wtorek, 29 grudnia 2015

"W pętli"- Nicholas Evans

Autor: Nicholas Evans

Wydawnictwo: Albatros
Rok: 2015
Stron: 480Hope w stanie Montana to spokojna miejscowość, w której żyją farmerzy zajmujący się wypasem bydła. Pewnego dnia miasteczko paraliżuje wiadomość o wilku, który próbował zaatakować dziecko. Informacja trafia do federacji obrony zwierząt, skąd zostają przysłani specjaliści mający stwierdzić, czy rzeczywiście napadu dokonał wilk i czy istnieje dalsze zagrożenie atakami ze strony tych zwierząt. Do Montany przybywa Helen Ross, młoda biolog, której zadaniem jest wytropienie wilków, ocena ich zachowania i ewentualna decyzja co do przeniesienia ich na inne tereny. Zaczyna się wojna obrońców zwierząt z farmerami, którzy za wszelką cenę próbują pozbyć się ze swojego terytorium wilków, rzekomo atakujących ich zwierzęta i tym samym powodujących ogromne straty finansowe. Wilki są jednak pod ścisłą ochroną, więc zabicie jakiegokolwiek z nich wiąże się z surowymi karami, łącznie z pozbawieniem wolności. Walka, którą prowadzi Helen, przeobraża się w batalię o przetrwanie, o własną godność i o obronę zakazanej miłości do młodszego mężczyzny, który jest synem jej najzacieklejszego wroga – brutalnego i charyzmatycznego farmera, Bucka Caldera.

Wilki to dziki, ale też zagrożony gatunek zwierząt, stąd są pod ścisłą ochroną. Mieszkańcy Hope od wieków pałają do nich nienawiścią, a punktem zapalnym staje się atak jednego z wilków na domowego psa. Sprawa została nagłośniona przez media i rozpoczyna się pełna szumu „walka o terytorium”, gdzie różne chwyty, czasami nieuczciwe i poza prawem są dozwolone.

Pisarka wyraziście wykreowała niektórych bohaterów, takich jak rodzinę Calderów, właścicieli jednego z największych rancza w miasteczku: Luke to syn jąkała, wrażliwy, z pasją do samotnych wędrówek i obrońca wilków; charyzmatyczny ojciec Buck, kobieciarz, pełen nienawiści do wilków; matka patrząca przez palce na romanse męża i broniąca syna. W tej rodzinie kiedyś doszło do tragedii, co ją rozbiło, niż zespoliło. Inną ciekawą postacią, jest Helen, biolog, badacz wilków, która przybywszy do miasteczka nie znajduje tu sympatii. Samotna, po rozpadzie związku, „dała z siebie wszystko, ale i tak okazało się, że to za mało”, niespodziewanie znajduje wspólny język z Luke, z czasem w tych mało sprzyjających okolicznościach pojawia się uczucie. Ale czy to może się udać? On jest sporo młodszym synem jej najzacieklejszego wroga…

„W pętli” to utwór o dramatycznych próbach ocalenia wilków, niestety nie tylko ludzie je ratują, lecz też eliminują, bo stanowią zagrożenie dla gospodarczych zwierząt. Znajdziemy tutaj opisy świata przyrody, w tym wędrówek i polowań wilków; u ludzi zakazane uczucia i zawiłe losy. Choć czuję pewien niedosyt, związany z zakończeniem, rozwiązania pewnych wątków, mimo to lekturę uważam za dosyć udaną. Zainteresowani mogą się rozejrzeć za tym tytułem.

„Niektórzy sądzą, że zapach morderstwa może trwać w jakimś miejscu przez lata.”

OCENA: 4/ 6


5 komentarzy:

 1. Nie przypominam sobie, żebym wcześniej widziała tę książkę. Chyba jednak nie. Ale muszę przyznać, że fabuła wzbudziła moje zainteresowanie. Mimo to widzę, że Ciebie powieść nie powaliła na kolana. Szkoda. Zatem muszę się jeszcze zastanowić nad tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pewnie bym płakała nad losem tych biednych, dzikich zwierząt. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już kiedyś książkę o relacji ludzi i wilków - "Pół życia" tytuł chyba brzmiał a autorką była Picoult :) bardzo Ci ją polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam "Pół życia", zgadzam się, niesamowita książka. Tam też był bohater o imieniu Luke, badacz wilków, ale przypadek.

   Usuń
 4. Wiele powieści autora czytałam, tej jeszcze nie. Czas nadrobić zaleglości ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...