sobota, 23 grudnia 2017

"Nienawiść"- Mariusz Zielke

Autor: Mariusz Zielke

Wydawnictwo: Czarna owca
Cykl: Jakub Zimny (tom 4)
Rok: 2017
Stron: 384Kuba Zimny otrzymuje propozycję napisania biografii znanego przedsiębiorcy Marka Sawickiego, twórcy korporacji biotechnologicznej Sawicki, która z małej kaszubskiej firmy przerodziła się w europejskiego giganta na rynku farmaceutycznym. Biografia ma być częścią kampanii reklamowej Sawickiego, zaprojektowanej przez słynnego Bruno Giacomo. Tymczasem w otoczeniu Sawickiego, pozornie nieskazitelnego przedsiębiorcy, dochodzi do tajemniczych zbrodni – giną skonfliktowani z nim ludzie.
Kuba Zimny podejrzewa, że został zaangażowany w projekt nieprzypadkowo.
Sprawę morderstw będzie badał nielubiany przez policyjną wierchuszkę śledczy Lenz.

Sensacyjna powieść Mariusza Zielke w prologu zaczyna się od czołówki z ciężarówką. Bo należy uważać, gdy pozna się zbyt wiele tajemnic…

20 lat później, czyli teraz, Kuba Zimny, były dziennikarz, dostaje zlecenie, by napisać książkę, która będzie częścią kampanii reklamowej spółki Marka Sawickiego. Poznaje firmę, oprowadza go piękna, młoda Magda, a sam właściciel Marek jawi się jako moralny, uczciwy geniusz. Jednak przy szukaniu o nim informacji Kuba natrafia na niejasne podejrzenia. Anikę. I wokół tego „złotego” człowieka kiedyś i teraz giną w tajemniczych okolicznościach ludzie…

„Brzmi za ładnie. Nie ma takich ludzi.”

Zielke swoją książką nie do końca mnie przekonał. Początek był najpierw ciekawy, ale chaotyczny i zbyt enigmatyczny, potem zrobiło się mało wciągająco. Tak w połowie fabuła i akcja nabrała intrygującego charakteru, z kolei otwarte zakończenie, nie wyjaśniające wszystkiego i pozostawiające domysły mnie nie satysfakcjonuje.
Podobał mi się motyw zemsty, słowa klucza, gorejącej nienawiści (tu autor bardzo dobrze zmyla tropy o kim to mowa). Wątek rozgrywek biznesowych i twardych graczy nawet nawet, ale jeszcze lepsze było sięgnięcie w przeszłość: zbrodnie sprzed lat, sabotaży. Z bohaterów ciekawym wydawał mi się komisarz Wydziału Operacji Specjalnych Lenz, który monitoruje sprawę Sawickiego.

„Oczywiście wiemy, że to nie pan.”

„Nienawiść” to męski kawał prozy sensacyjnej z dobrym motywem zemsty i nienawiści; to historia o skrzywionym umyśle i biernej postawie. Nie do końca wszystkie motywy i rozwiązania fabularne mnie przekonały, ale ukazały, że nie wszystko jest czarno-białe i jasne. 

„Co sprawia, że taki człowiek staje się mordercą?”

OCENA: 4+/ 6

5 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...