czwartek, 4 lipca 2013

"Mag i diabeł"- Agnieszka Szczepańska, Katarzyna Gacek

Autorzy: Agnieszka Szczepańska, Katarzyna Gacek

Wydawca:  Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok: 2010
Stron: 182Pierwszy kryminał z serii „Przeznaczenie”!
W łazience jednego z warszawskich hoteli znalezione zostają zwłoki przystojnego studenta historii sztuki. Komisarz Krzysztof Sołecki rozpoczyna śledztwo. Przy ciele mężczyzny znajduje plecak i dokumenty młodej dziewczyny, Karoliny, która w naturalny sposób staje się pierwszą podejrzaną. Okazuje się, że w tym samym czasie zaginęła jej przyjaciółka Ewa. Co łączy obie sprawy? Czy oprócz morderstwa w grę wchodzi również porwanie? Czy któraś z dziewcząt mogła dokonać zbrodni? Jaki związek ze sprawą ma tajemniczy naszyjnik, który Ewa dostała od ukochanego, a który wydaje się przedmiotem pożądania przynajmniej jeszcze jednej osoby? Sołecki nie ma łatwego zadania. W dodatku, na prośbę ojca zaginionej, do sprawy włącza się… wróżka. Czy Małgorzata Trzaskoma będzie mogła pomóc policji?

„Mag i diabeł” autorstwa duetu Gacek & Szczepańska to rozrywkowy kryminał, który przypadł mi do gustu. Tajemnicza sprawa zniknięcia dziewczyny i morderstwa studenta łączy się za sprawą magii, tajemniczego „złego”, który zdesperowany chce się nakarmić energią. Jego dodatkowa narracja urozmaica fabułę oraz zarazem intryguje, choć nie wszystko zostanie wyjaśnione na koniec- pewnie z tego względu, że ma być kontynuacja (którą notabene mam w planach przeczytać).
„Zapamiętał tylko jeden szczegół. Oczy. Płonące. Hipnotyzujące. Nieludzkie.”

Śledztwo, które prowadzi komisarz, z początku prowadzi donikąd, brak punktu zaczepienia, ale niespodziewane wydarzenia naprowadzają go na pewny ślad, do tego pomoc wróżki okazuje się nieoceniona. Lektura daje czytelnikowi dreszczyk emocji- strach, przerażenie osaczają bohaterów, bo też jak walczyć z nienazwaną siłą, jak pokonać niewidzialnego przeciwnika. Plus do tego przekrój przez różne osobowości- naiwnej i bezmyślnej nastolatki Karoliny, twardo stąpającego po ziemi policjanta, czy też wróżki Małgorzaty, która zadziwia wszystkich- przy czym żadne z nich nie jest bohaterem pierwszoplanowym.

Spotkanie z kryminałem z serii „Przeznaczenie” uważam za udane, choć pozostaje pewien niedosyt związany głównie z postacią bezimiennego „złego”- kim jest, czy wróci, jak udało mi się dokonać pewnych rzeczy. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie jakaś duża konfrontacja dobrych i złych sił.
OCENA 4,8/6

9 komentarzy:

 1. Nie słyszałam nigdy wcześniej o tej serii, ale brzmi obiecująco. Teraz na nowo przerzuciłam się na kryminały, więc będę miała również na uwadze powyższą ksiązkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze, czekam na "kryminalne" recki z niecierpliwością ;D

   Usuń
 2. Mnie do kryminałów namawiać nie trzeba - wystarczy podać tytuł i powiedzieć - "To jest niezłe, bierz" - a ja posłusznie wykonuję polecenie ;)
  Choć w polskich nie gustuję to jestem gotów to zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Również nie słyszałam o tej serii. Zapowiada się bardzo ciekawie i zachęcająco:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś zupełnie nie odnajduję się w tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 5. zawsze intrygowały mnie książki pisane w duecie, może sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam kryminały i z chęcią zapoznam się z tym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś miałam ochotę na tę książkę, potem jakoś zapomniałam o niej, bo w bibliotece nie dałam rady jej znaleźć. Może jednak warto wrócić do poszukiwać :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...