niedziela, 15 listopada 2015

"Pod nocnym niebem" - Rachel Hore

Autorka: Rachel Hore


Wydawca: Prószyński i S-ka
Rok:2012
Stron: 576

Gdy Jude była dzieckiem, dręczył ją stale powracający koszmar. Ten sam sen nawiedza teraz jej sześcioletnią siostrzenicę Summer. Jude zatrudniona w domu aukcyjnym Beecham’s odnosi zawodowe sukcesy; w życiu prywatnym bezskutecznie usiłuje dojść do siebie po śmierci męża. Gdy zostanie poproszona o wycenę kolekcji rękopisów i naukowych przyrządów, należących niegdyś do Anthony’ego Wickhama, osiemnastowiecznego astronoma i samotnika, skwapliwie skorzysta z okazji, by wyrwać się z Londynu do urzekającego hrabstwa Norfolk – do miejsc, w których dorastała. W miarę poznawania tragicznej historii Anthony’ego Wickhama, Jude odkrywa niebezpieczne powiązania przeszłości z teraźniejszością.

„W noc, nim to się wszystko zaczęło, Jude znów miała ten sen.”

Koszmar z dzieciństwa ponownie nawiedza Jude. Telefon z pracy natomiast wzywa ją do Norfolk, do miasta, w którym wychowywała się jej babcia. Bohaterka poznaje historię właściciela kolekcji książek, okazuje się, że jej rodzina ma powiązania z miejscem zwanym folly. Dowiaduje się także, że teraz także pewien sen, taki sam jak jej, nawiedza jej siostrzenicę, małą Summer. Czy sny mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie? Czy przeszłość może wpływać na teraźniejszość?

Wraz z rozwojem fabuły ożywają ludzie: astronom, dziewczynka Esther nieznająca swojego pochodzenia, znika tym samym zasłona między przeszłością a teraźniejszością. Jude, odgrzebuje dawne historie, poszukuje prawdy o ludziach, którzy kiedyś tam mieszkali. Kim byli? Co się z nimi stało?

Pisarka w tej historii ukazała także rodzinne, siostrzane relacje, które grzęzną w plątaninie oskarżeń i pretensji, niektórych dręczy poczucie winy poprzez ukrywanie prawdy. A podobne losy mogą zbliżyć ludzi. Pojawia się też bardzo subtelny wątek miłosny. Większość książki napisana jest przystępnym językiem, wyjątkiem są zapiski z pamiętnika- starodawna składnia i styl może lekko nudzić.

 „Pod nocnym niebem” to rodzinna powieść obyczajowa, którą buduje spory łańcuch zbiegów okoliczności, pewna nuta przeznaczenia. Znajdziecie tutaj historię dziedzictwa, długofalowe konsekwencje tragedii z przeszłości, sporo tajemnic dawnych i współczesnych oraz refleksję, że czasami ze smutnych wydarzeń mogą wyniknąć te radosne.
OCENA: 4,8/  6


  

7 komentarzy:

 1. Fabuła interesująca, pełna tajemnic. Chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fabuła mnie zaintrygowała, dlatego rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z poprzedniczkami, fabuła wydaje się ciekawa, widać, że autorka proponuje liczne powroty do przeszłości i rozliczenia ze starych lat w obecnym życiu. Intrygują mnie też te nocne koszmary i dawne tajemnice. Chętnie przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sny to bardzo ciekawy temat, a tajemnicze fabuły uwielbiam, więc to może być książka dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka jest po prostu piękna :D
  A sama książka zapowiada się naprawdę bardzo ciekawie :)
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię powieści obyczajowe, więc być może, jak tylko gdzieś trafię na tę książkę, to ją prseczytam:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...