sobota, 29 sierpnia 2015

"Złamane pióro"- Małgorzata Maria Borochowska

Autorka: Małgorzata Maria Borochowska

Wydawca: Poligraf
Rok: 2012
Stron: 360Emily Crewe, po ukończeniu studiów (o których nie chce mówić), jedzie na wieś, do świata wolnego od dźwięków, do domu, w którym kiedyś mieszkała z dziadkami i była szczęśliwa. Na miejscu zastaje przystojnego, hipnotycznego, uwodzicielskiego sąsiada Jacoba (z umysłem naukowca, ciałem wojownika), który ją zaczyna fascynować, chciałaby utrzymać z nim znajomość, jednocześnie nie angażując się zbytnio. Z czasem czuje do niego „coś”, ale też wie, że nie może obejść się bez konsekwencji.

„Chciałam uciec i zapomnieć”.

Jednak ku mojego (pozytywnemu) zaskoczeniu nie jest to prosta historia w stylu romansowym. Jacob odegrał w życiu Emily bardzo ważną rolę, dzięki niemu zrozumiała, że ma wybór. Okoliczności dostarczają im wiele tematów do rozmów: na temat poglądów, życia, często te rozmowy są na poziomie wręcz akademickim, filozoficznym, pojawiają się pytania retoryczne. Na przykład: ile trzeba poświęcić, czy w ogóle coś trzeba, by znaleźć własne miejsce na świecie i czy każdy je znajdzie, czy trzeba zasłużyć na miłość i podziw?

Kreacja Emily jest bardzo wyrazista- to myślicielka, władczyni pióra ze słabością do synonimów, paranoiczna, uczuciowa analfabetka, samotna. Nade wszystko nie rozliczona z przeszłością, która jest jej czułym miejscem, blokuje ją i jej uczucia. I właśnie ta tajemnicza, sekretna, bolesna, tragiczna przeszłość bohaterki najbardziej mnie intrygowała (a przez długi czas czytelnik nie wie, co się wydarzyło), a także to co się wydarzy potem. Bo czułam, że „coś” się wydarzy. Czy Emily da sobie szansę, jednocześnie wracając do realnego świata?

„Jej sterylny świat spowity mrokiem koszmarów zrodził Istotę Doskonałą.”

Fragmenty napisane kursywą to historia fantastyczna o Wybranej, Generale, walce- Emily stworzyła alegoryczny scenariusz własnego życia, aby uwolnić się od demonów przeszłości. Czym jest fortepian dla bohaterki, co symbolizuje i jaką walką tak naprawdę musi stoczyć? Obawiam się jednak, że przez małą sympatię do gatunku fantastyki, nie mogę docenić walorów tego wątku.

„Musisz pokonać fortepiany i przywrócić nam światło.”

Co jeszcze? Forma literacka tej powieści zaskakuje- bogate słownictwo, zwielokrotnianie synonimów i skojarzeń czyni lekturę nie do końca łatwą w odbiorze- tu mogę ją porównać do grząskiego terenu, co mnie czasami drażniło, trzeba dłuższej chwili, może ponownego przeczytania, by wychwycić wszystko to, co chciała przekazać autorka. 

„Złamane pióro” to układanka z wielu puzzli, historia w historii; o rezygnacji ze świata, poznawaniu swoich słabości, dojrzewaniu do dokonywania wyboru, pasji, trudnej przeszłości i o strachu przed jej wyjawieniem. Lektura do interpretacji, pełna treści symbolicznych i metaforycznych. Książkę mogę polecić tym, co cenią kompozycje szkatułkowe, lektury łączące kilka gatunków oraz symboliczne treści.

OCENA: 4,7/ 6

Za możliwość zapoznania się z powieścią dziękuję autorce.


7 komentarzy:

 1. Zapowiada się tajemniczo i intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęca mnie odniesienie do powieści szkatułkowych - to nie lada wyzwanie dla autora, trudna sztuka, która nie zawsze się udaje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam szkatułkowe zapętlenie. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. To już druga recenzja tej książki jaką czytam. Ja co prawda nie mam do niej jakoś przekonania, aczkolwiek nie skreślam jej całkowicie, gdyż fabuła brzmi intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajne określenie: "uczuciowa analfabetka", podoba mi się. ;) Przypuszczam, że sporo osób tworzy takie scenariusze własnego życia w celach terapeutycznych (tj. oni oczywiście tak o tym nie myślą, po prostu snują opowieść).
  Uwielbiam kompozycję szkatułkową, zaciekawiła mnie ta książka!

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi dosyć ciekawie, będę mieć tę książkę na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, myślę, że mogłaby tej książce dać szansę, jak tylko wpadłaby w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...