poniedziałek, 29 czerwca 2015

"Zatoka tajemnic"- Rosanna Ley

Autorka: Rosanna Ley

Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok: 2014
Stron: 512



Między Anglią a Wyspami Kanaryjskimi. Trzy kobiety i zaskakująca prawda o ich wspólnej przeszłości…
Hiszpania, 1939. Realizując życzenie rodziców, Julia chroni się przed wojenną zawieruchą w murach klasztoru w Barcelonie. Żeby utrzymać jakiś kontakt ze światem, jako wolontariuszka podejmuje pracę w klinice położniczej. Niepokojące praktyki adopcyjne sprawią, że siostra Julia będzie musiała zdecydować, jak daleko może się posunąć, by pomóc swoim podopiecznym.
Anglia, 2011. Dopiero w sześć miesięcy po tragicznej śmierci rodziców 34-letnia dziennikarka Ruby Rae znalazła siłę, by spakować ich rzeczy i wystawić na sprzedaż dom rodzinny. W trakcie tych czynności odkrywa straszną tajemnicę, którą Vivien i Tom ukrywali przed swą córką przez całe życie.

Ruby w wypadku utraciła rodziców, do tego dochodzi „kulejący” związek z Jamesem. Bohaterka przyjeżdża do rodzinnego domu, do Dorset, gdzie wszystko było prawdziwe, by skonfrontować się z przeszłością, tyloma wspomnieniami z dzieciństwa- co jest zarazem trudne i terapeutyczne.

„Wszyscy twierdzili, że czas leczy rany, ale nikt nie wyjaśnił, jak wiele go trzeba.”

W czasie porządków znajduje pudełko z rzeczami, które burzą jej poukładaną przeszłość, każą wątpić we wszystko, co wierzyła. Natyka się na skrzętnie ukrywaną tajemnicę…Ma tyle pytań, czy znajdzie dla nich odpowiedzi?

„Prawdę niekiedy trudno jest wyznać, a jeszcze trudniej usłyszeć.”

Powieść Ley toczy się z kilku perspektyw: nie tylko Ruby. Ale także Vivien jej matki, która zastanawiała się, czy wszyscy mają prawo do prawdy, o jej ogromnym pragnieniu, luce w życiu, którą tylko jedno mogło wypełnić, determinacji. Mamy także Andresa, niezależnego malarza, którego ojciec zajmuje centralną pozycję w życiu syna, zastraszający i wymagający zalazł mu za skórę. Zawsze występował przeciwko niemu. Dlaczego?

Najbardziej z nich wszystkich przejmująca jest historia siostry Julii, dziewczyny, której rodzina, w czasie wybuchu wojny w Hiszpanii wysłała ją do klasztoru, by była bezpieczna. Z początku trudno jej było dostosować się do klasztornej dyscypliny, potem zaś podczas praktyk w klinice położniczej staje się świadkiem narodzin i śmierci, pomocy innych, bezradności i bezduszności. I czegoś więcej. Przerażającego procederu o podłożu politycznym o nazwie Ninos Robados, przymusowej adopcji i korupcji, handlu dziećmi.

„Skradziona. Słowo obarczone wielkim ładunkiem emocjonalnym, słowo które stało w sprzeczności ze wszystkim, w co zawsze wierzyła, a jednak prawdziwe.”

Siostra Julia zebrała się na odwagę, co było trudne, bo od wielu lat pielęgnowała w sobie akceptację i wiarę w słowa autorytetów, potem zaś uświadamia sobie w czym bierze udział. Dlatego wszystko spisała, nazwiska i daty.

Pisarka zaczarowała mnie klimatem sekretów z przeszłości, które zaczynają żyć własnym życiem, umiejętnością stworzenia nastroju, nawet wątek miłosny wypada przekonywająco. „Zatoka tajemnic” to książka o odkrywaniu tożsamości, kłamstwie mimo/ z miłości, o zrzuceniu ciężaru z serca, a także przede wszystkim rodzinnych tajemnicach. Serdecznie polecam.

OCENA: 5,5/  6

9 komentarzy:

 1. Jest w tej książce, co takiego, co mnie intryguje, dlatego już zapisałam sobie jej tytuł i będę poszukiwać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna, letnia okładka... aż wydaje się idealną lekturą na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, lubię taką tematykę, to chyba moja ulubiona :) nie odpuszczę sobie tej ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też uwielbiam sekrety z przeszłości, więc książka bardzo, ale to bardzo mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czaję się na nią od jakiegoś czasu :) Mam nadzieję, że w końcu dopadnę :)

  Zapraszam do mnie na www.maialis.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie historie, do tego cieszę się, że powieść ta porusza tak ważne tematy. Do tego lubię, gdy fabuła ma miejsce w przeszłości. Zapisuję sobie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię czasem przeczytać takie historie, więc myślę, że się kiedyś skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś takiego chętnie zabrałabym ze sobą na wakacje:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...