sobota, 20 lipca 2013

"Rezydencja nad urwiskiem"- Debbie Macomber

Autor: Debbie Macomber

Wydawca: Wydawnictwo Mira
Rok: 2010
Stron: 320Zatoka Cedrów Cedar Cove to malownicze miasteczko nieopodal Seattle. Mieszkańcy kochają się, zdradzają, nienawidzą się i rozchodzą jak wszędzie na świecie. Mają swoje historie, swoje sekrety. Tylko że tutaj nikt nie jest anonimowy. Ktoś zawsze pomoże ci rozwiązać problem, nawet gdy tego nie chcesz? Rozwód Rosie i Zacha Coksów przeszedłby w Cedar Cove bez większego echa, gdyby nie kolejny kontrowersyjny werdykt Olivii Lockhard, miejscowej sędziny. Przyznała Rosie i Zachowi wspólną opiekę nad dziewięcioletnim synem i piętnastoletnią córką, jednak zastrzegła, że dzieci nie będą mieszkać na zmianę u jednego z rodziców. Pozostaną w należącej do Coksów rezydencji nad urwiskiem, gdzie Rosie i Zach będą się pojawiać w dniu swoich dyżurów. Ta decyzja zmusza skłóconą parę do ścisłej współpracy. Zgodnie kursują między mieszkaniem, które wspólnie wynajęli, a domem nad urwiskiem. Razem rozwiązują problemy wychowawcze, a ich gwałtowne kłótnie z czasem przeradzają się w rzeczowe dyskusje. W dodatku dzieci coraz jawniej spiskują przeciwko rodzicom i popychają ich do zgody.

Moje kolejne spotkanie z mieszkańcami Cedar Cove uważam za dosyć udane, ponieważ znam już  licznie występujących bohaterów, przez co rzadko następowała konsternacja o kim mowa.

Tym razem pisarka skoncentrowała się (choć i tak trudno mówić o głównych bohaterach) na rozwiedzionych małżonkach, którzy po innowacyjnym werdykcie sądowym starają się ułożyć swoje życie na nowych warunkach, niekoniecznie ułatwia im buntująca się nastoletnia córka i jej młodszy brat. Także tematem są niejednokrotnie skomplikowane relacje damsko- męskie, kwestie przyjaźni, także trudność z zaufaniem. Niewątpliwym plusem jest to, że bohaterowie są jak z codziennego życia, nikt nie jest idealny, ma swoje słabości i sekrety. A w takim małym miasteczku jeśli okaże się dostatecznie dużo cierpliwości, z czasem można się dowiedzieć niemal wszystkiego o innych osobach.

„Jesteś ty, jestem ja, pragnę by to się zmieniło w my. I tylko to ma znaczenie.”

Interesującą postacią jest niewątpliwie Grace, która po tragicznej śmierci męża, jest pełna obaw czy związek z Cliffem nie zamknie jej innych możliwości. Nikt nie traktuje jej lepiej niż Cliff, jednak ona czuje się niepewnie, odtrąca go. Co najgorsze daje się omotać innemu mężczyźnie, przez co zawiodła zaufanie Cliffa i uraziła go. Natomiast do pani sędziny uderzają w konkury adoratorzy: były mąż jako cyniczny dworak oraz Jack jako doświadczony w bojach rycerz, którego wybierze?

Mottem tej serii może być zdanie, że życie jest dobre, a w każdym razie powinno takie być. A momentem, który mnie rozbawił, była konfrontacja „urwisa” szeryfa z manifestantami staruszkami- idea przeciwko prawu.

Także jako lekką, rozrywkową, niewymagającą lekturę mogę polecić.

OCENA 4,4/6

Dom nad Zatoką (tom: 1)
Willa wśród róż  (tom: 2)
Rezydencja nad urwiskiem (tom: 3)- przeczytane
Hotel na rozdrożu (tom: 4)-  (przeczytane)
Spokojna przystań (tom: 5)- (przeczytane)
Wiktoriańska herbaciarnia (tom: 6)
Słoneczny zakątek  (tom: 7)
Dom z marzeń  (tom: 8)
Rodzinne strony  (tom: 9)


9 komentarzy:

 1. Z tej serii mam jedynie Willa wśród róż oraz Hotel na rozdrożu i chyba jeszcze Wiktoriańska herbaciarnia. Muszę jednak przyznać, że trochę zniechęca mnie ten cykl, ponieważ w każdym tomie irytują mnie licznie występujący bohaterowie i często nie mogę się połapać, kto jest kim.

  OdpowiedzUsuń
 2. O tym cyklu czytałam kilkukrotnie na innych blogach. Podoba mi się ogólny zarys tej serii i może kiedyś, jak się wygrzebię ze swoich zaległości czytelniczych, to po nią sięgnę:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej nie czytałam, mam za sobą tom 1 i 2 oraz 4 i 5 :0 Ale tą też w końcu dorwę :)Bardzo lubię twórczość Debie Macomber!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem spasuję, po prostu nie moja tematyka. Ale kiedy zmienię zdanie - będę pamiętać o tej serii :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach cały cykl, sama okładka przyciąga mnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. na wakacje często takie niewymagające lektury sa najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam jeszcze jakiekolwiek książki tej autorki, lecz kiedyś na pewno to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Macomber lubię, ale się nie zorientowałam (albo po prostu nie szukałam ;)), że to jest cykl i obowiązuje jakaś kolejność ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...