środa, 7 czerwca 2017

"Łaskun"- Katarzyna Puzyńska

Autorka: Katarzyna Puzyńska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Lipowo (tom 6)
Rok: 2016
Stron: 832Kolejny, szósty tom sagi o Danielu Podgórskim, Klementynie Kopp i innych policjantach z malowniczego Lipowa. Opowieści o Lipowie łączą w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym.

W domu pewnego bezrobotnego sędziego policja odkrywa makabryczną inscenizację. Sprawca stworzył postać składającą się z rozczłonkowanych zwłok prawnika i nieznanej kobiety. Wkrótce okazuje się, że na miejscu zbrodni znajduje się dowód inkryminujący aspiranta Daniela Podgórskiego. Odkrycie tożsamości drugiej ofiary tylko pogarsza sytuację policjanta. Czyżby to Daniel stał za morderstwami? A może to ktoś z komendy chce wrobić go w podwójne zabójstwo? Tylko skoro Podgórski jest niewinny, to dlaczego ucieka?

Tym razem na początku mamy makabryczną zbrodnię, ponurą inscenizację w domu sędziego Jaworskiego. Został zabity gospodarz oraz pewna kobieta. Na dodatek Podgórski nie przyznaje się innym do znajomości z sędzią, ukrywa tez inne fakty,  a z czasem technicy na miejscu zbrodni znajdują ślad wskazujący na Daniela jako podejrzanego…A on jeszcze ucieka… Instynkt czy wina?

Kolejny tom sagi kryminalnej Lipowo, to kolejne udane spotkanie ze znanymi i nowymi realnymi, wiarygodnymi psychologicznie bohaterami. Poznajemy ich sekrety, tajemnice, brudne sprawki. Puzyńska ponownie stawia na wielowątkowość, co sprawia, że powieść jest wciągająca i zaskakująca. Mamy tu dawne porachunki, mafię, samosąd, zemstę, tchórzostwo, nękanie, dawne traumy oraz sposoby radzenia sobie z nimi. 

Z czasem podejrzani mnożą się, także powiązania między nimi a ofiarami. Jaki jest prawdziwy motyw zbrodni? Kim jest tytułowy Łaskun?

„Wreszcie nie byłam sama.”

Namiesza trochę Kopp, która właśnie wyszła z wariatkowa i jest cywilem (odebrali jej odznakę). Ale bynajmniej nie powstrzyma jej to przed badaniem tropów. O nie. Klementyna jak zawsze jest niesforna i stosuje stare dobre metody jak np. włamanie. A co.

Sympatycy wciągających kryminałów z rozbudowaną warstwą obyczajowo-psychologiczną nie wahajcie się sięgnąć po „Łaskuna” (i poprzednie tomy serii)- pisarka potrafi pisać i wie, jak zaskoczyć czytelnika.

„Tyle błędów, jeden wynikał z drugiego, a potem pojawiał się kolejny. I kolejny. Jednym słowem, typowa równia pochyła. W dół, w dół.”

OCENA: 6-/ 6

8 komentarzy:

 1. To moja pierwsza i jak do tej pory jedyna książka autorki na koncie. Połknęłam ją w kilka wieczorów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem fanką Puzyńskiej, już wyczekuję Narcyzów

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach przeczytać całą serię skoszona całym mnóstwem pozytywnych opinii. Tylko kiedy wygospodaruję na to czas? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie tomiszcze! Ja na razie spasuję, ale cieszę się, że Tobie książka przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja przed sobą mam dopiero lekturę "Motylka" i liczę na to, że po przeczytaniu również i ja stanę się fanką autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie kryminały, nie czytałam jeszcze książek tej autorki, trzeba będzie nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wypadałoby najpierw sięgnąć po tom 1, ale jestem pewna, że gdy się zdecyduję to na pewno nie będę żałować :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...