sobota, 6 czerwca 2015

"W domu Madame Chic. Jak urządzić przytulne mieszkanie i celebrować codzienność?"- Jennifer L. Scott

Autorka: Jennifer L. Scott

Rok: 2015
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Stron: 246Nowy stylowy poradnik autorki bestsellerowych Lekcji madame Chic.
Kiedy przyjechała do Paryża, Jennifer była zwykłą dziewczyną z Kalifornii, nie mającą pojęcia, czym jest styl i elegancja. Tego wszystkiego oraz sztuki życia à la française nauczyła ją dopiero madame Chic.

Minęły lata, Jennifer wróciła do USA, wyszła za mąż i założyła rodzinę. Wychowując dwie córeczki i prowadząc dom, wpadła w monotonię prania, prasowania, zmywania i sprzątania. Wtedy zaczęła przypominać sobie paryskie mieszkanie swojej mentorki, w którym stół na śniadanie pięknie nakrywano już poprzedniego wieczoru, a muzyka tworzyła subtelne tło rodzinnych spotkań i rytuałów. Takiego życia zapragnęła Jennifer i w ślad za tym postanowiła wypełniać swoje codzienne obowiązki jak madame Chic – uważnie i cierpliwie. Okazało się, że codzienna rutyna może stać się źródłem przyjemności.

Według autorki warto dążyć do spokoju ducha, żyć z pasją i doceniać to, co zwyczajne, stać się koneserką codzienności. Jej najnowszy poradnik składa się z dwóch części: W swoim domu- o zaprowadzeniu porządku i Codzienne przyjemności- na każdą porę dnia.

Poudawajmy gościa w swoim domu. Warto zrobić grafik sprzątania na dni tygodnia, codziennie zaś zwracać uwagę na „gorące punkty” oraz trzymać pieczę nad tzw. martwymi punktami w naszym domu. Rano istotny jest powolny rozruch, afirmacja może pomóc zacząć dobrze dzień, a wdzięczność za to, co mamy pozwala docenić tu i teraz. Bo „chwila obecna, teraz, to jedyne, co mamy w każdym momencie.” Po południu warto zatrzymać się na chwilę, nie śpiesząc się. Projektem dnia niech będzie odgracanie. A wieczorem wycisz się przed snem, odetnij od zgiełku świata.

Czy ta publikacja była pomostem między teorią a praktyką? Jest sporo motywacji, trochę cennych wskazówek, przepisów i listy piosenek. Chociaż jak dla mnie niespecjalnie odkrywcza, niektóre porady naiwne i oczywiste.

„Twój dom jest jak mikrokosmos”.

Ciekawi, jak być chic i celebrować codzienność- możecie zajrzeć do tej publikacji.

OCENA: 4/ 6

7 komentarzy:

 1. Może bym coś w niej ciekawego odnalazła, kto wie. Jeśli będę miała okazję to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam pierwszy tom i był ok, może i po ten sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie pierwszy tom był trochę lepszy, no ale porządkowanie garderoby bardziej mnie ciekawiło.

   Usuń
 3. Przydałaby mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro Twoim zdaniem , niektóre porady są naiwne i oczywiste, to ja jednak odpuszczę sobie tę pozycję, tym bardziej, że nie jestem nią specjalnie zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię poradników, ale mam coraz większą potrzebę uporządkowania przestrzeni wokół siebie, więc może kiedyś sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...