piątek, 12 czerwca 2015

"Starsza pani wnika"- Anna Fryczkowska

Autorka: Anna Fryczkowska

Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2012
Stron: 440Torturowany przed śmiercią nauczyciel angielskiego zostaje znaleziony we własnym mieszkaniu. Pewna księgowa znika bez śladu. Ktoś w okrutny sposób pastwi się nad podwórkowymi kotami. Czy te sprawy mają wspólny mianownik? Tak - jest nim babcia pełnego kompleksów prywatnego detektywa, która w tajemnicy przed ukochanym wnukiem pilotuje działania jego agencji detektywistycznej. A jednocześnie usiłuje dociec, kto bruździ na jej podwórku. I jest w tym zaskakująco skuteczna! Zapewne dlatego, że potrafi wykorzystać wszelkie atuty, jakimi dysponuje kobieta naprawdę dojrzała...

Gatunkowo ciężko zakwalifikować ten tytuł: z pewnością jest to niekonwencjonalny kryminał w krzywym zwierciadle, trochę komedia (miejscami ironiczna), pojawiają się też wątki romansowe. W tym wszystkim autorka ukazuje jak wygląda branie sprawiedliwości we własne ręce, o tym, że przeszłość może każdego dogonić w każdym momencie, a także. Zgrabnie poprowadzona całość, dosyć spokojna akcja- tylko zakończenie wyszło trochę „kulawe”, liczyłam na coś zupełnie innego…

Gdy starsza pani zacznie wnikać, to nic się nie ukryje… Zwykłe sprawy (zaginięcie, morderstwo) ukazują nowe oblicze. Oprócz sympatycznej, a zarazem sprytnej staruszki mamy tutaj bezrobotnego babisynka w roli detektywa, dwie panie doktor, nastolatkę, inne staruszki, podwórkowe koty, które dręczy pewien ktoś no i mordercę- więc całkiem różnorodny przekrój bohaterów. Po lekturze dam Wam radę: nie lekceważcie starszych pań.

Chętnych na rozrywkową, czarną komedię- kryminalną z bystrymi obserwatorkami rzeczywistości, starszych wiekiem, ale młodych duchem, zapraszam do lektury.

„Na drobną, starszą panię stojącą pod ścianą nikt nie zwracał uwagi: kobieta w pewnym wieku robi się dla większości populacji niewidzialna, po czym w ślad za tym zaczyna zajmować coraz mniej przestrzeni.”


OCENA: 4/ 6


6 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przejrzeć swoją biblioteczkę, bo wydaje mi się, że chyba mam powyższą książkę. W każdym razie w wolnym czasie będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Starsza pani jest naprawdę groźna z tego co widzę. Ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te elementy kryminału mnie ciekawią więc pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tą książkę na swojej półce, czytałam i nawet ją lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już dawno nie czytałam czarnej komedii, jestem skłonna po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...