piątek, 29 sierpnia 2014

"Złowroga pętla"- Aleksandra Marinina

Autor: Aleksandra Marinina

Wydawca: W.A.B
Rok: 2006
Stron: 352Major Anastazja Kamieńska, studiując na ekranie komputera plan Moskwy, odkrywa niezwykłą prawidłowość: kropki wyznaczające obszar o najwyższej przestępczości tworzą pętlę. Łączy się z nią druga pętla dla odmiany zakreślająca rejon, w którym przestępczość jest bardzo niska. Obie układają się w kształt poziomej ósemki -znak nieskończoności...Na styku pętli znajduje się pewien instytut, w którym prowadzone są tajemnicze eksperymenty. Czy doświadczenia naukowców mają coś wspólnego z odkryciem Kamieńskiej? W liście pozostawionym przez pracownika instytutu, który po zamordowaniu ukochanej żony popełnił samobójstwo, jest zdanie: Wszystko wypływa z nieskończoności zła ..

Kolejny przeze mnie przeczytany kryminał Marininy z serii o Anastazji Kamieńskiej. Tym razem jakby są z pozoru oddzielne sprawy- zaczyna się od szantażu pewnego małżeństwa, co łączy się potem w zaskakujący sposób z zabójstwem dyrektora, a w końcu z samobójstwem pracownika moskiewskiego instytutu badawczego. A tam pojawia się tajemnicze urządzenie ze sprzężeniem zwrotnym.

Kamieńska wyciąga wnioski, analizuje informacje, dzięki bogatej wyobraźni, nie daje sobie wcisnąć kłamstwa. W powieści został ukazany jej tok myślenia, stąd też mogą być zawiedzeni wielbiciele brawurowej i szybko pędzącej akcji. Śledztwo prowadzone przez milicję idzie powoli, trudno wykluczyć osoby z kręgu podejrzanych, a sam przestępca jest podstępny i sprytny. Interesujące są metody śledcze stosowane przez Docenko (jednego z milicjantów), który korzysta z tego co w kryminalistyce nazywa się „pobudzeniem związków skojarzeniowych”, dzięki czemu pod jego kierunkiem świadkowie przypominają sobie istotne rzeczy. Złowrogi wydaje się fakt, że teren, na którym w Moskwie były popełniane przestępstwa lub zachodziły agresywne zachowania tworzy cyfrę „ósemkę”.

„Kto ma cyjanek, ten zabił. Proste.”

Mamy sporo bohaterów. Cynicznego łajdaka o nielegalnych posunięciach, pewnego samotnika, kapryśną dziewczynę, samotną kobietę, która zrobi wszystko dla kochanki. Ludzie ze „szkieletami” w szafie, starannie ukrywanymi sekretami. Ogniwem między nimi jest zbrodnia. A sama Kamieńska znajdzie się na celowniku przestępcy, przez co przeżyje chwile strachu.

Kryminał z interesującymi powiązaniami, która stawia bardziej na logikę rozumowania śledczych niż dynamiczną, efektowną akcję. Poza tym pisarka przedstawia obraz współczesnej codzienności w Rosji. Racji ma trochę bohaterka, gdy neguje i porównuje działania aparatów sprawiedliwości, gdy zostanie zamordowany ktoś sławny, a zwykły „zjadacz chleba”. Na uwagę zasługuje też zakończenie z ponurym akcentem.

OCENA: 5/ 6

10 komentarzy:

 1. Zapowiada się interesująco, choć nic jeszcze nie czytałam tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej zainteresowała mnie ten cyniczny łajdak o nielegalnych posunięciach :) No cóż, nic na to nie poradzę, że złe charaktery mnie przyciągają :) W każdym razie mam ochotę zapoznać się z tą książką, więc popytam się o nią w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polubiłyśmy się z Marininą dzięki "Kolacji z zabójcą", innych książek jeszcze nie czytałam, ale przypuszczam, że to tylko i wyłącznie kwestia czasu, zwłaszcza, że przymierzam się do czytania pisarki w języku rosyjskim :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W oryginale bym się nie pokusiła, natomiast przetłumaczonych przeczytałam prawie wszystkie.

   Usuń
 4. Współczesna Rosja i dobry kryminał. Tak, to zdecydowanie książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niezwykły pomysł... Zaintrygowało mnie to. Bo czy ktoś mógł specjalnie próbować stworzyć taki wzór, "posługując się" przestępcami?;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym poznać kryminały tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam kilka lat temu książkę tej autorki, ale nie pamiętam tytułu. Jednak doskonale pamiętam, że jej styl nie przypadł mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy. Zwykle nie sięgam po kryminały rosyjskie, ale tym razem może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę kiedyś sięgnąć po kryminały tej pisarki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...