wtorek, 30 lipca 2013

"Powrót do Ford County: opowieści z Missisipi"- John Grisham

Autor: John Grisham

Wydawca: Amber
Rok: 336
Stron: 2010Zawsze mam problem z oceną pozycji, która jest zbiorem opowiadań, ponieważ zwykle zawiera zarówno utwory, które przypadły mi do gustu, jak i te, co były ot takie sobie. Tak było i tym razem.

Moim zdaniem najlepsze pomysły na fabułę widać w opowiadaniach „Pokój Michaela”, „Śmieszny chłopak” oraz „Cicha Przystań”. To pierwsze ukazuje spotkanie z konsekwencjami własnej decyzji zawodowej, spojrzenie na cierpienie dziecka i jego rodziny, uświadomienie tym samym, że zwycięstwo w sądzie, a sprawiedliwość, to czasem dwie różne rzeczy. Z kolei tytułowy „Śmieszny chłopak” to syn bogacza, chory na AIDS, który powraca do rodzinnego miasta, by umrzeć. Mieszkańcy małego miasteczka boją się jego choroby, unikają z nim bezpośredniego kontaktu, tylko za jego plecami intensywnie plotkują. Tak, autor znakomicie tutaj ukazał klimat i obyczaje takich miast, gdzie nietolerancja i segregacja ludzka są na porządku dziennym. Niezwykle porusza też odmalowany obraz przyjaźni ze starszą, czarną kobietą, która naraża się na wykluczenie ze społeczeństwa, tylko dlatego, że pomaga bohaterowi w jego ostatnich chwilach życia, nie zabraknie tutaj wyjawienia pewnych skrywanych sekretów. Natomiast „Cicha przystań” przykuwa uwagę pierwszoosobową narracją (w przeciwieństwie do pozostałych utworów, gdzie występuje narracja trzecioosobowa) oraz wglądem w życie w domu tzw. Spokojnej starości. Pozostałe opowiadania, niestety, nie przykuły mojej uwagi, nie znalazłam w nich nic dla siebie. 

Bohaterowie to wachlarz różnorodnych postaci: dobrych i złych, mamy tu: cwanych prawników, niepozornych urzędników, osoby nieuleczalnie chore, elokwentnego przestępcę, spryciarzy i kanciarzy. Finały opowiadań często są przewrotne, zaskakujące, w środku znajdziemy gamę emocji: przyjaźń, nienawiść, zemstę, obraz tego, do czego posunie się człowiek, by poprawić swoją sytuację materialną. Wprawdzie wszystko charakteryzuje lekki styl, czasem taki z przymrużeniem oka,  ale pisarzowi (notabene znanemu z o wiele lepszym utworów) udało się przemycić sytuacje, które dają do myślenia- szczególnie w tych opowiadaniach, o których wspomniałam na początku.

Jeżeli masz ochotę na inne spojrzenie na twórczość Grishama, ciekawią Cię ludzkie wybory i jego konsekwencje- chcesz przy tym zastanowić się nad życiem oraz poznać plejadę różnorodnych postaci to zapraszam do zapoznania się z opowiadaniami zawartymi w „Powrót do Ford County: opowieści z Missisipi” autorstwa Johna Grishama.

OCENA: 4/6


11 komentarzy:

 1. Nie lubię opowiadań, więc z czytania tej książki zrezygnuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym razem i ja także podziękuje, ponieważ obecnie mam ochotę na dłużą prozę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Opowiadań Grishama jeszcze nie czytałam. Coraz bardziej przekonuje się do tej krótkiej formy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od tej strony Grishama nie znam jeszcze, ale z chęcią to zmienię!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach, Grisham dla mnie to jest sam w sobie mistrz!
  Ta książka tak średnio do mnie przemawia, ale np. "Firma", czy "Raport pelikana" to klasyka :) Polecam jeśli nie czytałaś.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za podrzucenie tytułów, zerknę na nie. Bardzo dawno czytałam coś Grishama, ale niestety nic z tego nie pamiętam.

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja bardzo lubię Grishama, więc z chęcią sięgnę i po ten zbiór :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytalam juz jedna ksiazke tego autora i nie bylam do konca zadowolona. Byc moze warto dac mu druga szanse?

  OdpowiedzUsuń
 9. Cały czas podtrzymuję opinię, że pisarza można poznać po jego opowiadaniach, jest to bodaj najtrudniejsza forma pisarska, jak widać po Twojej recenzji, nawet taki popularny Grisham nie zawsze dźwiga ten ciężar

  OdpowiedzUsuń
 10. Opowiadania Johna Grishama? To coś nowego!;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam, że ten autor wydał także opowiadania, muszę zajrzec :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...