sobota, 15 sierpnia 2015

"Trucizna"- Sara Poole

Autorka: Sara Poole

Wydawca: Grupa Wydawnicza Foksal
Rok:2014
Stron: 384W nieznośnym upale lata 1492 roku w murach Rzymu, wiecznego miasta, budzi się straszliwe zło. Brutalne morderstwo alchemika uruchamia dramatyczny wyścig w celu odkrycia spisku grożącego zgaszeniem światła renesansu i pogrążeniem Europy z powrotem w mrokach średniowiecza. Zdeterminowana, Francesca Giordano postępuje wbrew wszelkim zasadom, żeby zdobyć pozycję trucicielki na
usługach kardynała Rodrigo Borgii, głowy jednej z najbardziej potężnych i najbardziej niebezpiecznej rodziny we Włoszech. Francesca zostaje powiernicą Lukrecji Borgii i kochanką Cesare Borgii. W tym samym czasie przyciąga ją młody zakonnik-odstępca, który pragnie uratować jej życie i duszę.

Zapraszam do zapoznania się z opowieścią z czasów Borgiów, większość to fikcyjna fabuła, ale bazą są postacie historyczne i realne wydarzenia, które miały miejsce latem w Rzymie w 1492 roku. To był czas walki między siłami renesansu a inkwizycji. A orężem, którego najbardziej się obawiano: trucizna…

Główna bohaterka, Francesca, córka zawodowego truciciela, chce pomścić śmierć swojego ojca. W tym celu robi wrażenie swoimi umiejętnościami na Kardynale Rodrigo Borgii i zostaje przyjęta u niego na pozycję truciciela- bo wrogowie Borgii nie śpią.

Niewątpliwą zaletą tej pozycji jest kreacja Franscescy: bynajmniej nie niewinna, zdeterminowana i odważna dziewczyna, która robi co musi, nawet do tego splami swoje ręce krwią. Czai się w niej ciemność, gdzie żyją jej koszmary. Spadają na nią szokujące wiadomości, odkryła prawdę, której nawet nie podejrzewała.

„Szukasz sprawiedliwości czy zemsty?”

Czytelnik poczuje również zimny dreszcz strachu i niebezpieczeństwa; zobaczy jak wiara miesza się z wiedzą; wraz z bohaterami przekona się, kto jest sprzymierzeńcem, a kto wrogiem. Pod względem historycznym dowiemy się jak bardzo są wybujałe ambicje Borgii i czy szalony fanatyk może doprowadzić do eksterminacji Żydów? Oprócz tajemnic i intryg mamy także nutkę gorącego romansu oraz dylematy moralne, ukazanie zepsucia środowiska duchownym. Małym minusem jest to, że to I część trylogii, więc nie wszystko się wyjaśnia, poza tym autorka ma manierę „zapowiadania” przyszłości oraz skłonność do powtórzeń.

Podsumowując: „Trucizna” to wartka powieść, z ciekawym klimatem zdrad i tajemnic w uliczkach Rzymu.

„Nie możemy odejść, jeszcze nie. Musimy skończyć to, po co tu przyszliśmy.”

OCENA: 5- / 69 komentarzy:

 1. Nie przepadam ze książkami, których akcja dzieje się w przeszłości, lecz ciekawi mnie rodzina Borgiów i z chęcią przeczytałabym, jaką autorka stworzyła o nich historię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za trylogiami, ale fabuła mnie przekonuje, więc w sumie chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowała mnie ta książka. Rozejrzę się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi całkiem ciekawie. Tylko szkoda, że to część trylogii, w dodatku akcja toczy się w zamierzchłych czasach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ależ to były czasy. Z tą trucizną to nie było za wesoło...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie to plus, że nie wszystko się wyjaśnia w I części :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi całkiem ciekawie, choć chyba wolałabym, żeby to były prawdziwe historie (choć może lepiej nie - zważywszy na tematykę). :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie za bardzo moje klimaty, ale książka na pewno znajdzie swoich zwolenników, w tym Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi ciekawie, chętnie bym przeczytała, jednak poczekam i sprawdzę, czy inne recenzje będą równie entuzjastyczne i co inni będą pisali o stylizacji języka.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...