piątek, 21 sierpnia 2015

"Kurort Amnezja"- Anna Fryczkowska

Autorka: Anna Fryczkowska

Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok: 2014
Stron: 424



Wanda, trzydziestoletnia świeża wdowa, przyjeżdża do nadmorskiego miasteczka Brzegi, w lutym kompletnie sennego i opustoszałego. Po co tu przyjechała? Dla zemsty. To tu właśnie schroniła się kobieta, która dwa miesiące temu, w wypadku samochodowym, spowodowała śmierć męża Wandy.
Marianna, dwudziestolatka, która spowodowała tragiczny w skutkach wypadek, mieszka w Brzegach od miesiąca, pomaga w pensjonacie obsługując bardzo nielicznych zimowych gości, ale tak naprawdę przechodzi rekonwalescencję. Wypadek i operacja spowodowały, że Marianna została dotknięta kompletną amnezją. Przeszłości w ogóle nie pamięta, wraca do niej w nielicznych migawkach.
Wanda poczyni wiele odkryć dotyczących swego zmarłego męża i zada sobie pytanie, czy zemsta syci, a Marianna dowie się, jaka była przed wypadkiem i dlaczego narzeczony chciał ją ukształtować na nowo.

Po co Wanda, obecnie wdowa, przyjechała do paskudnego miasteczka poza sezonem letnim? To jest mało zwyczajne, ale jej życie bynajmniej też takie nie jest. To raczej egzystencja. Swoją i przeszłość zmarłego tragicznie męża spakowała w pudełka, wychodzi stamtąd tylko jedna emocja. Wściekłość. Zemsta. Ale miejscami tchnie rozpaczą, żałoba ukryta pod codziennością czeka na okazję by się pokazać, słowem które zdominowano rzeczywistość Wandy jest „już nigdy”. Widzi tylko swój ból, noce spędza z potwornymi pokazami slajdów i pastylkami, które trzeba łykać, by przykryły bolesne wspomnienia.

Tą „złą” ma być Marianna, kochanka męża Wandy, ale po wypadku nikogo i nic nie pamięta, cierpi na amnezję, nie poznaje też siebie sprzed wypadku. Biała plama. Zagubiona, „gra” narzeczoną Marka, chce być taka, jaka powinna była być, według jego założeń. Dziewczyna jest niepewna kim jest, dokąd idzie i czy idzie z właściwymi osobami. Niedostosowana, robiąc wszystko nie tak, chce uciekać.

„Wiem o sobie tyle, ile mi powiedziano.”

Jedna drugiej zniszczyła życie. Konfrontacja tych dwóch kobiet daje nam zbrodnię, karę, ucieczkę przed przeszłością i powrót do niej, dojrzewanie do przebaczenia i zrozumienia. Miłość miesza się ze zdradą, zemstą i z kłamstwami, a suspens jest gwarantowany, ponieważ trudno przewidzieć w jakim kierunku rozwinie się fabuła i co ma dla czytelnika w zanadrzu pisarka. Uważam jednak, że niektóre zachowania bohaterów były nienaturalne, nieadekwatne do sytuacji, nie tłumaczą ich nawet emocje czy szok. To chyba jedyny minus tej powieści.

Gorąco zachęcam do poznania powieści obyczajowej „Kurortu amnezja”. Wewnątrz siebie kryje mroczny klimat, elementy thrillera obyczajowego, wulkan emocji z oryginalnymi opisami, niejednoznaczną prawdę i dylemat czy lepsza niewiedza czy bolesna prawda i czy zemsta przynosi ukojenie.

"Poczucie winy. Z dzisiejszą wiedzą zawsze moglibyśmy lepiej poukładać wczorajsze sprawy."

OCENA: 5 +/ 6




13 komentarzy:

 1. Świetna powieść, na mnie wywarła niesamowite wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro zachęcasz to chętnie się skuszę. Lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto wie, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obyczajówki raczej nie dla mnie, więc spasuję ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam jeszcze tej książki, ale mam ochotę się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podobała ta książka, nie zauważyłam tych nieadekwatnych zachowań, ale pojawiały się, według mnie, niepotrzebne dialogi, które nic nie wnosiły. Ale zasadniczo bardzo mi się podobała ta książka, zwłaszcza wątki feministyczne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Thrillery lubię, obyczajowe już mniej, lecz może powinnam dać jej szansę, zważywszy na dobrą ocenę? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapomniałam o niej, a tak bardzo chciałam przeczytać... Myślę, że się na tym tytule nie zawiodę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ta książka zebrała już tyle pozytywnych recenzji, że szok. Mam nadzieję, że i ja kiedyś napiszę równie entuzjastyczną.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam już kilka recenzji tej książki, wszystkie pozytywne, muszę w takim razie i ja po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...