wtorek, 9 czerwca 2015

"Księgarenka w Big Stone Gap"- Wendy WelchAutorka: Wendy Welch

Wydawca: Black Publishing
Rok: 2014
Stron: 299Opowieść o tym, jak kochające się małżeństwo, dwa koty, dwa psy i trzydzieści osiem tysięcy książek może odmienić życie lokalnej społeczności.
Jack i Wendy Welch zawsze marzyli o prowadzeniu księgarni. Pewnego dnia postanowili, że nie można dłużej zwlekać z realizacją marzeń. Zapragnęli żyć niespiesznie, według własnych zasad. Kupili dom w niewielkiej górskiej miejscowości i zaczęli sprzedawać używane książki. Wiele wskazywało, że przedsięwzięcie nie ma prawa się udać: otwieranie księgarni na końcu świata, w kryzysie, w epoce e-booków, wydaje się co najmniej nierozsądne! Szybko okazało się, że sam optymizm nie wystarczy. Aby księgarnia zaczęła działać, trzeba wokół niej zbudować prawdziwą wspólnotę…


Nowo przybyli Jack i Wendy w hermetycznym miasteczku otwierają księgarnię z używanymi książkami. Plan, marzenia na pewnego dnia, który właśnie teraz nadszedł- i tak o to, zaczyna się ta historia.
O czym jest „Księgarenka”? O zaangażowaniu w czytelniczy biznes, książkach, klientach, budowaniu więzi ze społecznością, o wierze we własne siły w połączeniu z pracą; o roli szeptanej reklamy, pomocy innym i od innych, o ich codzienności. Jack i Wendy stworzyli bezpieczny azyl, gdzie ludzie przynoszący książki „mogli po prostu mówić, gdzie nikt ich nie osądzał, ani nie udzielał rad.” Nawet jeśli nie zawsze wiedzieli, co mogą powiedzieć, to potrafią wysłuchać. 
Taka własna księgarenka jawi mi się jako klimatyczny, ale też trudny biznes, trzeba lubić ludzi (nie tylko książki) i być stanowczym, jeśli trzeba. Dla siebie w tej pozycji znalazłam kilka ciekawych anegdot, historii o klientach, ale raczej niestety nie delektowałam się lekturą tej książki. Jak dla mnie tylko „może być”, ale fani perypetii związanych z własnym biznesem, mogą tu znaleźć coś dla siebie.

12 komentarzy:

 1. Mam w planach czytelniczych i owszem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oceniłam ją nieco wyżej. Podziwiam zapał Wendy i jej męża. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie do niej zajrzę

  OdpowiedzUsuń
 4. Klimatyczna okładka - od razu przykuła moją uwagę. Ale sama fabuła książki niestety średnio mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka o książkach i już wiem, że muszę przeczytać :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham, uwielbiam i polecam wszędzie tę książkę. To bowiem dla mnie istna skarbnica wiedzy w temacie otworzenia własnego, książkowego biznesu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze się zastanowię, jeśli przeczytam to jednak w dalszej przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka jest piękna. Od dawna mam w planach tę książka. Szkoda że Cię nie zachwyciła - ale ja chyba dam jej jednak szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To dla mnie chyba też nie będzie to lektura idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już sama okładka jest urzekająca, a treść (z tego co piszesz) również kusi. Od dawna mam ochotę na leniwe popołudnie z taką lekturą. Trochę mnie tylko martwi, że tak nisko ją oceniłaś - może więc szkoda mojego czasu na czytanie jej?
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam na półce, więc tak czy siak zajrzę - urzekła mnie okładka, nie mogłam jej nie ulec!:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...