czwartek, 4 czerwca 2015

"Potomek Tudorów"- Christopher W. Gortner

Autor: Christopher W. Gortner

Wydawca: Między Słowami
Rok: 2015
Stron: 352Młodziutka Elżbieta Tudor zdobywa upragniony tron, ale nie wolno jej jeszcze odetchnąć z ulgą. Protestancka królowa ma wielu wrogów. Za każdym filarem może kryć się skrytobójca, a każdy łyk wina może zawierać truciznę. Na dodatek w niewyjaśnionych okolicznościach znika najwierniejsza dama dworu Elżbiety, lady Parry. Brendan Prescott, zaufany szpieg w służbie królowej, otrzymuje od władczyni sekretną misję: musi za wszelką cenę odnaleźć lady Parry. Jednak podczas poszukiwań uświadamia sobie, że oto trafił na trop tajemnicy tak niewiarygodnej, że gdyby wyszła na jaw, z pewnością przyniosłaby zgubę potężnej królewskiej dynastii...

Czy jest taki sekret, który mógłby zniszczyć potężną dynastię Tudorów? Gortner w powieści „Potomek Tudorów” puszcza wodze fantazji, miesza rzeczywiste postacie z fikcją literacką.

Brendan Prescott, szpieg, którego dręczą koszmary (a którego poznałam z „SekretuTudorów”) obecnie ukrywa się, mając za sobą misje w obronie księżniczki Elżbiety. Jednak śmierć Marii Tudor sprawia, że z powrotem wraca na dwór służyć nowej królowej. Elżbieta stoczyła walkę by wspiąć się na szczyt, mimo to nadal jest w niebezpieczeństwie, a wszyscy z jej otoczenia są podejrzani. Flirtuje z Dudley’em, a papiści podają w wątpliwość jej prawo do tronu.

„To co was łączy, pochłania wszystko. Nie pozostawia miejsca dla innych.”

Brendan, notabene ukrywający pewien sekret, otrzymuje pewne zadanie od królowej. Ale czy zdoła wypełnić jej rozkazy, nie ponosząc konsekwencji? Czy jego lojalność wobec królowej oraz poczucie, że musi dowieść swojej wartości, nie stanie się jego słabością? W pewnym domostwie tajemniczo zniknęły trzy osoby, a Brendan usiłuje się dowiedzieć prawdy o zdarzeniach… Czy goni za zjawą z przeszłości?

Powieść czyta się w ekspresowym tempie, do czego przyczyniła się niewątpliwie dynamiczna akcja, sekrety i spiski oraz ciekawy, odważny bohater. Wprawdzie mało tu historycznych faktów, ale polecam serdecznie miłośnikom tajemnic, intryg w epoce Tudorowskiej Anglii.

„Istotnie, nigdy nie uciekam… Koniec końców zawsze cię znajdą. Nie chodzi o to kiedy, lecz raczej jak i kto pierwszy pozbawi wroga oręża.”

OCENA: 5 / 6


6 komentarzy:

 1. Idealna książka dla mojej cioci, gdyż ona uwielbia historie umieszczone w w epoce Tudorowskiej Anglii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Musze wreszcie przeczytać tę książkę.

  Pozdrawiam:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie pomieszanie fikcji z historią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam dynamiczną akcję, więc może się skuszę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazwyczaj nie czytuję takich książek, ale fabuła tej powieści mnie zainteresowała. Chętnie do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno nie sięgałam po żadną książkę historyczną, więc może wreszcie się przełamię :). Szczególnie, że epoka Tudorów jest mi bardzo bliska :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...