niedziela, 8 grudnia 2013

"Nocna taksówka"- James W. Nichol

Autor: James W. Nichol

Wydawca: C&T Wydawnictwo
Rok: 2009
Stron: 288Walker Devereaux został porzucony na środku wiejskiej drogi, kiedy miał trzy lata. Teraz ma lat dziewiętnaście i opuszcza dom i ludzi, którzy go przygarnęli. Wyrusza do Toronto, bo tam wiedzie go trop z fotografii, jaką miał przy sobie wtedy, a którą pokazano mu zgodnie z prawem, gdy wkroczył w dorosłość. Kim są jego rodzice? I dlaczego go zostawili?

Te nurtujące pytania prowadzą Walkera do samotnej wyprawy w wielki świat, każąc mu opuścić bezpieczny dom, który znalazł po kilku rodzinach adopcyjnych u rodziny Devereaux. Pod względem psychologicznym bohater jest wiarygodnie nakreślony: kompletnie zagubiony z niejasną przeszłością postanawia odkryć kim jest. W Toronto znajduje pracę w przedsiębiorstwie taksówkarskim, gdzie też poznaje dziewczynę na wózku-Kristę. Pomaga mu ona w poszukiwaniach matki Walkera, które jednak najeżone są przeszkodami. Włamanie, kradzież, spalone auto- ktoś bardzo nie chce, by Walker odkrył prawdę.

„Jego matka była kobietą, szepczącą mu do ucha. Była duchem.”

Inną płaszczyzną wydarzeń są losy dziecka, potem dorosłego Bobby’ego, który niemalże od razu budzi niepokój swoich zachowaniem i myślami: obsesjami władzy i kontroli. Myślimy: co z nim jest nie tak, z tym spaczonym umysłem i co się jeszcze wydarzy ?

„Nocna taksówka” to dobry, trzymający w napięciu thriller z zaskakującą, przykuwającą uwagę intrygą o odkrywaniu niebezpiecznych tajemnic. Ewentualnie mam małe „ale” do zakończenia, które mogłoby być bardziej dramatyczne, ale i tak warto. Polecam fanom gatunku.

OCENA: 5/ 6

11 komentarzy:

 1. Na nowo zaczynam ,,odkrywać'' kryminały, thrillery itp., dlatego chętnie skuszę się na ,,Nocną taksówkę'' tym bardziej, że jest tutaj świetna intryga a ja akurat na to zwracam dużą uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie się zapowiada, z chęcią ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No, no... Nie znam tej książki, ale Twoja recenzja mnie zachęciła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię wydawnictwo C&T, choć raczej kojarzą się z tanimi książkami, które można kupić na straganach wyprzedażowych :) Ale jest w nich coś takiego... sentymentalnego. I nie powiedziałabym, że ta książka jest tak dobra - chętnie kiedyś przeczytam. Tylko czemu tak krótko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różne są książki z tego wydawnictwa, czasem coś się znajdzie ciekawego :) Fakt, krótko, ale za to na temat :)

   Usuń
 5. Jestem jak najbardziej fanką tego gatunku, więc to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak warto, to warto :-)
  Jestem fanką thrillerów, dlatego dobrą książką w tym gatunku nie pogardzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce, będę teraz o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć i przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale brzmi interesująco :) koniecznie muszę się z nią zapoznać!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...