piątek, 18 grudnia 2015

"Co było przed Tobą" - Sarah Cornwell

Autorka: Sarah Cornwell

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
Rok: 2014
Stron: 288Rozpaczliwe poszukiwania zaginionego dziewięciolatka doprowadzają jego matkę do odkrycia przerażających tajemnic, które rozbiją jej świat na drobne kawałki. Poruszająca powieść o rodzicach i dzieciach, poczuciu winy i wybaczaniu.
Olivia miała zaledwie piętnaście lat, kiedy opuściła dom rodzinny w Ocean Vista. Dwadzieścia lat później rozpada się jej małżeństwo i kobieta wraca do miasta, w którym się wychowywała wraz z dziećmi. Niestety podczas wizyty dochodzi do tragicznego wydarzenia - niespodziewanie znika dziewięcioletni syn Olivii, u którego została zdiagnozowana choroba dwubiegunowa. Paniczne poszukiwania dziecka przywołują bolesne wspomnienia Olivii z dzieciństwa, przez które opuściła rodzinne miasto. Kobieta będzie musiała zmierzyć się z demonami przeszłości, aby odnaleźć ukochanego syna.

Większość tej powieści skupia się na powrotach do przeszłości. Wspomnienia Olivii dotyczą głównie matki: pięknej, ze zdolnościami jasnowidzenia, która przepowiadała przyszłość klientom, która znikała zostawiając małoletnią córkę samą. Powrót do rodzinnego, dysfunkcyjnego domu to także powrót do ”miejsca przewinienia”, ostatniego lata jej dzieciństwa.

W zakamarkach umysłu Olivii tkwią także duchy sióstr bliźniaczek, które przemykają po stronach, ale może jednak one są realnymi istotami? Czy zdjęcia nie mówią prawdy, bo jak się coś sfotografuje, to ma się na to dowód?

Wbrew pozorom mamy tutaj tylko zarys choroby afektywnej dwubiegunowej „z dwoma biegunami, z sinusoidą przebiegającą faliście między nimi”, która wystąpiła w trzech pokoleniach: matki bohaterki, Olivii i jej syna. Objawia się napadami szału, szybkimi, zmiennymi nastrojami, koszmarami sennymi i tymi na jawie. Co najważniejsze, nie daje się okiełznać…

Nie do końca odpowiadał mi styl pisarki, jakby poetyckie porównania jak np. „wspomnienia dosięgają mnie palcami wodorostów”, robiło to nastrój jakby oniryczny. Wystąpiły dramatyczne momenty jak np. nagłe zniknięcie chłopca, gdzie „czas mija, a Daniela nie ma”, ale to było jakby za szkłem. Początkowo trudno jest wczuć się w historię i sytuację Olivii, utrudniają to problematyczne skoki czasowe: raz buntownicza przeszłość (z różnych lat)- i tej jest najwięcej, raz niespokojne tu i teraz. Wprowadza to chaos. Niektóre sceny wydawały mi się zbędne, wg mnie za dużo było ukazania nastoletniego buntu: alkoholu, złego towarzystwa, ucieczek z domu. Z kolei realistyczny jest wątek konfliktu pokoleń na linii matka- córka, próby wyrwania się z jej nieodpowiedzialnej opieki, uczucia i emocje po pewnych zdarzeniach, trzymany w tajemnicy sekret rodzinny, który zaskakuje czytelnika.

„Co było przed Tobą” to powieść, która ukazuje, że z przeszłością trzeba się pogodzić i ją zaakceptować, przestać obwiniać za błędy cudze i własne. Do przedstawienie tej historii mam spore „ale”, ale nie można jej odmówić pewnego przesłania. Olivia ostatecznie zdaje sobie sprawę, że to co musi zrobić, może zrobić sama i robi to, wybacza im obu.

„Zawsze była ze mną. Nie myślałam, że będę kiedyś potrzebowała jakiejkolwiek pamiątki po niej.”
OCENA: 4,5/ 6

7 komentarzy:

 1. 4,5 to bardzo dobra ocena,dlatego jeśli tylko gdzieś trafię na tę książkę,to ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam kryzys czytelniczy, więc na razie nie będę obiecywać, że przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że można znaleźć w niej przesłanie. Piękna okładka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurcze, wydaje się przepiękną powieścią. Mam nadzieję, że spotkam ją jutro w bibliotece.. ;)

  Pozdrawiam ciepło,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Fabuła bardzo mnie zaintrygowała, dlatego jestem skłonna dać szansę tej książce, jeśli przypadkiem trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać, ale chyba nie w tym momencie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciężki temat, ciekawa jestem tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...