niedziela, 24 sierpnia 2014

"Sekret Tudorów"- Gortner C. W.

Autor: Gortner C. W.

Wydawca: Książnica
Rok: 2012
Stron: 344Epoka intryg, spisków i... szpiegów.
Jest lato 1553 roku. Brendan Prescott, podrzutek i sierota, wychowuje się w domu potężnej rodziny Dudleyów. Prescott trafia na dwór królewski jako giermek Roberta Dudleya, który powierza mu tajną misję i wysyła do przyrodniej siostry króla - księżniczki Elżbiety. Brendan wplątuje się w mroczne dworskie intrygi i szpieguje dla doradcy Elżbiety Williama Cecila. Mając u boku tylko odważnego chłopca stajennego i pełną uroku, zuchwałą damę dworu, próbuje dociec prawdy o tajemniczym zniknięciu ciężko chorego króla Edwarda VI. Rzuca się w wir politycznej gry, którą rządzą podstępy, kłamstwa i zbrodnie.

Już sam tytuł książki brzmi dla mnie fascynująco, tajemnice w czasach XVI-wiecznej Anglii.
„O tajemnicach wiem wszystko”.

Głównego bohatera- narratora, Brendana Prescotta poznajemy, gdy na polecenie opuszcza dom rodziny Dudleyów, gdzie się wychowywał i udaje się do Londynu- by zostać giermkiem syna lorda, Roberta. A nie będzie to łatwa służba. Miasto jest pełne krwiożerczego motłochu, pięknych pałaców w otoczeniu brudu. 

Bohater wzbudza sympatię czytelnika: znajda bez rodowodu, od dziecka świadomy, że będzie musiał spłacić dług zaopiekowania się nim. Pilny uczeń, który w sercu trzyma obraz dobrej ochmistrzyni Alice, odważny, lojalny. Tak jak całe jego pokolenie, wyrastał wśród opowieści o krwawych czynach Henryka VIII, którego syn Edward VI obecnie był ciężko chorym królem. Ale kim Brendan jest naprawdę, prawda zdaje się być uwikłana, nie prosta, ale jest częścią niego, jak znamię róży na jego biodrze.

„Gdyby intrygi miały zapach, Whitehall byłby nimi przepełniony.”

Na zamku chłopak poznaje wiele osób, w tym sekretarza Cecila, księżniczkę Elżbietę, oddanych przyjaciół i śmiertelnych wrogów. Wikła się w mroczne intrygi, półprawdy, przemilczenia, sekretne plany, gdzie jedyną walutą jest władza, a podsłuchiwanie długą tradycją. Zostaje szpiegiem sekretarza, co narazi go na ogromne niebezpieczeństwo. Przestaje być anonimowym giermkiem, którego jedyną ambicją jest poprawa swojego losu. Pragnie czegoś więcej, udziału w czymś wielkim, bycia sobą, wolności. Pewne przerażające tajemnice wyjdą na jaw, obnażą ludzką ambicję, brak skrupułów i kłamliwe gry.

„Zapytaj mnie, Brendanie Prescott, kim jesteś”.

Gortner w „Sekrecie Tudorów” zmieszał fakty i fikcję, ale to wszystko w realiach epoki. A przypuszczenie tym, kim mógłby być Brendan jest naprawdę fascynujące. Ta książka, bogata w wydarzenia i galerię postaci- zarówno historycznych, jak i wymyślonych, ludzkie namiętności, rodzinne tajemnice jest wspaniałą rozrywką dla fanów sekretów Tudurowskiej Anglii.

OCENA: 5,6/ 6

15 komentarzy:

 1. Tudorzy mnie kręcą, że tak powiem... Muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, mnie też, dlatego wynajduję książki o nich :P

   Usuń
 2. Niedawno skończyłam czytać "Błazna królowej" Philippy Gregory gdzie główna bohaterka Hanna też jest na usługach Roberta Duddley'a i podróżuje między dworami Marii i Elżbiety :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej jeszcze nie czytałam, ale planuję. Hm,, Robert akurat u Gortnera raczej przedstawiony jest negatywnie.

   Usuń
  2. U Gregory też do świętoszków nie należy, zostaje nawet uwięziony w Tower oczywiście z powodu zdrady :).

   Usuń
 3. Na razie nie mam ochoty na historyczne powieści, ale jak zmieni się moje nastawienie w tej kwestii, to będę mieć na uwadze powyższą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio również miałam przyjemność czytania tej książki.

  P.S. Zgubiłaś 'X' w wieku w drugim akapicie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za dobre oko, już poprawiam :) Odwiedzam blog, jestem ciekawa opinii o książce.

   Usuń
  2. Nie ma za co :) Polecam się! :)

   Usuń
 5. Tudorzy to zdecydowanie temat, za który chcę się zabrać :) Wydaje się być fascynujący, a tą książką mnie zaintrygowałaś. Sięgnę na pewno!

  Pozdrawiam i zapraszam na www.paweroni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Wątpię bym się skusiła na tę książkę, gdyż widzę, że to powieść historyczna, za którą nie przepadam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie wymieszanie faktów i fikcji czasami bywa naprawdę ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla Ciebie ten temat jest fascynujący (i bardzo dobrze), natomiast mnie w ogóle nie ciekawi. Kolejna wersja historii Tudorów i pomieszanie fikcji i faktów? Nie...już wolę bardziej "konwencjonalne" lektury;)

  OdpowiedzUsuń
 9. uważam że to świetna lektura dla obó, które lubią takie klimaty, te czasy i fikcję połączoną z faktami, mnie osobiście mimo prób to nie pasuje;/

  OdpowiedzUsuń
 10. Od jakiegoś czasu planuję poczytać coś o Tudorach, ale na początek wolałabym chyba coś bardziej realnego. Na pomieszanie faktów i fikcji przyjdzie czas później.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...