czwartek, 18 czerwca 2015

"Czarownica"- Philippa Gregory

Autorka: Philippa Gregory

Wydawca: Książnica
Rok: 2014
Stron: 448
Władca po zerwaniu z Rzymem podporządkowuje sobie angielski kościół, a jego wasale palą posłuszne papiestwu opactwa. W hrabstwie Castelton z płonącego klasztoru ratuje się tylko jedna osoba - nowicjuszka Alys. Przygarnia ją wiejska znachorka ciesząca się sławą czarownicy i odkrywa w dziewczynie dar, jaki niewielu posiada. Niebawem w okolicy wybucha zaraza i wieść o umiejętnościach Alys dociera do zamku. Kiedy jej kuracja przywraca zdrowie staremu lordowi, ten żąda, aby pozostała przy nim na zawsze. Tymczasem w całym kraju trwa polowanie na heretyków i czarownice…

Czarownica- w pewnych czasach było to słowo, które mogło założyć sznur na szyję. A było to wtedy, kiedy ludzie wyczuleni na czary, bali się zachodzących zmian. Przedstawia to Gregory w powieści „Czarownica”, piętnastowieczną Anglię  za panowania Henryka VIII- czasy pożogi i polowań na czarownice.

Już jednak na pierwszy rzut oka trochę się rozczarowałam, ponieważ tylko ten aspekt historyczny (plus kilka małych ciekawostek z życia codziennego) został ukazany w tej książce. Główną bohaterką jest zaś postać fikcyjnej (szkoda, że nie prawdziwa) mniszki Alys. Pisarce udało się stworzyć obraz kobiety, która uwikłała się w sieć swojej złej woli, jak pająk w swoją pajęczynę; ukazała jej wewnętrzną przemianę. Z czasem nie wzbudza już sympatii, gdy sprzedała siebie, zdradziła osobę, którą kochała z wzajemnością, zawiodła.

„Nie popatrzyła na nią. Nie powiedziała do widzenia.”

Na początku Alys wzbudza współczucie w czytelniku: ukrywająca swoją tożsamość, pełna strachu i smutku, poszukująca tylko spokoju i bezpieczeństwa. Potem sięga po gorzką, potężną i ciemną moc, odzywa się w niej głód życia ponad miarę, gniew i determinacja by być z wybranym mężczyzną. Staje się sprytna, fałszywa i wyrachowana, chce wszystko obrócić na swoją korzyść, na przekór swojej niskiej pozycji społecznej. Staje się czarownicą, oskarżoną o czary, czy magia zaś zapewni jej bezpieczeństwo? I jaka będzie cena uroku, rozkazów laleczkom, które pewne rzeczy „opacznie rozumieją”? Wmawia sobie, że pewne rzeczy nie istnieją, pewne fakty nie miały miejsca, a inne tak, kłamie w żywe oczy. Wpadła w czarną dziurę zła, utraciła wiarę, którą miała, złamała swoje śluby.

Losy bohaterki mogą stanowić gorzką przestrogę: poświęciła siebie, swoją „czystość”, by zmusić innych do swoich decyzji, ale potem ich tylko potrzebuje, by utrzymać swoją pozycję. Na własnej skórze doznała niestałości męskiego pożądania, została oszukana- to kolejne kamyczki na jej drodze ku upadkowi. Dręczą ją koszmary, lęki, a nie może powrócić do tego, co było („skończyłam z nimi”), za bardzo chciała kontrolować swój los. Strata, które ją dręczyła przemieniła się w realną groźbę.

Na niekorzyść powieści według mnie przemawia trochę klimat powieści: elementy fantastyczne, omamy i sceny pełne rozpusty. Jednak pozycja broni się ciekawą kreacją Alys, byłej mniszki- czarownicy, niełatwej mimo wszystko do sklasyfikowania, którą zawiodła miłość, a magia złapała w pułapkę. Powieść „Czarownica” ma specyficzny klimat, nie każdemu się spodoba, ale warto spróbować.

OCENA: 4,5/ 6

9 komentarzy:

 1. Od dawna planuje zapoznać się z twórczością Gregory, ale na chwilę obecną inne powieści bardziej przysłaniają moją uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa, czy mnie ten klimat by się spodobał. Może się skuszę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest to pierwsza powieść Gregory, która mnie zainteresowała. Ładne zakonczenie Ci wyszło - "którą zawiodła miłość, a magia złapała w pułapkę.". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dużo osób poleca książki tej autorki, ale jak do tej pory, nie dałam się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie lubię książki w takich klimatach, także bardzo chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę od dawna na liście, tylko w bibliotece trudno z jej dostępnością...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...