środa, 6 sierpnia 2014

"Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy"- Gutowska-Adamczyk Małgorzata

Autor: Gutowska-Adamczyk Małgorzata

Wydawca: Nasza Księgarnia
Rok: 2010
Stron: 472Podczas wykopalisk na rynku w Gutowie archeolodzy dokonują niezwykłego odkrycia. Wzbudza ono zainteresowanie córki właściciela cukierni Pod Amorem. Czy Iga rozwikła dawną rodzinną tajemnicę? Czy przepowiednia sprzed wieków naprawdę się spełniła?W poszukiwaniu odpowiedzi prześledzimy fascynującą historię rozkwitu i upadku jednego z najświetniejszych mazowieckich rodów.
"Zajezierscy" to pierwsza część trzytomowej sagi o Gutowie.
Autorka opisuje losy kilku pokoleń kobiet (i ich mężczyzn) w malowniczej scenerii dziewiętnastowiecznych dworków oraz współczesnej prowincji. Znakomicie oddaje koloryt epoki, zarówno jeśli chodzi o realia życia codziennego, jak i przełomowe wydarzenia historyczne. Przeplata przeszłość z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną opowieść o silnych kobietach, ich marzeniach i namiętnościach
.

Strony „Cukierni pod Amorem” wypełniają rodzinne tajemnice, sekretne życia bohaterów, skandale, romanse, feralne zaloty, zemsta, tragiczne przepowiednia, niespełnione obietnice, wielkie namiętności, zazdrość o majątek, przywileje. Bohaterowie o czystym sercu, też podli, ci z dawnych lat i ci obecni, mają tajne plany, tłumią w sobie prawdziwe uczucia. Mamy silne kobiety, ale też bohaterki jak z romansów. Chwile szczęścia przeplatają się z rozpaczą, niezrozumieniem oraz samotnością. Pojawiają się także miejscowe legendy jak baśń o miłości silniejszej niż śmierć oraz mit zaginiętego, rodzinnego pierścienia, który nagle się pojawia jakby chciał obudzić zew walki z przeciwnościami losu.

„Mitu, który zawładnął wyobraźnią kilku pokoleń, który jako mit, kryjąc się w mrokach historii, z upływem czasu zyskiwał na sile, uroku tajemniczości.”

Powieść czyta się bardzo szybko, pisarka klarownie prowadzi nas przez pokolenia Zajezierskich, Hryciów itd. Realistycznie i malowniczo zarazem prezentuje świat minionej epoki, szczególnie społeczeństwo, życie ludzi w latach ok 1895 roku- czasy gdy były społeczeństwo klasowe i aranżowane małżeństwa. Umieszczeni w tym wszystkim są psychologicznie prawdopodobni bohaterowie np. Iga, która uparcie próbuje teraz posklejać rodzinną historię; Tomasz samolubny i grzeszny, silna Barbara która nie może sobie czegoś wybaczyć. Jedyne, co budzi moje zastrzeżenia to ilość osób pojawiających się w powieści, rozumiem, że to saga rodzinna, ale mimo wszystko jest ich sporo, co sprawia, że trudno ich zapamiętać na dłużej. Dodam, że jako to pierwsza część, zakończenie nic nie wyjaśnia, wiele wątków jest niepozamykanych.

Powieść przeznaczona jest dla sympatyków rodzinnych historii, którzy lubią dwie płaszczyzny czasowe: dawniej i dziś, oraz lubią czytać o pokręconych czasem ludzkich losach, tajemnicach i namiętnościach. Mój apetyt na pozostałe tomy autorka rozbudziła skutecznie.

OCENA: 5/6


12 komentarzy:

 1. Mam w planach, oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę, ale jeszcze jej nie czytałam, ale może kiedyś wreszcie się nad nią ulituje :) Czas pokaże :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam całą trylogię i bardzo mi się podobała :). Polecam również "Podróż do miasta świateł" tej samej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała saga, którą polecam. Można się zatracić w niej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam - konkurs - do wygrania książka :)
  http://monweg.blog.onet.pl/2014/08/08/konkurs-zabawa-do-wygrania-ksiazka/
  Czytałam całość. Bardzo mi się podobało i polecam każdemu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam, ale średnio mi przypadła do gustu. Po drugą część jak na razie nie sięgnęłam...

  Zapraszam na mój blog: pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam dwa tomy, ale muszę do nich wrocic , żeby zabrać się za trzeci.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne klimaty na mój ostatnio nostalgiczny nastrój. Coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam już o tej serii i muszę przyznać, że mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam inną książkę tej autorki, ale bardzo mile ją wspominam i tę trylogię też mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 11. to zdecydowanie nie moja bajka, ale myślę, że osoby lubiące takie historie znajdą cośdla siebie;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...