starasz się zatrzeć ślady działania poza prawem i wpadasz w jej sidła. Z pewnością za jakiś czas jeszcze poczytam jakie przygody czekają Simone.

„Zawsze trzeba próbować.”
OCENA: 4+/ 6
 

6 komentarzy:

 1. Czytałam drugi tom tego cyklu. Ten mam dopiero w planach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Seria chyba jednak nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kusi mnie ta książka, acz przyznam że spodziewałam się, że bardziej pozytywnie ją ocenisz.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że zakończenie nie podobało Ci się i że brakuje realizmu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie dam rady teraz rozpocząć nowej serii, ale może kiedyś.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję, że to coś, co się wpasuje w mój styl :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...