niedziela, 13 grudnia 2015

"Zagadki przeszłości"- Kate Atkinson

Autorka: Kate Atkinson

Wydawca: Czarna Owca
Rok: 2014
Stron: 368Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Dwie siostry dokonują szokującego odkrycia. Uznany prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. W tym samym czasie pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a starsza pani swoje koty…
Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant, świetny dochodzeniowiec, przeżywa ciężkie chwile – otaczają go śmierć i intrygi, a na dodatek boryka się z rodzinnymi problemami.
Mimo przeciwności losu, Brodie kontynuuje śledztwa. Ku swojemu zaskoczeniu szybko dostrzega związek między sprawami!
Czy w natłoku nieszczęść podoła wyzwaniom?

Trzy zagadki z przeszłości i jeden detektyw, który próbuje je rozwiązać.

Pierwsza to historia rodziny ojca matematyka, zmęczonej matki z czteroma córkami, w której najmłodsza, Olivia, najbardziej kochana z nich, pewnego dnia znika bez śladu. Porwanie? Druga historia zdarzyła się w pewien zwykły dzień. Laura, pracująca w kancelarii prawniczej swojego ojca Theo, została brutalnie zabita przez szaleńca, który wtargnął do biura. Zemsta? Trzecia opowieść jest o młodej Michelle, mężatce z małym dzieckiem, która robi wszystko z obowiązku i perfekcji, nic z miłości, aż pewnego dnia nie wytrzymuje, w ręce ma siekierę… Co się stało?

Żadna z tamtych spraw nie została wyjaśniona, nie do końca. Nie znaleziono ciała dziewczynki. Nie złapano zabójcy. Nie wyjaśniono motywów Michelle. A teraz, po latach do detektywa Jacksona Brodiego zaczęły się zgłaszać osoby z tamtych spraw. Siostra morderczyni chce znaleźć siostrzenicę. Siostry znajdują zabawkę Olivii w szufladzie ich ojca. U Thea czas nie zabliźnia ran, spędza swoje życie na wyjaśnianiu okoliczności śmierci córki, „chce wiedzieć” i prosi detektywa o pomoc.

„One coś znalazły. On coś zgubił. Życie byłoby prostsze, gdyby to było to samo.”

Wygląda na typowy kryminał- zbrodnie, niewyjaśnione teorie i detektyw, ale pozory bardzo mylą. Wszystkie te historie zaczynają się łączyć, wydarzenia przeplatać- taka układanka jest nie lada gratką i wyzwaniem, kto jest kim, dlaczego ktoś coś zrobił. Autorka odsłania przed nami istotne dla spraw fakty stopniowo, nic nie jest takie, jak się wydaje. Osobiście pochłaniałam z wielkim zainteresowaniem kolejne strony i byłam niezmiernie ciekawa zakończenia każdej z tej historii.

„Była zagadką. Nigdy jej nie znajdzie, nigdy się nie dowie, co się z nią stało.”

Myślę, że najważniejszym aspektem tej powieści są ludzie- pisarka zadbała o warstwę psychologiczną, dogłębnie analizuje osobowości bohaterów, skutki i przyczyny zachowań: jak ojca, który utknął na pierwszym etapie traumy i żałoby; jednej nawiedzonej siostry, która została zakonnicą zamkniętą w klasztorze; drugiej pomijanej siostry, świadka czegoś przerażającego, co ją ominęło, ale nie czuje się bezpiecznie.

W portretach bohaterów rzuca się w oczy ważna, wspólna im wszystkim cecha. Wszyscy żyją z demonami z przeszłości, konsekwencjami swoich wyborów, które sieją zniszczenie. Nawet Brody. Mamy tutaj wiele poruszonych wątków, czasem niedokończonych: zaborczą miłość, dysfunkcyjne rodziny, paranoje i obsesje, pragnienia, samotność, tragedię „już nigdy”. Moralność, miłość przepleciona jest z nienawiścią, złymi emocjami i uleganiu pokusom. 

Niepokojąco ponura, życiowa, obnażająca ludzkie słabości, dająca do myślenia- tak można określić powieść Atkinson. "Zagadki przeszłości" to utwór z zaskakującymi powiązaniami wątków i szokującą prawdą- z wielu względów tak bardzo niepodobny do książek, które do tej pory przeczytałam. Koniecznie przeczytajcie!
OCENA: 5,5/ 6

12 komentarzy:

 1. Dawno temu czytałam książkę tej samej autorki "jej wszystkie życia" i bardzo mi się podobała. Była zupełnie inna niż książki po które wtedy sięgałam. Ta propozycja również wydaję się bardzo kusząca.. Gdyby nie 15 książek zalegajacych i czekających na swoją kolej to na pewno bym zaopatrzyła się już dziś w egzemplarz tej :D Jednakże, będzie musiała poczekać.. :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jeszcze sięgnę po inne tytuły pisarki :)

   Usuń
 2. Dawno już nie czytałam żadnej książki z ''Czarnej serii''. Ostatnią, jaką pamiętam to było ''Uśpienie'' Marty Zborowskiej. Powyższej pozycji nie znam, ale skoro oceniasz ją tak wysoko, to postaram się w wolnym czasie mieć ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też właśnie nic z Czarnej serii dawno nie czytałam i to był dobry wybór :)

   Usuń
 3. Podoba mi się, że autorka zadbała o psychologię postaci. Z chęcią przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle cenię twórczość autorki :) książkę muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa i zaskakująca fabuła to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kto wiem, może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kocham czytać kryminały,więc jest to zdecydowanie pozycja dla mnie. :)Aż dziwne,że pierwszy raz o niej czytam ;) Dlatego też dziękuję za polecenie,na pewno rozejrzę się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo dobrego naczytałam się o twórczości tej autorki, więc NA PEWNO sięgnę po którąś z jej powieści. A może po wszystkie... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po tak pozytywnej recenzji nie zostaje mi nic innego, jak zacząć rozglądać się za tą książką :)
  Zapowiada się niezwykła lektura :D
  addictedtobooks.blog.pl

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...